Anakart hatalı gelmesine rağmen kullanıcı hatası dendi

Sekolargg

Hectopat
Arkadaşım yeni anakart aldı, direkt sistem topladık. N11'den Gigabyte A620M h almıştık. Video açılışını falan kayda aldım, fakat. İade göderildiği için silmiştim, işlemci soketinde birkaç çipin yamuk olduğunu fark edip. Garantiyle uğraşmamak için iade verdik. Fakat bugün arayıp kullanıcı hatası olduğunu söylediler. Ondan önce firmayı aradığımızda, direkt Gigabyte İstanbul ofisine gönderin baksınlar demişti. Ama uğraşmamak için direkt iade göndermiştik. Benim bu videoyu geri getirme şansım var mı? Ya da ne yapmalıyız? Bizim olmayan bir hata için suçlanıyoruz, tüketici hakem heyetini düsündüm fakat çok uzun sürer diye endişemiz var. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Ürünün görselleri:

1715089062130.png

1715089074695.png

Elinizde bir kanıt olmadığı için onlar da sizin yaptığınızı savunacaklar haliyle. Yani pek sonuç çıkmaz diye düşünüyorum. Belki çektiğiniz video çöp kutusunda duruyordur ya da yedeklemeniz açıksa belki google drive yedeklenmiş olabilir.

Elinizde bir kanıt olmadığı için onlar da sizin yaptığınızı savunacaklar haliyle. Yani pek sonuç çıkmaz diye düşünüyorum. Belki çektiğiniz video çöp kutusunda duruyordur ya da yedeklemeniz açıksa belki Google Drive yedeklenmiş olabilir.

Çöp kutusunda yok zaten kaydı PC'den almıştım Discord'dan ekran verip detaylıca gösterirken almıştık kaydı sıkıntı çıkmasın diye fakat iade gidince bende kabul ettiler gerek kalmadı diye sildim.

Videoyu geri getirmenize gerek yok zaten videoda kanıt niteliği taşımaz, üstünde oynanmadığı ya da geri paketleyip kaydetmediğini bilemezler. Sizin internet alışverişlerinizde istisnalar dahil koşulsuz şartsız 14 gün iade hakkınız var. Tüketici hakem heyetine başvurun.

Videoyu geri getirmenize gerek yok zaten videoda kanıt niteliği taşımaz, üstünde oynanmadığı ya da geri paketleyip kaydetmediğini bilemezler. Sizin internet alışverişlerinizde istisnalar dahil koşulsuz şartsız 14 gün iade hakkınız var. Tüketici hakem heyetine başvurun.

1715090044333.png

Böyle mail geldi hocam. Ve daha sistemi kurmamıştık işlemci hiç anakarta montajlanmadı eksik parçalar var diye.

Demişsiniz ama böyle bir kaç madde var. Bunlarda geçerli olmuyor mu? "Bilmediğimden soruyorum"

Ancak aslına uygun olmayan, hasarlı, zarara uğramış ve ilgili ürünlerin özel iade şartlarına aykırı durumlarda iade kabul edilmeyecek, bu ürünlerin bedel iadesi yapılmayacaktır.
Ürün zarar görmüş, eksik veya ilan edilenden farklı ise nasıl iade edebilirimMevzuat gereği, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde alıcı ürünü, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Olağan dışı kullanımdan dolayı oluşacak bozulmalardan ise alıcı sorumlu olacaktır ve bu durumda satıcı iadeyi onaylamayabilir.

Demişsiniz ama böyle bir kaç madde var. Bunlarda geçerli olmuyor mu? "Bilmediğimden soruyorum"

Ancak aslına uygun olmayan, hasarlı, zarara uğramış ve ilgili ürünlerin özel iade şartlarına aykırı durumlarda iade kabul edilmeyecek, bu ürünlerin bedel iadesi yapılmayacaktır.
Ürün zarar görmüş, eksik veya ilan edilenden farklı ise nasıl iade edebilirimMevzuat gereği, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde alıcı ürünü, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Olağan dışı kullanımdan dolayı oluşacak bozulmalardan ise alıcı sorumlu olacaktır ve bu durumda satıcı iadeyi onaylamayabilir.
Yani karşı taraf "sonuç olarak işlemci anakart bağlantısı yapılırken alıcı birey tarafından yanlış montaj sonucu işlemci pininde hasar meydana gelmiştir" diyebilme hakkı oluyor. Bu da yukarıda yer alan "olağan dışı kullanımdan" maddesine giriyor galiba? @170981

Sanıyorum THH'ye başvurmaktan başka seçenek yok sizin için. Umarım sizin lehinize sonuçlanır. @Sekolargg

Geri
Yukarı