Rehber AMD Ryzen DDR4 RAM Overclock

Hocam sırf tWR'yi 1 düşürdüm diye BIOS'a gelişmiş başlangıçtan girmem gerekiyor :(

Sistem açıldığında klavye ışıkları bir gidiyor bir geliyor Windows açılıyor.
Beyaz ışık tabirini siyah ekrana çeviren adam 🤠

Beyaz ışık tabirini siyah ekrana çeviren adam 🤠
tWR kaynaklı değilmiş sanırım hocam? Kapattım fakat aynı şekilde. Az önceki ayarlarıma döndürüp deneyeceğim.

Sanırım sorunu çözdüm, BIOS sıfırlayınca ne TPM ne Secure Boot ne AMD Sam ne PBO açmışım :(

(Sorun çözüldü)

Hocam CL16 stabil değildi, voltajla uğraşasım gelmedi, aldım CL18'ye.

tRFC'yi 620'ye çektim, belki bir 20-40 daha düşürebilirim. Şimdi de tRAS ve tRC'yi 4 düşürdüm, Memtest86'yı bekliyorum :( Çok uzun sürüyor.

@BerkayZ87 Kafayı yiyeceğim ya :( 1.58V verdim 4133-16 olmuyor. 1.585V verdim son olarak, mucize olmazsa 18'e dönüyorum.

Can sıkıntısından tWTRS'e 5 girdim 6 yerine, stabil oldu, biraz mutlu oldum bundan ama CL olmuyor :(

Son düzenleme:
Biraz da benim katkım olsun.
F2 veya delete basarak BIOS'a girdikten sonra F7 basarak Advanced Mode'ye girin.
Orada 8 menü olacak: "my favorites, main, AI tweaker, Advanced, monitor, boot, tool, exit"
Siz AI Tweaker'e gireceksiniz.
Eki Görüntüle 1249282
Memory Frequency yapacağınız frekans, fclk frequancy ise yapacağınız frekansın yarısı olacak.
Biraz aşağı kaydırdığınızda şöyle bir ekran göreceksiniz:
Eki Görüntüle 1249284
DRAM timing Control'e girdiğinizde gecikmeleri ayarlayabilirsiniz.
DRAM voltage ile voltajı ayarlayabilirsiniz.
F10 basıp kaydedip çıkın.

Yani RAM 3200 MHz olacak ise FCLK 1600 mü olması gerekiyor? Yoksa Auto da bırakırsam kendi ayarlar mı?

Çok teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum. Bu konularda bir tık cahilim. Ana kartım 4600 mhz'e kadar oc destekliyor. Elimde de Kingston 2X8GB Fury Beast 3200 MHZ CL16 RAM mevcut. OC ile bu ramleri daha yüksek frekansta çalıştırmam mümkün mü acaba?

Mümkün. Bu programın freeware versiyonunu indirin, EEPROM > Read SPD on SMBus seçin. Ekran görüntüsü olarak atın.

Mümkün. Bu programın freeware versiyonunu indirin, EEPROM > read SPD on SMBus seçin. Ekran görüntüsü olarak atın.

Şu an iş yerindeyim. Eve geçince gönderirim.

Mümkün. Bu programın freeware versiyonunu indirin, EEPROM > read SPD on SMBus seçin. Ekran görüntüsü olarak atın.

1687004514359.png

Bu arada BIOS'tan RAM'leri 3600 MHz yaptım flck da 1800 seçtim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an iş yerindeyim. Eve geçince gönderirim.

Eki Görüntüle 1824581

Bu arada BIOS'tan RAM'leri 3600 MHz yaptım flck da 1800 seçtim.

Hakkında pek bilgi yok ama kötü bir çip olduğunu okudum. Kingston'dan Nanya çıktığını bilmiyordum. 1.35V'ı geçmeden 3600 MHz CL18'de bir ayar tutturmayı deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı