Siyah faz kablo nötr olarak kullanma

Yiğit44

Hectopat
Daha fazla  
Dün bir mağazaya nötr kablo ıstedim kardeşime al dedim geldiğinde siyah faz kablosu vardı ben de mağazaya gittiğimde siyah fazı nötr olarak kullanılabileceği iddia etti 2 tane usta, iade almadı. Siyah faz kablosu nötr yerine kullanılabilinir mi? Aksi taktirde oraya gereken işlemleri ne ise yapacağım 20 TL ıcin olsa da inat.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablo renkleri elektrik işinde fark etmez renkler tek ayrımcılığı faz nötr olarak rahatça ayırmak ayıklamak için tercih edilir nötr kablosu hep mavidir fakat farklı renklerde kullanabilirsiniz rengi farklı bu nötr olmaz veya bu toprak olmaz diye bir şey yoktur prosedüre göre hareket edecekseniz tabii ki nötr mavi toprak sarı yeşil faz ise gri, siyah, kırmızı, kahverengi kullanılır. Ne için kullanacaksınız?

Nötr kablosunun renginin önemi yoktur. İçeriği önemlidir, yeterli kalınlıkta olması vbenzeri. Ama siz yine de renginin size hatırlatma yapması için rengini farklı kullanabilirsiniz o sizin tercihinizdir.

Buradan nötr Olarak'dan kullanabilirim sonucuna varıyorum O zaman teşekkür ederim.

Dün bir mağazaya nötr kablo ıstedim kardeşime al dedim geldiğinde siyah faz kablosu vardı ben de mağazaya gittiğimde siyah fazı nötr olarak kullanılabileceği iddia etti 2 tane usta, iade almadı. Siyah faz kablosu nötr yerine kullanılabilinir mi? Aksi taktirde oraya gereken işlemleri ne ise yapacağım 20 TL ıcin olsa da inat.
Mavi faz da olabilir :D Takılma bu kadar.
Elektrikle uğraşırken bodoslama dalma. Aaa bu maviymiş nötr bu bundan bişey olmaz dersin kabloyu bi avuçlarsın 220V içinden geçer sonra. Ayırt etmek için mavi elektrik bandı sarabilirsin.

Renkler otomasyon ve pano sistemlerinde çalışan kişilere on bilgi vermesi amacıyla Kahverengi faz mavi nötr sarı toprak şeklinde çekilir tek amacı bu. Isterseniz pembe kablo alın neyi nereye kullanacağınız size kalmış.

Kablo renkleri elektrik işinde fark etmez renkler tek ayrımcılığı faz nötr olarak rahatça ayırmak ayıklamak için tercih edilir nötr kablosu hep mavidir fakat farklı renklerde kullanabilirsiniz rengi farklı bu nötr olmaz veya bu toprak olmaz diye bir şey yoktur prosedüre göre hareket edecekseniz tabii ki nötr mavi toprak sarı yeşil faz ise gri, siyah, kırmızı, kahverengi kullanılır. Ne için kullanacaksınız?

2 apartman zil tesisatı 10 sınıf.

Buradan nötr Olarak'dan kullanabilirim sonucuna varıyorum O zaman teşekkür ederim.
Kullanabilirsiniz tabi ama prosodürlü bir işse örneğin bir binanın panosunu yapıyorsanız kesinlikle mavi olmalıdır aksi taktirde Tedaş'dan gelen yetkililer panonuza veya elektrik işinize onay vermeyecektir. Kişisel bir işinizse vs kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur.

Faz veya nötr arasında kablo farkı yok farklı renklerin bağlanması tehlikeli bir iş olduğundan ayırt etmek amacıya kullanılır. İade almıyorlarsa meslek etiğini ihlal ettiği gerekçesiyle şikayette bulunun.

Geri
Yukarı