AMD Ryzen 5 5600X boşta 60-62 derece

CastielBey

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben yaklaşık 1 ay önce bir sistem topladım. 3 haftadır falan kullanıyorum fakat yeni bir kontrol edeyim dedim, sıcaklıkları işlemci sıcaklığı boştayken 60 65 arası AIDA64 testinde ise 85 90 dereceleri buldu. 3 dakikada bile bu normal mi yoksa bir problem mi var işlemcimde ya da bir hatalı ayar mı yaptım? Yardımcı olabilen olursa çok mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    264,4 KB · Görüntüleme: 60
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    51,2 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek ancak zararlı değil, fan stoksa normal bile olabilir (kasana bağlı).
Şimdi sana bir konu atacağım, bahsettiğim ayarları yaparsan 5-10 derece düşürürsün.

Bu konuda arkadaşa verdiğim talimatları uygulayabilirsin. Undervolt işlemciye zarar veren bir şey değildir o yüzden çekinecek bir şey yok.

Merhaba, ben yaklaşık 1 ay önce bir sistem topladım. 3 haftadır falan kullanıyorum fakat yeni bir kontrol edeyim dedim, sıcaklıkları işlemci sıcaklığı boştayken 60 65 arası AIDA64 testinde ise 85 90 dereceleri buldu. 3 dakikada bile bu normal mi yoksa bir problem mi var işlemcimde ya da bir hatalı ayar mı yaptım? Yardımcı olabilen olursa çok mutlu olurum.

Gördüğüm üzere amper değerleri bana biraz fazla geldi. Undervolt işlemi uygularsan biraz işlemci hızın düşer lakin çok daha serin ve stabil çalışır. Ayrıca klasik tavsiyedir termal macunu yenile ve kasayı ferah, hava alan bir yere koy.

Sıcaklıklar fazla. Soğutucuyu çıkarıp temizle, macunu da yenile.

BIOS'dan da CFB'yi kapatırsan sorunun çözülür.
@CastielBey
Kasayı duvara yapıştırdıysan uzaklaştır, nefes alsın. OC yaptıysan stock ayarlara döndür. Macun yenile. Stock soğutucuyla bile boşta 45-50 derecelerde seyredecektir. Undervolt vs yapmana gerek yok. Bu adımları izlesen yeter. 1k civarında bir soğutucu alsan tadından yenmez.

Sıcaklıklar fazla. Soğutucuyu çıkarıp temizle, macunu da yenile.

BIOS'tan da Cfb'yi kapatırsan sorunun çözülür.

BIOS'tan dediğiniz ayarı yaptım fakat pek bir fark yok, soğutucuyu temizleme gibi bir şansım yok çünkü bilgisayar daha 3 haftalık bile değil macunu da satın aldığım firma sürmüş olmalı toplanmış olarak elime ulaştı.

Soğutucunun oturmaması ile ilgili bir sıkıntı bile olabilir. boşta 65 çok fazla çünkü. en kötü termal macunda ciddi bir problem vardır..

@CastielBey
Kasayı duvara yapıştırdıysan uzaklaştır, nefes alsın. OC yaptıysan stock ayarlara döndür. Macun yenile. Stock soğutucuyla bile boşta 45-50 derecelerde seyredecektir. Undervolt vs yapmana gerek yok. Bu adımları izlesen yeter. 1K civarında bir soğutucu alsan tadından yenmez.

Kasa bayağı açık ve hava alabileceği bir yerde şu an OC yapılmadı macun yenilememin bir manası da olduğunu düşünmüyorum çünkü yazdığım gibi 3 hafta önce toplanıp elime gelmiş bir kasa 3 haftada macunu kuruyamaz diye düşünüyorum gelecek ay sıvı soğutma da alacaktım.

Sogutucun ne? OC açık mı? Termal macun merdıven altı mı?
Soğutucum stok, OC yapılmadı benim tarafımdan nasıl toplanıp gönderildiyse o durumda termal macunu da aynı firma sürdü toplarken tahmin ediyorum ki.

Soğutucunun oturmaması ile ilgili bir sıkıntı bile olabilir. Boşta 65 çok fazla çünkü. En kötü termal macunda ciddi bir problem vardır.

Soğutucu oturmuş gibi gözüküyor bir yamukluğu yok kontrol ettiğim kadarıyla.

Kasa fanlarının hepsini Turbo aldığımda anca boştayken 49 50 dereceleri görebiliyorum stres testini tekrar yaptım AIDA64 üzerinden bu sefer 10 dakikada 93 derecelere kadar çıktı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı