Apple MacBook alınır mı?

Bütçe
32.000
Hocam çok düşündüm ve kendimce karar verdim dediğinizi yapacağım M1 Pro çipli bir MacBook alacağım ya da M.2 çipli kalan paraya masaüstü bir sistem dizeceğim zaten laptopum var iken tekrar laptop almak saçma olur M1 Pro da fos değil herhalde onlada birkaç oyun oynarım diye düşünüyorum sizce nasıl fikir?

@GhostSoldier

Hocam dediğinizi yapacağım ama şöyle ikisini de laptop alacağım birisi Gaming laptop birisi MacBook baktım bütçem uygun kendimce kafamda kurdum2 side taşınabilir oyun oynamak istersem Gaming laptopu çıkarırım gezinmek ister isem MacBook bir de MacBook video editi falan rahatça yapar değil mi? Düz M1 çip alacağım çünkü gerek kalmadığı için yüksek çipe.

M1 de çok iyi render alamazsınız.
[/QUOTE]
Hocam video editi yapacağım almayı planladığım laptop 30 bin liralık bir Monster Tulpar T5 Tulpar T5 V23.3.2 15,6" Gaming Laptop | Monster Notebook şöyle linkini bırakayim sanırsam bunu alacağım ya da 2.elden ne satılıyor ise onu alırım göz koyduğum bir Nitro 5 var aslında RTX 3070 Ti fakat bulunduğum ilçede değil https://www.sahibinden.com/ilan/iki...izustu-notebook-acer-nitro-5-1149746898/detay linkini bırakayim onunda yanında bir tane M1 çipli MacBook https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ongusu-15-0-ayarinda-hatasiz-1166837195/detay 20 bin lira falan bir fiyatı var bulunduğum il ve ilçede tam istediğim gibi tek sorunu MacBook Pro değil MacBook Air olması ama çok takmıyorum ısınmaz diye tahmin ediyorum şimdi hocam düşüncemde herhalde bu işlemciden daha iyi bir performans verir video editlemede vs. değil mi? Kafam allak bulla olduğu için çok fazla şey yazdım biliyorum karar çok değiştirdim sanırım bunda kararlıyım çünkü masaüstü ve laptop çok kafama yatmamıştı fakat bu kafama yattı.

Nasıl yani hocam desteklememesinden mi yoksa güç ile alakalı mı?

Dediğiniz aklımdan çıkmıyor hocam ama şöyle bir problem var koyacak yerim yok benim masaüstüne laptop almam lazım bütçemi arttırmayı çalışıp M1 Pro çipli bir MacBook Pro alırım bulabilirsem 20-25 bin TL'ye masaüstünü alırım ama monitörümde yok düzgün bir monitör alsam 5 bin lira falan klavyem yok.

Tüm bütçeyi MacBook'a yatırmak daha mantıklı gibime geldi kafam allak bullak oldu iyicene 2 tane bilgisayar kulağıma çok güzel geliyor ama sistem düşük olursa ne manası kaldı diye düşünüyorum bir de MacBook'a bayağı gönül koymuşum kararsızlık içindeyim ama dediğiniz çok mantıklı geliyor.

Tekrar söylüyorum diğer sorularınıza(RAM vb, RAM gömülü bu arada) oyun oynayacaksanız MacBook almayın. Bütçenizi arttırıp benim gibi bir düşük Mac modelini alıp yanına masaüstü toplayın.
Hocam çok düşündüm ve kendimce karar verdim dediğinizi yapacağım M1 Pro çipli bir MacBook alacağım ya da M.2 çipli kalan paraya masaüstü bir sistem dizeceğim zaten laptopum var iken tekrar laptop almak saçma olur M1 Pro da fos değil herhalde onlada birkaç oyun oynarım diye düşünüyorum sizce nasıl fikir?

