Amerika ve Türkiye'nin Oyuncu Bilgisayarlarındaki Fiyat Farkı

Crazys

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar küçük bir hesap yaptım. İtopya.com sitesindeki PC toplama bölümünde yazan dolar bazlı fiyatları hesapladım. En pahalı ve en kral oyuncu sisteminin fiyatı Amerika'da 11.800$, Türkiye'de ise 76.900₺ tutuyor. Sistemin ana bileşenleri ise Ryzen Threadripper 2990WX ve RTX 2080 Ti ve bu sistemin içerisinde 4K monitör, Gaming mouse, klavye, mousepad, 5.1 ses siste mi, ses kartı, WİFİ adaptörü de dahil.
Yorumu size bırakıyorum.

415803

Son düzenleyen: Moderatör:
ABD'nin alım gücü, ekonomisi ile TR'nin alım gücü, ekonomisi bir olmadığına göre bu sonucun da bir çıkmasını bekleyemezsiniz.

Anormal bir şey göremiyorum. Bu alım gücüyle, ekonomiyle ne bekliyordunuz ki? ABD ile eşit gitmemizi falan mı?

ABD'nin alım gücü, ekonomisi ile TR'nin alım gücü, ekonomisi bir olmadığına göre bu sonucun da bir çıkmasını bekleyemezsiniz.

Anormal bir şey göremiyorum. Bu alım gücüyle, ekonomiyle ne bekliyordunuz ki? ABD ile eşit gitmemizi falan mı?

Tabii ki beklemiyordum. Sadece onların en iyi sistemi ne kadar topladığını ve bizim ne kadara topladığımızı paylaşmak istedim. Amerika ekonomisiyle tabii ki yarışamayız. Anormal birşey göremiyorum demişsiniz. Burada o para ile araba, hatta üzerine biraz daha eklenerek küçük bir ev alınabilir. Bence bu durum anormalin daniskası.

2. el parcalar ve sistemler cok daha ucuz oluyor bunu da belirteyim. $500'a I7 7700K tabanli bir sistem alinabilir. 11.000$ kac tane Amerikalinin cebinde vardir tartisilir. Tek dert bilgisayar alabilmek olsa keşke😗

Mesele o değil ki. 76000 TL'de tutabilir 100000 TL'de. Mesele bu parayı ne kadar sürede kazandığındır. ABD'li bir vatandaş 11.000 $ taş çatlasın 1 yılda toplar. Sen 76000 TL'yı kaç yılda toplarsın?

Aslında tek olarak elektronik konusunda değil her konuda çok gerideyiz benzin araba ve birçok şeyler alım gücümüz çoğu ülkeye göre yerlerde olduğu için yapicak birşey yok maalesefki örnek olarak 100 manat 335 TL 100 TL 30 manat birçok örnek verilebilir bu konuda.

Burada o para ile araba...
11.000$ orada da araba fiyatı. Üstelik sadece bir tane değil :)

Ayrıca denildiği gibi sonuç şaşırtıcı değil. Sonuçta en iyi ekonomiye sahip ülkeyle kıyaslıyorsun. Bu kadar fark olması normal.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı