Anakarta ikinci M.2 SSD takmak

Jurass1ck

Decapat
Daha fazla  
Merhaba anakartımın resimi aşağıda mevcut.
Sizlere sorum şu. Anakartımın M.2 slotunda Kioxia'nın 500 GB'lık 1700/1600 okuma ve yazma hızlı M.2 SSD'si mevcut.
Artık depolama bana yetersiz geldiği için extradan 2 TB'lık depolama alanı almaya karar verdim. Anakartımda ikinci M.2 slotu olmadığı içinde 2 TB'lık SATA SSD'lere baktım. Fakat fiyatları 2 TB'lık M.2 SSD'den bile neredeyse daha pahalı. Bu yüzdende o kadar parayı SATA SSD'ye vermektense, anakartıma ekstra aparatla ikinci M.2 slotu ekleyip 3500/3000 hızlarında 3.0 PCI Express'li yeni bir M.2 SSD almanın daha mantıklı olduğunu düşündüm. Fakat anakartıma ıkıncı M.2 SSD'yı kullanabilmek için hangi aparatımı alacağımı ve de bu aparatı aldığımda anakartımda nereye takabileceğimi bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Herhalde bu parçada kalitesine göre değişiyordur. Sizlere zahmet olmazsa bu parçanın linkini paylaşıp aparatı aldığımda anakartta nereye takacağıma dair işaretlemesini de resim üzerinde yapabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Not: Bir de araştırmam sonucunda aparatla ikinci M.2 SSD bilgisayara eklendiğinde M.2 SSD'de performans düşüklüğü yaşandığını söyleyenler var. Fakat performans düşüklüğü olsa da SATA SSD'ye göre M.2 SSD'nin bilgisayara çok daha iyi performans verebileceğini düşünüyorum. Bu arada ben oyun için değil güç gerektiren render programlarıyla uğrasıyorum. After Effects, Premiere Pro gibi.

Dosya Ekleri

• asdasd.JPG
    asdasd.JPG
    185 KB · Görüntüleme: 34
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    263,3 KB · Görüntüleme: 31
Oyun dışında Render yazılımlarıyla uğraşmak için kullanıdığınız anakart yanlış seçim.
ASUS TUF B serisi bir anakart olsa 2. M.2 SSD de performans kaybı olmadan yolunuza devam ederdiniz.

Anakartınızın PCI-e X1 yuvalarından birine dönüştürücü alarak M.2 NVMe takabilirsiniz. Bende B450M S2H var, X1 2.0 hızlarında 400-420mb/s alıyorum. Elimde disk olduğundan SATA diske para harcamamak için dönüştürücü almıştım 150 liraya. Sizin 3.0 ortalama iki katı ya da biraz fazlası hızlara ulaşırsınız.

Alacağınız 2 TB SSD'yi anakarta taktıktan sonra, SSD kutusu alarak çıkanı ona takabilirsiniz, hem dosyalarınızı tutmuş olursunuz hem de harici bir depolama alanınız olur.

Ya da harici disk bulup dosyalarınızı ona aktardıktan sonra aldığınız SSD'yi takarsınız. Çıkanı da satabilirsiniz.

Geri
Yukarı