Altyapı hızının yarı yarıya düşmesi

Cpt Price

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B450M S2H MB
AMD Ryzen 5 5500 4.2 Ghz CPU
Sapphire Nitro RX 6700 10 GB GPU
XPG Gammix D30 2x8 GB RAM
Apacer AS2280P4 512GB SSD
Arkadaşlar selamlar müstakil bir evde oturuyorum, geçen hafta sitede bir komşumuz internet problemi yaşadığı için karşı komşumuzun bahçesine altyapı çalışması için ekipler geldi. O gün bugündür benim internet hızım yarı yarıya düştü. TurkNet sitesinde normalde desteklenen altyapı 68 Mbps gösteriyordu, Online işlemlerden kontrol ettiğim kadarıyla da hep 66-68 Mbps falan geliyordu. Ama son 1 haftadır TurkNet sitesinde 47 Mbps gösteriyor eve de 34 Mbps geliyor. Sıra dışı olan durumsa ben hariç bütün komşularımın altyapılarını kontrol ettiğimde yine 68 Mbps çıkıyor. Bunun dışında oyunlarda da aşırı ping olmaya başladı. Normalde ping 15'ken birden 150-200'e fırlıyor aşırı laglanıyor. Bunu TurkNet'e belirtmem üzerine önce Türk Telekom ekipleri geldi, bakır kablonuz eskimiştir falan bir şeyler zırvaladı. Bu kablo 1 haftada mı eskidi deyince de cevap veremedi. Sonra tekrardan TurkNet'e bildirdim evime ekip yolladı. Ekip sorunun Türk Telekom'da olduğunu teyit etti ve port değiştirilmesi için talep oluşturdu. Ben sorunun portla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Sorunun geçen hafta karşı komşumuza gelen ekibin benim altyapımı bir şekilde bozduğunu düşünüyorum. Sizce sorunu nasıl çözebilirim, nerelere şikayette bulunabilirim?

Arkadaşlar selamlar müstakil bir evde oturuyorum, geçen hafta sitede bir komşumuz internet problemi yaşadığı için karşı komşumuzun bahçesine altyapı çalışması için ekipler geldi. O gün bugündür benim internet hızım yarı yarıya düştü. TurkNet sitesinde normalde desteklenen altyapı 68 Mbps gösteriyordu, Online işlemlerden kontrol ettiğim kadarıyla da hep 66-68 Mbps falan geliyordu. Ama son 1 haftadır TurkNet sitesinde 47 Mbps gösteriyor eve de 34 Mbps geliyor. Sıra dışı olan durumsa ben hariç bütün komşularımın altyapılarını kontrol ettiğimde yine 68 Mbps çıkıyor. Bunun dışında oyunlarda da aşırı ping olmaya başladı. Normalde ping 15'ken birden 150-200'e fırlıyor aşırı laglanıyor. Bunu TurkNet'e belirtmem üzerine önce Türk Telekom ekipleri geldi, bakır kablonuz eskimiştir falan bir şeyler zırvaladı. Bu kablo 1 haftada mı eskidi deyince de cevap veremedi. Sonra tekrardan TurkNet'e bildirdim evime ekip yolladı. Ekip sorunun Türk Telekom'da olduğunu teyit etti ve port değiştirilmesi için talep oluşturdu. Ben sorunun portla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Sorunun geçen hafta karşı komşumuza gelen ekibin benim altyapımı bir şekilde bozduğunu düşünüyorum. Sizce sorunu nasıl çözebilirim, nerelere şikayette bulunabilirim?

Muhtemelen sizin bağlantınızı daha kötü bir porta aktarmış olabilirler. Bende de önceki gün aynı şey oldu, 1.5 yıldır 45-46 Mbps alabildiğim internetim bir anda 18 Mbps'ye düştü ve arızaya bakan tekniker altyapınız en fazla 25Mbps destekliyor dedi. Ben biraz ısrar edip düzgün çalışan portumu değişmiş olabilir misiniz vs vs dedim ve tekrar gelip yine 45Mbps alabildiğim bir porta aktardılar. Muhtemelen yeni abonelere ya da hızdan şikayet edenlere yardımcı olurken şanslarını deniyorlar, belki hız değişimini fark etmezler deyip oynayıp duruyorlar. Başka şekilde izah edemiyiorum. Siz sadece Instagram'da, Facebook'ta Netflix'te, Youtube'da takılan emekli bir aile olsaydınız muhtemelen 50 parası verip 20 aldığınızı fark etmeyecektiniz bile..

