Çözüldü AOC Q27G2S/EU model monitör dönüştürücü ile G-Sync destekler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
AOC Q27G2S/EU

Az önce bu monitörü sipariş verdim. Daha önce araştırmıştım fakat net bir sonuca ulaşamadım.

öncelikle dizüstü bilgisayarımın özellikleri şu şekilde:
- 8 GB NVIDIA RTX 3070 Mobile GPU.
- i7-11800H Mobile CPU.
- 16 GB RAM

Link:

Araştırmalarıma göre F-Sync AMD'nin, G-Sync ise NVIDIA'nın desteklediği iki ayrı teknoloji. Siparişini verdiğim monitörde Adaptive Sync özelliğini destekliyormuş. Yine araştırmalarıma göre bu teknoloji, bu iki teknolojiye de uyumlu olduğu anlamına geliyormuş. Buraya kadar sorun yok.

Dizüstü bilgisayarımda 1 adet HDMI 2.1 çıkışı mevcut. Kimi kullanıcı yalnızca HDMI kablosu ile G-Sync teknolojisini kullanabilirsin diyor, kimisi mümkün değil, illaki DisplayPort çıkışı olmalı diyor. Kimisi de modelden modele değişir, denemeden bilemeyiz diyor. Benim de aklımdaki plan şuydu. HDMI to DP dönüştürücü ile çalışıp çalışmadığını görmekti. Bunun işe yarayıp yaramayacağından tam olarak emin değilim. Fakat siparişimi verdim ve eğer ki böyle bir durum kesinlikle söz konusu değilse acaba siparişimi şimdiden iptal mi etsem diye düşündüm.

Bu durumu netliğe kavuşturmak istedim. Çünkü dönüştürücülerin verimlilikleri konusunda fiyaskoya uğrayabileceğim ihtimalini biliyorum. Birçoğu sanki bitpazarından alınmışlar gibi tam uyumlu çalışmayabiliyor.

Şimdiden emeklerinize sağlık dostlar meclisi.

Son düzenleme:
Çözüm
Site bilgisine göre monitörde VRR desteği var adaptif olarak. Sizin de bilgilerinize dayanarak çıkardığım sonuç, yalnızca HDMI kablosu ile G-Sync teknolojisine erişimim mümkün olacak gibi.

Epey'den baktığım da laptopunuzda minidP portu var gözüküyor. Ayrıca Type-C portun 1.4 DP destekli ve Gen1 bağlantısına sahip. HDMI kullanmana gerek yok.
Mini DP to DP bu kabloyu tavsiye ediyorum.
Eğer Type-C kullanmak istiyorsan Paugge 8K 60Hz / 4K 144Hz / 4K 120Hz / 4K 60Hz HDR USB C to Displayport Kablo bunu öneririm.

1703587874586.png
HDMI 2.1 ile G-Sync açılabiliyor. 30xx serisine gelen bir özellik bu. Fakat monitörün VRR desteği olması gerekiyor. VRR üzerinden G-Sync açtırıyor.
Bunun yerine Type-C to DP veya (varsa) miniDP to DP kullanmak daha avantajlıdır.
Type-C portunuz DP özelliğini destekliyorsa görüntü aktarımına da izin veriyor demektir. Laptop işleri böyle karışık işler.
Dönüştürücü işi ise yani HDMI to DP işi riskli. Çünkü HDMI ile G-Sync açılamadığını biliyoruz. Ekran kartına girecek olan HDMI ile G-Sync açılamaz.

HDMI 2.1 ile G-Sync açılabiliyor. 30xx serisine gelen bir özellik bu. Fakat monitörün VRR desteği olması gerekiyor. VRR üzerinden G-Sync açtırıyor.
Bunun yerine Type-C to DP veya (varsa) miniDP to DP kullanmak daha avantajlıdır.
Type-C portunuz DP özelliğini destekliyorsa görüntü aktarımına da izin veriyor demektir. Laptop işleri böyle karışık işler.
Dönüştürücü işi ise yani HDMI to DP işi riskli. Çünkü HDMI ile G-Sync açılamadığını biliyoruz. Ekran kartına girecek olan HDMI ile G-Sync açılamaz.
Site bilgisine göre monitörde VRR desteği var adaptif olarak. Sizin de bilgilerinize dayanarak çıkardığım sonuç, yalnızca HDMI kablosu ile G-sync teknolojisine erişimim mümkün olacak gibi.

Bunun yanında yalnızca HDMI kablosu ile bağlantı sağladığımdan 144Hz olarak kullanabileceğim. 165Hz kullanabilmem için, HDMI to DP dönüştürücü haricinde önerebileceğiniz başka bir yöntem var mı?

Type-C çıkışına, 60Hz'lik eski bir monitörüm için dönüştürücü siparişi de verdim.

Link:

Dizüstü bilgisayarımın sitesinde, şekilde atmış olduğum özelliği varmış. Thunderbolt 4 destekli ve araştırmalarım sonucunda görüntü aktarımına izin veriyor. Fakat 2K 165Hz maksimum verimlilikte aktarıma izin ver mi emin değilim.

Dediğiniz gibi, dizüstü bilgisayarlarda bu bağlama işleri çok karışık ve deneysel.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-26 131824.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-26 131824.png
    10,7 KB · Görüntüleme: 19
  • a.png
    a.png
    21,2 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Site bilgisine göre monitörde VRR desteği var adaptif olarak. Sizin de bilgilerinize dayanarak çıkardığım sonuç, yalnızca HDMI kablosu ile G-Sync teknolojisine erişimim mümkün olacak gibi.

