Alkol tavsiyesi

Daha fazla  
Merhaba değerli arkadaşlar/abiler/kardeşler. Sizlerden ricam; viski, bira ve likör tavsiyesi vermenizdir. Likör fazla tüketmemiş olmakla beraber piyasada adı bilinen pek çok bira ve viskiyi yıllarca kullandım tükettim lakin aradığım aromaları tam anlamıyla bulabilmiş değilim. Likör için bir kriterim yok tamamen sizin zevkinize açığım. Lakin viski ve bira için birkaç kriterim var. Bira hususunda; arpanın kavrulmuş ve isli bir tat vermesini istiyorum aynı zamanda karamel ya da benzeri bir tat da alırsam çok memnun olurum. Yoğun, bol köpüklü ve içimi de güzel olursa içme de yanında yat :). Viski için kriterlerim daha az, fıçı tadı almak istiyorum adeta viskinin beklediği fıçıyı kemirmek istiyorum :D ve viskinin alışık olduğumuz acı tadının yanında biraz da tatlı aromalar alabileceğim bir viski istiyorum. Bira için fazla kriter saydım olabildiğince yakın olacak önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Son olarak, tavsiye edeceğiniz içkiyi birazcık anlatabilir misiniz tam olarak nasıl bir tat bırakıyor nasıl kokusu var gibi. Belki de yanıtlanmayacak bir konu açıyorum ancak yine de herkese teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

Likör tarafında jagermeister diyorlar deneyenlerden tadım notu almak isterim :)

Viski konusunda gerçekten yardımcı olabilirim. Tavsiyelerim bütçeden bağımsız olacaktır.
Genelde Single malt tercih ederim. Amerikan viskileri pek tercihim değildir o yüzden o konuda fikirlerimi sunmak pek istemedim.
Benriach The Smoky Ten: Komik gelebilir ama samimi arkadaşlar toplanıp 5 kilo kırmızı et alarak samimi bir mangal ortamı kurmuşsun hissi uyandırıyor. O ismindeki Smoky ibaresinin hakkını gerçekten veriyor. Beğenerek içtiğim viskilerden birisi. Ağaç, orman hisleri alttan vurur.
Lagavulin : Aşık olduğum viskilerden birisidir. Ada viskisidir. İs, kömür ve deniz kokusunu o yanıklığı mayhoşluğu kanınızın derinliklerine kadar kokladığınız anda hissedersiniz. Soğuk yağmurlu bir akşam adada yalnız kalmışsınız hissini verir. O ada dumanlarını gerçekten hissedeceğinize garanti veririm. Single Malt ve İskoç viskisidir.
Glenlivet : Daha tatlı ve mayhoş hafif meyvemsi tatlar fakat bu tatları inanılmaz baskın hissetmeyeceğiniz ve ağzı yormayan oldukça güzel bir viskidir. Single Malt ve İskoç viskisidir.
Macallan: Daha vanilyamsı ve fıçı tadını hissedebildiğiniz. Fıçı tadını çok baskın olmasa da yine de yandan gelmesini isterseniz tercih edebilirsiniz. Single Malt ve İskoç viskisidir.
Talisker: İçimi inanılmaz rahat ve meyve tatlarını kademe kademe hissedebileceğiniz çok güzel bir viskidir. Alttan sürekli çok hafif hafif tropik meyve dokunuşları gelir. Sıcak bile rahat rahat içtiğim nadir viskilerdendir. Single Malt İskoç viskisidir.
Jack Daniel's Sinatra Select: En başta belirttim fakat bütçeyi zorlayacak bir viski. O viski fıçısını gerçekten ağzınızda gezdiriyormuş hissini veren bir viski. Bir kere deneme fırsatım oldu gayet hoşuma gitmişti. Bunun dışında klasik Jack Daniel's da fena değildir. Amerikan Viskisidir.
Laphroaig: Lagavulin'e hafif benzeyen ve oldukça hoşuma giden bir viski. Tercihlerim arasında her zaman yer alır ve koku olarak her zaman tatmin eder. Single Malt ve İskoç viskisidir.