Portun arızalı olabilir hocam forumturknet sitesinde konu açarsan uzman ekipler yardımcı olacaklardır.

Muhtemelen sizin bağlantınızı daha kötü bir porta aktarmış olabilirler. Bende de önceki gün aynı şey oldu, 1.5 yıldır 45-46 Mbps alabildiğim internetim bir anda 18 Mbps'ye düştü ve arızaya bakan tekniker altyapınız en fazla 25Mbps destekliyor dedi. Ben biraz ısrar edip düzgün çalışan portumu değişmiş olabilir misiniz vs vs dedim ve tekrar gelip yine 45Mbps alabildiğim bir porta aktardılar. Muhtemelen yeni abonelere ya da hızdan şikayet edenlere yardımcı olurken şanslarını deniyorlar, belki hız değişimini fark etmezler deyip oynayıp duruyorlar. Başka şekilde izah edemiyiorum. Siz sadece Instagram'da, Facebook'ta Netflix'te, Youtube'da takılan emekli bir aile olsaydınız muhtemelen 50 parası verip 20 aldığınızı fark etmeyecektiniz bile..
Evet bana da altyapınıza en fazla 35 geliyor dediler, komşularınızda da öyledir dediler. Komşularımın önce TürkNet'ten altyapılarını sorgulattım hepsi 68 Mbps'dı. Hız testi de yaptım ama hepsi 24 Mbps kullandığı için tam anlayamadık. Umarım benimki de düzelir ya. İnternet çok dengesiz çünkü.

Portun arızalı olabilir hocam forumturknet sitesinde konu açarsan uzman ekipler yardımcı olacaklardır.
Orda da konu açtım hocam teşekkür ederim.

Evet bana da altyapınıza en fazla 35 geliyor dediler, komşularınızda da öyledir dediler. Komşularımın önce TürkNet'ten altyapılarını sorgulattım hepsi 68 Mbps'dı. Hız testi de yaptım ama hepsi 24 Mbps kullandığı için tam anlayamadık. Umarım benimki de düzelir ya. İnternet çok dengesiz çünkü.

Orda da konu açtım hocam teşekkür ederim.

Komşularınızın ve sizin bağlı olduğunuz portlardan maksimum ne kadar alabileceğinizi modem arayüzündeki DSL istatistikleri verisinden görebilirsiniz (Attainable Data Rate olarak yazar genelde). Size 35Mbps alabiliyorsunuz maksimum dedilerse doğrudur ama problem daha önce daha yüksek alabiliyordunuz, ya portunuzu daha kötü bir porta aktardılar ya da portunuzla ilgili (kablolardan veya bir sebepten) bir problem var demektir. Ben ilk ihtimali daha güçlü görüyorum, durup dururken daha önce hiç arıza vermeden hızın bu kadar düşmesi yakında güçlü bir yağmur, fırtına falan olmadıysa pek inandırıcı gelmiyor.

Komşularınızın ve sizin bağlı olduğunuz portlardan maksimum ne kadar alabileceğinizi modem arayüzündeki DSL istatistikleri verisinden görebilirsiniz (Attainable Data Rate olarak yazar genelde). Size 35Mbps alabiliyorsunuz maksimum dedilerse doğrudur ama problem daha önce daha yüksek alabiliyordunuz, ya portunuzu daha kötü bir porta aktardılar ya da portunuzla ilgili (kablolardan veya bir sebepten) bir problem var demektir. Ben ilk ihtimali daha güçlü görüyorum, durup dururken daha önce hiç arıza vermeden hızın bu kadar düşmesi yakında güçlü bir yağmur, fırtına falan olmadıysa pek inandırıcı gelmiyor.
Hocam buldum xDsl bilgilerini.

