Android cihazlarda verileri silmeden satmak sorun olur mu?

BJK10

Zeptopat
Tablet ve telefonumun geçmiş verilerini kurtarmayı silmek veya üzerine yazmak için Recuva dahil kaç tane program kurdum tavsiye edilen ve hiçbiri işe yaramadı. Zaten çoğu bilgisayara takılan tablet ve telefonu görmüyor bile.
Tablet ve telefona format attım, hatta 2 kere format attım ama yukarıda dediğim işlemleri yapamadım. Sizce bu durumda satarsam olası bir sorun durumunda ne gibi bir sıkıntı olabilir?
Not: Bu cihazları EasyCep'de satmak istiyorum, buradan daha önce bir şey satın almadım veya satmadım ama ilk kez denemek istiyorum.

Tablet ve telefonumun geçmiş verilerini kurtarmayı silmek veya üzerine yazmak için Recuva dahil kaç tane program kurdum tavsiye edilen ve hiçbiri işe yaramadı. Zaten çoğu bilgisayara takılan tablet ve telefonu görmüyor bile.
Tablet ve telefona format attım, hatta 2 kere format attım ama yukarıda dediğim işlemleri yapamadım. Sizce bu durumda satarsam olası bir sorun durumunda ne gibi bir sıkıntı olabilir?
Not: Bu cihazları EasyCep'de satmak istiyorum, buradan daha önce bir şey satın almadım veya satmadım ama ilk kez denemek istiyorum.
Hocam cihazınızda aşırı önemli fotoğraflar, (mahremiyet açısından vs.), ya da belgeler bulundurdunuz mu? Cevap hayır ise sorun yok.

Hocam cihazınızda aşırı önemli fotoğraflar, (mahremiyet açısından vs.), ya da belgeler bulundurdunuz mu? Cevap hayır ise sorun yok.
Hayır yok ama çok saçma. Veri kurtarma programları bilgisayarda işe yarıyorken bunu Android'de nasıl yapamam anlamadım. Yapılıyorsa da ben yapamadım.

Kaldı ki bahsettiğin şekilde dosya olsa ve pahalı telefon olsa ne olacak? Benim şu an telefon 4bin falan ediyor çok değil hadi gerekirse satmayayım(ki satacağım ama sadece format atmış oldum) ama telefon pahalı olsa satacaksam eğer satmama lüksüm de yok. Çok mu zor yani Android kısmında bu bilgisayarlar gibi tarama yapmak anlamadım ki.

Siz olayı çok yanlış anlamışsınız Recuva ve türevleri silinmiş dosyaları kurtarır :) Silinmiş dosyaların kurtarılmasını engellemez.

Sizin ihtiyacınız olan programlar Data Shredder programları.

Öncelikle satacağınız tablet veya telefondan tüm kişisel verilerinizi, resimlerinizi, uygulamalarınızı, dosyalarınızı vs vs normal şekilde silin.

Eğer tablet ya da telefonunuzda geri dönüşüm kutusu gibi bir şeye gidiyorsa silinen dosyalar onlardan da silin.

Sonra bir Shredder programı kurun, tavsiyem Shreddit (Doğrudan telefon veya tablete kurun, bilgisayara bağlamanıza gerek yok).

Programı çalıştırın ve cihazdaki boş alanları sil deyin. (Wipe Empty Space) Bir silme yöntemi seçin 3 pass (3 kez rastgele data yazar boş alanlara) yeterli olur. Ondan sonra satabilirsiniz.

Ekleme: Gerçi tablet ve telefona birkaç kez format atmışsınız, o zaman kişisel dosyalarınız zaten silinmiştir. Geri getirilebileceğinden halen endişe ediyorsanız Shreddit'i tablet ve telefona kurun ve boş alanları 3 kez silmesi için ayarlayın, işlem bitince satabilirsiniz.

Son düzenleme:
Depolamanın tamamını gereksiz dosyalarla doldurup geri silin. Eski silinmiş dosyaların hepsi gidecektir.

Bence elle uğraşmak yerine Shreddit programını kullanın.