Epey'den baktığım da laptopunuzda minidP portu var gözüküyor. Ayrıca Type-C portun 1.4 DP destekli ve Gen1 bağlantısına sahip. HDMI kullanmana gerek yok.
Eğer Type-C kullanmak istiyorsan Paugge 8K 60Hz / 4K 144Hz / 4K 120Hz / 4K 60Hz HDR USB C to Displayport Kablo bunu öneririm.

1703587874586.png

Çözüm

Eki Görüntüle 2065229
Çok özür diliyorum doğru. MinidP portum var-mış. Hiç sorgulamamıştım nedir bu diye. Sizi de yordum. Böyle bir giriş varsa kullanmakta farz oldu tabii. HDMI'ı eski monitörle kullanmaya devam ederim. Yeni monitörün içerisinden çıkan çift başlı DP kablosunu da kenarda saklarım. İleride masaüstü dizmek nasip olursa o zaman kullanırım.

Desteğiniz için bolca teşekkür ederim. Emeğinize sağlık :)

Epey'den baktığım da laptopunuzda minidp portu var gözüküyor. Ayrıca Type-C portun 1.4 DP destekli ve gen1 bağlantısına sahip. HDMI kullanmana gerek yok.

Eki Görüntüle 2065229

Bu kablo USB4 çıkışı ile DP port görüntüsü maalesef vermiyor. Kendim bizzat aldım ve ASUS TUF bilgisayarımda denedim.

Bu kablo USB4 çıkışı ile DP port görüntüsü maalesef vermiyor. Kendim bizzat aldım ve ASUS TUF bilgisayarımda denedim.

ASUS TUF'ların özellike 2023 üretimli olanlarında evet görüntü alamıyorsun. Sebebi Type-C'nin USB portu Gen2 bağlantısına sahip. Bu yüzden Gen1 bağlantılı Type-C kablosu görüntü vermiyordu. Bu konu da konuştuğumuz HP'nin USB portu Gen1 olarak giriş yapılmış. Kısaca önerdiğim kablo da sorun bulunmamaktadır. Ayrıca önerdiğim Paugge kablo yeni versiyon laptoplar için yeniden üretildi. Satıcı ile bizzat görüşebilirsiniz. Yine de farketmez bu konu. Çünkü miniDP portu var laptopun. Type-C kullanmayacak.

Bu ürünü aldım. Sizinkini mağazaya sordum yokmuş. Aldığımla sizinkinin 2 farkı, metre uzunluğu ve 1.2 1.4 olayı.

Bunun haricinde uzun zamandır oyunlarda darboğaz yaşadığımı biliyordum. Çünkü bazı oyunlarda grafik ayarı en düşükte de aynı FPS değerini alıyordum, en yüksekte de. Garip bir saçmalık vardı. Çeşitli sitelerden işlemci/grafik kartı darboğaz testi yaptım (1080p ve 2K çözünürlük için). Sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı ve çok şaşırdım açıkçası. Fakat bu tür sitelerin fasa fiso olduğunu birçok kullanıcı söylüyor. Tabii bun değerlere kanaat etmiyorum şimdilik.

Çözünürlüğün artmasına rağmen muhtemelen çok fazla FPS kaybı yaşamayacağım oyunlarda ve ekran kartı çok daha verimli çalışacak. HP teknik desteği aradım ve işlemci yükseltmesinin olup olmadığını sorduğumda bu model için mümkün olmadığını söylediler.

Minidp to DP alındı. Monitör 2 güne kapımda. Test sonuçlarını oldukça merak ediyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20231227_154623.jpg
    IMG_20231227_154623.jpg
    110,5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20231227_154634.jpg
    IMG_20231227_154634.jpg
    210 KB · Görüntüleme: 9
  • 1.png
    1.png
    120,4 KB · Görüntüleme: 9
  • 2.png
    2.png
    117,9 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Çözünürlüğün artmasına rağmen muhtemelen çok fazla FPS kaybı yaşamayacağım oyunlarda ve ekran kartı çok daha verimli çalışacak. HP teknik desteği aradım ve işlemci yükseltmesinin olup olmadığını sorduğumda bu model için mümkün olmadığını söylediler.

3070 kötü bir GPU değil zaten. Sadece grafik kalitesi artan yeni nesil oyunlar için tatmin edici FPS'ler alınamayabilir. Aldığın monitör güzel bir monitör. Kablo da kaliteli A Plus bir ürün. Görüntü kaybı yaşacağını sanmıyorum. Kendimde Paugge'nin DP kablosunu kullanıyorum. Her gün üstüne onlarca kez basıyorum ve kablo bana mısın demiyor. Geldiğinde son neticeyi aktarırsın.

Merhaba @Saint Lucia
Sipariş geldi fakat resimdeki gibi ekran üstten aşağıya doğru giderken integral eğrisi gibi içe doğru göçük gibi. Bana pek normal gelmedi. Birazdan ekranı bağlayacağım.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    55,3 KB · Görüntüleme: 12
  • 2.jpg
    2.jpg
    63,3 KB · Görüntüleme: 14

Yeni konular

Geri
Yukarı