Anakart alırken neye dikkat edilmeli?

KingDeViL

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 13600k
Msi Gaming X Slim 4070Ti
32gb DDr5 3400mhz Ram
Yeni alacağım sistem için yakışıklı ama fazla pahalı olmayan anakart bakıyorum. Çok fazla model olduğu için size sormak istedim. Anakartta çok dikkat etmem gereken bir özellik var mı acaba? Aşağıdaki resimlerdekileri inceliyorum genelde. Mesela VRM faz değerleri var. Bu nedir veya kaç olursa iyi olur? İşlemci i5 13600K düşünüyorum ya da i5 13400F. Mesela kimisinde Intel XMP 3.0 var. Bu da RAM'lerle alakalı sanırım. kimisinde yok. Bu olması gerekir mi mesela?

1699550953624.png

1699551018813.png

Mesela Amazon'da şu an ASUS ürünlerinde indirim var. Şu anakart güzel gibi sanki? Optik s/pdıf ses çıkışı tek eksiği. Samsung soundbar kullandığım için onu giriş olsa güzel olurdu. Bluetooth ile de bağlanıyor gerçi.

1699551084593.png

Revizyon sürümlerine bakmakta fayda var, en son sürümü tercih etmek birkaç olası problemlerin önüne geçebiliyor. Bunun dışında istediğiniz özellikleri düşünüp ona göre önce marka daha sonra chipset en sonda aradığınız özelliklere göre olan anakartları seçebilirsiniz.

VRM faz değerinden önce onun ne olduğunu, başarılı ve tutarlı teknolojiyi kim sunuyor onu bilmek lazım. Gerekli bilgiyi aldıktan sonra ise dikkat edilecek diğer noktalar:

1- Kesinlikle ATX olmalı 😁
2- Kapasitör olarak kendini ispatlamış bir marka olmalı.

VRM için buraya:

XMP 3.0 için ise buraya göz atın.

Evet ATX bakıyorum. MATX'ler küçük olduğu için ısınıyormuş.
Şimdi araştırırken bir şey daha öğrenmiş oldum. Yonga isimleri farklıydı. B760 olanlarda overclock olmuyormuş. @391065

1699556869441.png

F olan işlemcilere yapılmaz zaten.
Onu biliyorum. F olan işlemcilerde görüntü yongası da yokmuş. Peki ramlerde overclock olan veya olmayan diye bir özellik var mı ? Ekran kartlarında OC yazanlar olduğunu biliyorum.

RAM zaten maksimim vereceği hız bazında satışa çıkar. Eğer özelliklerinde 4000 yazıyorsa bu takar takmaz 4000 alırsın anlamına gelmez. XMP ile sunacağı değere çıkarırsın. RAM alırken hangi XMP sürümüne destek veriyor onu araştırmalısın.

Geri
Yukarı