Programı satılacak tablete, telefona kurduktan sonra ayarlara girin.

Oradan Shredding Algorithm kısmına gidip bir silme metodu seçin (3 kez, 7 kez falan farklı silme algoritmaları ve sayıları var). Bu ayarı yaptıktan sonra anasayfaya dönün.

Programın arayüzünde sağ üstteki 3 noktaya tıklayıp Wipe Empty Space deyin, aşağıda onaylamanızı (confirm) isteyecek, onaylarsanız belirttiğiniz sayıda belirttiğiniz algoritmaya göre cihazlardaki boş alanları (ama eskiden kullanılan ve geri getirilme ihtimali olan alanları) anlamsız verilerle yazacak.

@chaturanga dediğini yaptım hocam tamamdır. Format üstüne bir de bu güzel oldu. Yani sonuçta ben sorunsuz cihaz vereceğim, adamlar kontrol edecek zaten beğenmezse almazlar bu yüzden bir zahmet bana ait veri olmasın.
Bilgisayar olsa varya belki hiç uğraşmaz çıkarırdım SSD'yi, SSD ücretini fiyattan düşerdim ve verirdim alıcıya :D

@chaturanga dediğini yaptım hocam tamamdır. Format üstüne bir de bu güzel oldu. Yani sonuçta ben sorunsuz cihaz vereceğim, adamlar kontrol edecek zaten beğenmezse almazlar bu yüzden bir zahmet bana ait veri olmasın.
Bilgisayar olsa varya belki hiç uğraşmaz çıkarırdım SSD'yi, SSD ücretini fiyattan düşerdim ve verirdim alıcıya :D

Yani zaten formatlamışsınız, Shreddit'le de işlemi yapınca geriye bulunabilecek hiçbir şey kalmaz. Doğru yapıyorsunuz niye özel verilerimi teslim edeyim ki, illa çok hassas ya da mahrem olması gerekmiyor.

Hocam Android 5'ten beri telefonların hafızası tamamen şifrelenerek saklanıyor, yani telefonun içinde bir şifreleme çipi var, siz telefona bir dosya kaydettiğinizde onu şifreleyip kaydediyor, o dosyayı açmak istediğinizde de şifresini çözüp açıyor.

Telefonu fabrika ayarlarına getirdiğinizde şifrelemede kullanılan anahtar siliniyor ve yeni bir anahtar oluşturuluyor. Bu da eski verileri şifresi çözülemez hale getiriyor.

Yani telefonu bir kere bile fabrika ayarlarına sıfırladığınızda veriler tamamen gidiyor. O noktadan sonra CIA, FBI bile erişemez o verilere.

Aynı şifreleme mantığı günümüz SSD'leri için de geçerli. SSD'nin arayüzünde "Secure Erase" gibisinden bir menü olur. Onu yapmanız SSD'deki verilerin geri dönüşsüz olarak kaybolması için yeterli.

Hocam Android 5'ten beri telefonların hafızası tamamen şifrelenerek saklanıyor, yani telefonun içinde bir şifreleme çipi var, siz telefona bir dosya kaydettiğinizde onu şifreleyip kaydediyor, o dosyayı açmak istediğinizde de şifresini çözüp açıyor.

Telefonu fabrika ayarlarına getirdiğinizde şifrelemede kullanılan anahtar siliniyor ve yeni bir anahtar oluşturuluyor. Bu da eski verileri şifresi çözülemez hale getiriyor.

Yani telefonu bir kere bile fabrika ayarlarına sıfırladığınızda veriler tamamen gidiyor. O noktadan sonra CIA, FBI bile erişemez o verilere.

Aynı şifreleme mantığı günümüz SSD'leri için de geçerli. SSD'nin arayüzünde "Secure Erase" gibisinden bir menü olur. Onu yapmanız SSD'deki verilerin geri dönüşsüz olarak kaybolması için yeterli.
Bunları bilmiyordum hocam teşekkürler. Telefonunu, bilgisayarını falan satmak isteyen bir çok kişinin ihtiyacı olabilir bu bilgilere.

Yeni konular

Geri
Yukarı