Anadolu lisesi vs fen lisesi

Okuldan okula değişiyor. Bazı okul teneffüs sürelerini 10dk yapıyor bazıları 5dakika mesela ortaokulda bizim ilk teneffüs 20dk idi sonrakiler 5dk dı.

Anadolu ile meslek lisesiyle karşılaştırınca tamamen ders odaklı olur. Fen lisesiyle Anadolu'yu bu konuda karşılaştıramazsınız zaten.
Ders odaklı olduğu falan yok. Sen kendi halinde takılan, velinin sana çok karışmadığı bir öğrenciysen düzenli bir çalışmayla zaten kimsenin baskısı altında kalmıyorsun ders konusunda.

Okuldan okula değişiyor. Bazı okul teneffüs sürelerini 10dk yapıyor bazıları 5dakika mesela ortaokulda bizim ilk teneffüs 20dk idi sonrakiler 5dk dı.

Anadolu ile meslek lisesiyle karşılaştırınca tamamen ders odaklı olur. Fen lisesiyle Anadolu'yu bu konuda karşılaştıramazsınız zaten.
Anadolu Lisesi’ne göre Fen Lisesi’nin daha ders odaklı olması tamamen ders odaklı olduğu anlamına gelmiyor.

Ya aga fen lisesinde dersler zormuş, bir de geç çıkıyorlarmış. Anadoluda daha kolaymış bir de erken çıkıyorlar mis.
Müfredat birazcık değişiyor. Hocalar genelde çok zorlar. Hocaların en büyük amacı öğrencinin YKS'den yüksek yapması o okullarda.

Ders odaklı olduğu falan yok. Sen kendi halinde takılan, velinin sana çok karışmadığı bir öğrenciysen düzenli bir çalışmayla zaten kimsenin baskısı altında kalmıyorsun ders konusunda.
Ders odaklının kelime anlamını güzel idrak edememişsiniz. Fen liselerinin bütün aktivitelerinin temelinde ders yatar. Bir gezi de olsa, konferans da olsa temeli derstir. Anadolu liselerinde, özellikle köklü olanlarda, çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerin temel amacı öğrenciye farklı alanları tattırabilmek olur. Bu nedenle anadolu liselerinden çok fazla sayısalcı, amacı YKS derecesi olan öğrenciler çıkmaz.

Ben baskı altında olduklarını söylemedim? Demeye çalıştıgımı @borisyeisar söylemiş zaten.

Müfredat birazcık değişiyor. Hocalar genelde çok zorlar. Hocaların en büyük amacı öğrencinin YKS'den yüksek yapması o okullarda.

Ders odaklının kelime anlamını güzel idrak edememişsiniz. Fen liselerinin bütün aktivitelerinin temelinde ders yatar. Bir gezi de olsa, konferans da olsa temeli derstir. Anadolu liselerinde, özellikle köklü olanlarda, çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerin temel amacı öğrenciye farklı alanları tattırabilmek olur. Bu nedenle anadolu liselerinden komple sayısalcı çıkmaz.
0.76 yüzdelikle Eskişehir Fatih Fen Lisesi’nde okudum. Sınavlarımızın çoğu aşırı basitti, ezber dersler hariç kimse zorlanmıyordu. Antalya’ya, Kapadokya’ya temel amacı ders olmayan geziler düzenleniyordu. Okulda survivor gibi parkur yarışı yapılmıştı spor salonunda. Yani fen lisesinde okumadıysanız hakkında bilgi vermeye çalışmamanızı rica edeceğim. Herkes okuduğu yeri anlatsın.

0.76 yüzdelikle Eskişehir Fatih Fen Lisesi’nde okudum. Sınavlarımızın çoğu aşırı basitti, ezber dersler hariç kimse zorlanmıyordu. Antalya’ya, Kapadokya’ya temel amacı ders olmayan geziler düzenleniyordu. Okulda survivor gibi parkur yarışı yapılmıştı spor salonunda. Yani fen lisesinde okumadıysanız hakkında bilgi vermeye çalışmamanızı rica edeceğim. Herkes okuduğu yeri anlatsın.
Karşı taraf hakkında bir bilginiz bile olmadan kesin yargıya varma sebebiniz nedir? Ben de fen lisesi bitirdim, benimki çoğu konudan, ilk başta puan, kendi alanında ülke ilk 3'ünde bir okuldu. İsim vermek istemiyorum. Şu anda okuduğum bölüm sebebiyle de çevremin yarısı benim gibi. Hepsinin de düşüncesi benimle aynı yönde bulunuyor.

Dostum Fen Lisesi'nde Anadolu Lisesi'nden farklı olarak daha çok değer görme gibi bir olay var. K

Ders odaklının kelime anlamını güzel idrak edememişsiniz. Fen liselerinin bütün aktivitelerinin temelinde ders yatar. Bir gezi de olsa, konferans da olsa temeli derstir. Anadolu liselerinde, özellikle köklü olanlarda, çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerin temel amacı öğrenciye farklı alanları tattırabilmek olur. Bu nedenle anadolu liselerinden komple sayısalcı çıkmaz.
Bizzat Fen Lisesi'nde okudum. Kendi tecrübelerimi aktarıyorum. Her 2-3 ayda bir gezilerimiz olurdu. Farklı şehirlere gider, gezerdik. Basketbol takımımız ilimizin en iyi 3. takımıydı. Masa Tenisi takımımız en iyisiydi. Futbol takımımız keza 2.ydi. Ekstra olarak Satranç takımımız vardı ve Branş Olimpiyatları'na da öğrenci gönderirdik. Bahar geldiğinde bahar şenliği yapar, okulumuzun müzik hocasının öğrencilerden seçtiği kişilerin konserini dinlerdik. Her bayramda gösteriler ve oyunlar düzenlenirdi. Bunlar benim tecrübelerim. Bu tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki Anadolu Lisesi'nde düşük not aldığınızda neden böyle oldu diye soracak pek hocanız olmaz ama Fen Lisesi'nde var(Çünkü okulun başarısını etkiliyorsunuz ve onlar için değerlisiniz.). Anadolu Lisesi'nde sayısal alanlarda kendinizi geliştirebileceğiniz pek imkan sunulmaz. Fen Lisesi'nden sırf ders baskısı yüzünden korkuyorsanız, korkmayın. Çünkü ben 20.girip sondan 2.çıktım. Hocalarım çalış dedi çalışmadım. Ailemle 1-2 kez iletişime geçtiler ben de kendi başımın çaresine bakacağım diyip geçiştirdim. Herhangi bir baskı asla hissetmedim. Memnun muyum? Hayır değilim. Keşke o baskıyı hissedebilip lehime çevirseydim ama olmadı ama umarım size yardımcı olur.

Karşı taraf hakkında bir bilginiz bile olmadan kesin yargıya varma sebebiniz nedir? Ben de fen lisesi bitirdim, benimki çoğu konudan, ilk başta puan, kendi alanında ülke ilk 3'ünde bir okuldu. İsim vermek istemiyorum. Şu anda okuduğum bölüm sebebiyle de çevremin yarısı benim gibi. Hepsinin de düşüncesi benimle aynı yönde bulunuyor.
Benim çevremin düşüncesi de benimle aynı olduğu için öyle bir yargıya varmıştım. Sizin okulunuz ilk 3’teyse derslere daha çok önem verebilir tabii ki.

Geri
Yukarı