Ampül İçin Nötr Kablo Çekmek

jüpiter2001

Hectopat
Merhaba, daha önce şerit led aydınlatması için prizden led trafosuna topraklama, nötr ve faz olarak üçlü beyaz kablo çekip, priz olarak da anahtarlı priz kullanmıştım. Şimdi prizin yanındaki lamba anahtarından ayrı bir aplik lamba (standart e27 duylu ampül) için ayrı bir hat çekmeyi düşünüyorum. Ancak anahtarda genel olarak sadece faz kablosu bulunuyor, faz kablosunu anahtardan çekip, nötr kablosunu da daha önce şerit led trafosuna çektiğim nötr kablodan (başka bir değişle trafonun nötr kısmından) alsam bir sakıncası olur mu? Prizden ikinci bir kablo çekmekle pek bir fark olmuyor mantık olarak ama elektrik işlerinin sağı solu belli olmadığı için yine de danışmak istedim.

Daha açıklayıcı olur diye görsel olarak ekledim.

Dosya Ekleri

• aplik.jpg
    aplik.jpg
    32,2 KB · Görüntüleme: 458
Merhaba. Bu apliğe en yakın buattan bunu çekmeniz bu işlemin en doğrusu olur. Elektrik hatlarını sonradan ihtiyaçlara göre çekerken bazı cihazların açılma şartına bağlı çekmemek bu işlemlerin belki de daha doğrusu olur. Bu prizli anahtarda anahtar yalnızca fazı mı yoksa faz ve nötr ucunu birlikte mi kesip şerid LED trafosuna bu enerjiyi anahtarlayıp gönderiyor? Bu tür prizlerin faz ve nötr hattını ayni anda kesebilmesi gerekiyor, kendi düşünceme göre. Uzatmalı anahtarlı prizlerde keza bu durumda prizler faz ve nötr'den her zaman birlikte kesilmiş oluyorlar örneğin. En yakın buattan faz ve nötr'ü birlikte çekmeniz ayrı ayrı yerlerden çekmemeniz bence daha nizami ve en güvenlisi olacaktır. Kolay gelsin.

Merhaba. Bu apliğe en yakın buattan bunu çekmeniz bu işlemin en doğrusu olur. Elektrik hatlarını sonradan ihtiyaçlara göre çekerken bazı cihazların açılma şartına bağlı çekmemek bu işlemlerin belki de daha doğrusu olur. Bu prizli anahtarda anahtar yalnızca fazı mı yoksa faz ve nötr ucunu birlikte mi kesip şerid LED trafosuna bu enerjiyi anahtarlayıp gönderiyor? Bu tür prizlerin faz ve nötr hattını ayni anda kesebilmesi gerekiyor, kendi düşünceme göre. Uzatmalı anahtarlı prizlerde keza bu durumda prizler faz ve nötr'den her zaman birlikte kesilmiş oluyorlar örneğin. En yakın buattan faz ve nötr'ü birlikte çekmeniz ayrı ayrı yerlerden çekmemeniz bence daha nizami ve en güvenlisi olacaktır. Kolay gelsin.
Prizdeki anahtar, led trafoya giden kablolardan sadece faz'ı kesiyor. Nötr ve topraklama sürekli bağlı. Buat da var ama buata hiç bulaşmak istemiyorum.

Son düzenleme:
O zaman aplik için gereken elektriği en doğru yerlerden alıp ekli, açık kabloları, vb. tüm izolasyonlarını güvenli (mükemmel) olarak yaptığınızda pek bir sıkıntısı olmayacaktır. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı