Altın almak mantıklı mı?

techno54

Centipat
Merhaba arkadaşlar, ben liseden MESEM'e geçtim aylık 5K gelirim var biriktirip 40-50k civarında bir motor almayı düşünüyorum ve biriktirirken para TL'de olduğu için ben bu parayı biriktirene kadar para değer kaybetmesin diye altın almayı düşünüyorum şu anda 9K param var çeyrek ya da yarım altın yaptırabilirim altın şu an düşüşte aldıktan sonra düşmeye devam ederse zararda edebilirim sizce altın yaptırmalı mıyım yoksa daha da beklemem mi lazım. Not: Dolar ya da euro da olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Altın kısa vadede çok bir getiri getirmez. Zaten enflasyon karşıtı bir yatırımdır. Altından maksat paranın erimesini önlemektir. Çok uzun vadede belki kazandırır ama o kazanç da motor almaya yeter mi pek bilinmez. Ben yerinizde olsam parayı TL'de tutmazdım. Fiziki altın alırdım. En azından değer kaybını en aza indirgemiş olursunuz.

Altın kısa vadede çok bir getiri getirmez. Zaten enflasyon karşıtı bir yatırımdır. Altından maksat paranın erimesini önlemektir. Çok uzun vadede belki kazandırır ama o kazanç da motor almaya yeter mi pek bilinmez. Ben yerinizde olsam parayı TL'de tutmazdım. Fiziki altın alırdım. En azından değer kaybını en aza indirgemiş olursunuz.
Eğer alırsam 7 ay gibi bir süre altında duracak maksat paranın değer kaybetmemesi kar değil amacım yani birde her ay 5k geleceği için her ay bir çeyrek yaptirabilirim

Ben kendim bu şekilde para biriktirecek olsam 2-3 ay gibi bir süre vadeli hesapta değerlendirip sonrasında altın veya dolara geçiş yaparım. Yatırım tavsiyesi değildir.

Geri
Yukarı