Kod:
=============================================================================
    xDSLFwVersion:      FwVer:5.12.26.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
       Line State:      Up
       Modulation:      ITU G.993.2(VDSL2)
       Annex Mode:      ANNEX_B
INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 35838 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 6143 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 4
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :19:33, 43 secs
DSL activetime :0 min, 13 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 10.7 dB
output power upstream: 8.5 dbm
attenuation downstream: 10.2 dB

Upstream:
noise margin upstream: 20.3 dB
output power downstream: 13.7 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone   0- 31: 00 00 00 02 35 67 78 88 88 88 88 88 88 77 65 43
tone  32- 63: 27 88 99 9a aa ab bc cb bb bc bb bb cc cc bb cc
tone  64- 95: cb cc bc bb cc bb bb bb cc bb bb bb bb bc bb cb
tone  96-127: bb bc bb ba aa aa ab ba aa aa aa ab ba aa aa aa
tone 128-159: aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa ba aa aa aa aa
tone 160-191: aa aa aa aa aa aa a9 9a aa a9 9a 99 99 99 99 99
tone 192-223: 99 99 99 99 a9 99 a9 99 a9 99 99 99 99 99 99 98
tone 224-255: 88 98 88 88 88 88 88 88 88 78 87 87 77 77 77 77

Hocam buldum xDsl bilgilerini.

Kod:
    xDSLFwVersion:      FwVer:5.12.26.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
       Line State:      Up
       Modulation:      ITU G.993.2(VDSL2)
       Annex Mode:      ANNEX_B
INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 35838 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 6143 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 4
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :19:33, 43 secs
DSL activetime :0 min, 13 secs

Downstream:
noise margin downstream: 10.7 dB
output power upstream: 8.5 dbm
attenuation downstream: 10.2 dB

Upstream:
noise margin upstream: 20.3 dB
output power downstream: 13.7 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone   0- 31: 00 00 00 02 35 67 78 88 88 88 88 88 88 77 65 43
tone  32- 63: 27 88 99 9a aa ab bc cb bb bc bb bb cc cc bb cc
tone  64- 95: cb cc bc bb cc bb bb bb cc bb bb bb bb bc bb cb
tone  96-127: bb bc bb ba aa aa ab ba aa aa aa ab ba aa aa aa
tone 128-159: aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa ba aa aa aa aa
tone 160-191: aa aa aa aa aa aa a9 9a aa a9 9a 99 99 99 99 99
tone 192-223: 99 99 99 99 a9 99 a9 99 a9 99 99 99 99 99 99 98
tone 224-255: 88 98 88 88 88 88 88 88 88 78 87 87 77 77 77 77

Biraz farklı arayüz ama "Near end fast channel bit rate" dediği sizin hızınız anlaşılan ve evet 35Mbps.

Hat zayıflaman normal hocam upload düşük kalmış 12 Mbps gelmesi lazım aslında SNR margin değerine baktığımda upload daha yüksek olması lazım sorunun çözülene kadar müşteri hizmetlerine hız profilini silip tekrar tanımlattır 35 Mbps olarak tekrar.

Belki ping sorunu böyle çözülebilir en azından sorun çözülene kadar çözülürse tabii.

Hat zayıflaman normal hocam upload düşük kalmış 12 Mbps gelmesi lazım aslında SNR margin değerine baktığımda upload daha yüksek olması lazım sorunun çözülene kadar müşteri hizmetlerine hız profilini silip tekrar tanımlattır 35 Mbps olarak tekrar.

Belki ping sorunu böyle çözülebilir en azından sorun çözülene kadar çözülürse tabii.
Biraz farklı arayüz ama "Near end fast channel bit rate" dediği sizin hızınız anlaşılan ve evet 35Mbps.
Hız profilini silip tekrardan tanıttırınca değişiklik olacak mı peki? Yani anlamadığım 1 hafta önce 68 Mbps Download, 15 Mbps Upload alıyordum. Şimdi eve 35 gelmesine rağmen 22 Mbps Download, 4 Mbps da Upload alıyorum.

Geri
Yukarı