Viski konusunda gerçekten yardımcı olabilirim. Tavsiyelerim bütçeden bağımsız olacaktır.
Genelde Single malt tercih ederim. Amerikan viskileri pek tercihim değildir o yüzden o konuda fikirlerimi sunmak pek istemedim.
benriach the smokyten: komik gelebilir ama samimi arkadaşlar toplanıp 5 kilo kırmızı et alarak samimi bir mangal ortamı kurmuşsun hissi uyandırıyor. O ismindeki smoky ibaresinin hakkını gerçekten veriyor. Beğenerek içtiğim viskilerden birisi. Ağaç, orman hisleri alttan vurur.
lagavulin : Aşık olduğum viskilerden birisidir. Ada viskisidir. İs, kömür ve deniz kokusunu o yanıklığı mayhoşluğu kanınızın derinliklerine kadar kokladığınız anda hissedersiniz. Soğuk yağmurlu bir akşam adada yalnız kalmışsınız hissini verir. O ada dumanlarını gerçekten hissedeceğinize garanti veririm. Single malt ve iskoç viskisidir.
glenlivet : Daha tatlı ve mayhoş hafif meyvemsi tatlar fakat bu tatları inanılmaz baskın hissetmeyeceğiniz ve ağzı yormayan oldukça güzel bir viskidir. Single malt ve iskoç viskisidir.
macallan: Daha vanilyamsı ve fıçı tadını hissedebildiğiniz. Fıçı tadını çok baskın olmasa da yine de yandan gelmesini isterseniz tercih edebilirsiniz. Single malt ve iskoç viskisidir.
talisker: içimi inanılmaz rahat ve meyve tatlarını kademe kademe hissedebileceğiniz çok güzel bir viskidir. Alttan sürekli çok hafif hafif tropik meyve dokunuşları gelir. Sıcak bile rahat rahat içtiğim nadir viskilerdendir. Single malt iskoç viskisidir.
jack Daniel's sinatra select: en başta belirttim fakat bütçeyi zorlayacak bir viski. O viski fıçısını gerçekten ağzınızda gezdiriyormuş hissini veren bir viski. Bir kere deneme fırsatım oldu gayet hoşuma gitmişti. Bunun dışında klasik jack Daniel's da fena değildir. Amerikan viskisidir.
laphroaig: Lagavulin'e hafif benzeyen ve oldukça hoşuma giden bir viski. Tercihlerim arasında her zaman yer alır ve koku olarak her zaman tatmin eder. Single malt ve iskoç viskisidir.

Bahsettiğiniz tatlar fazlasıyla ilgimi çekti en az 1-2 tanesini mutlaka deneyeceğim, teşekkürler :)

Bahsettiğiniz tatlar fazlasıyla ilgimi çekti en az 1-2 tanesini mutlaka deneyeceğim, teşekkürler :)

Lagavulin özellikle denemeni tavsiye ederim. Fakat oturup şişeyi 2 kişi bir oturmada bitirmelik bir viski bence değil. Ya kalabalık samimi dostlar ile 2-3 kadeh içilir ya da şişeyi alıp arada bir farklı günlerde tek başınıza biraz biraz içerseniz lezzetler daha çok keyif alırsınız. Çünkü belli bir bardaktan sonra aroma hissi o akşamlık gidiyor.
Şimdiden afiyet olsun deneyince unutmazsan yazabilir misin? Yorumunu merak ettim.

Lagavulin özellikle denemeni tavsiye ederim. Fakat oturup şişeyi 2 kişi bir oturmada bitirmelik bir viski bence değil. Ya kalabalık samimi dostlar ile 2-3 kadeh içilir ya da şişeyi alıp arada bir farklı günlerde tek başınıza biraz biraz içerseniz lezzetler daha çok keyif alırsınız. Çünkü belli bir bardaktan sonra aroma hissi o akşamlık gidiyor.
Şimdiden afiyet olsun deneyince unutmazsan yazabilir misin? Yorumunu merak ettim.

Jager'i denedim bugün. Nane baskın tatta biraz da sekerimsi bir tat vardi pek begendigim soylenemez kokteyl icin kullanilabilir. Dediğiniz viskiler icin biraz bütçe ayirmam gerekiyor malûm Türkiye :)

Dosya Ekleri

• IMG_20240413_230231.jpg
    IMG_20240413_230231.jpg
    79,8 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri
Yukarı