@GhostSoldier

Hocam dediğinizi yapacağım ama şöyle ikisini de laptop alacağım birisi Gaming laptop birisi MacBook baktım bütçem uygun kendimce kafamda kurdum2 side taşınabilir oyun oynamak istersem Gaming laptopu çıkarırım gezinmek ister isem MacBook bir de MacBook video editi falan rahatça yapar değil mi? Düz M1 çip alacağım çünkü gerek kalmadığı için yüksek çipe.
[/QUOTE]
Hocam bunu alın; Acer Nitro 5 AN515-46 Dizüstü Oyuncu Bilgisayar, AMD Ryzen 7 6800H İşlemci, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 15.6 inç FHD 144 Hz Ekran, NVIDIA GeForce RTX 3070 TI 8GB Ekran Kartı, FreeDOS, NH.QH1EY.001 Amazon.com.tr
Yanında;
Öğrenci indirimi ile bunu almanızı tavsiye ederim burazda ha koyup

@GhostSoldier

Hocam bunu alın; Acer Nitro 5 AN515-46 dizüstü oyuncu bilgisayar, AMD Ryzen 7 6800H işlemci, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 15.6 inç FHD 144 Hz ekran, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8 GB ekran kartı, FreeDOS, nh. QH1ey. 001 Amazon.com.tr
Yanında;
Öğrenci indirimi ile bunu almanızı tavsiye ederim burazda ha koyup.
[/QUOTE]
Hocam RAM'ler çok pahalı 2 bin TL'den başlıyor Crucial uyumlu sanırsam testlerini okurken Crucial RAM kullanıyordu 4800MHz ama sıfır kutu açılımınında tadını hiçbir şey veremiyor RAM'i şimdilik tek kanal kullansam ne kadar bir performans kaybı yaşarım diye düşünüyorum videolara bakayim çok yüksek değil ise para biriktirir alırım biraz zaman geçtikten sonra MacBook da kafama yattı fakat öğrenci indiriminden nasıl yararlanacağım 🤔(şimdi gördüm kusuruma bakmayın zaten uygulanmış indirim)

Hocam yok olmadı çok pahalı 2.ele zor param yetiyor biliyorum buldun kılsızını arıyorsun diyorsunuz ama 2.elden başka seçeneğim yok teşekkürler ama buldunuz o kadar ben linkleri alayim lazım olana atarım.

Son düzenleme:
Hocam bunu alın; Acer Nitro 5 AN515-46 dizüstü oyuncu bilgisayar, AMD Ryzen 7 6800H işlemci, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 15.6 inç FHD 144 Hz ekran, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8 GB ekran kartı, FreeDOS, nh. QH1ey. 001 Amazon.com.tr
Yanında;
Öğrenci indirimi ile bunu almanızı tavsiye ederim burazda ha koyup.
Hocam RAM'ler çok pahalı 2 bin TL'den başlıyor Crucial uyumlu sanırsam testlerini okurken Crucial RAM kullanıyordu 4800MHz ama sıfır kutu açılımınında tadını hiçbir şey veremiyor RAM'i şimdilik tek kanal kullansam ne kadar bir performans kaybı yaşarım diye düşünüyorum videolara bakayim çok yüksek değil ise para biriktirir alırım biraz zaman geçtikten sonra MacBook da kafama yattı fakat öğrenci indiriminden nasıl yararlanacağım 🤔(şimdi gördüm kusuruma bakmayın zaten uygulanmış indirim)

Hocam yok olmadı çok pahalı 2.ele zor param yetiyor biliyorum buldun kılsızını arıyorsun diyorsunuz ama 2.elden başka seçeneğim yok teşekkürler ama buldunuz o kadar ben linkleri alayim lazım olana atarım.
[/QUOTE]
Hocam tam bütçenizi belirtseniz ona göre öneri yapabilirim

Hocam SSD'yi zaten USB ile bağlayabilirim fakat RAM'i nasıl yapacağım 8 yetmez gibime geliyor Apple'in servisi arttıramaz mı?

Hocam birkaç model daha buldum ve 16 GB RAM'li

M.2 Ultra buldum nasıl buldum bende bilmiyorum MacBook Air ile MacBook Pro arasında performans farkı olur mu yoksa sadece o altında ki ekranmı ekleniyor Pro'da bir de Air'de RAM ekleme var mı yoksa gene mi gömülü kusuruma bakmayın ilk defa alıyorum çok soru sordum Pro ile Air arasında performans farkı olur mu onu merak ettim bir de dokunmatik ekran var mı ikisinde de?

Hocam çok anlamıyorum fakat sanırım MacBook Air de pasif soğutma varmış ama M.2 Ultra çipi var MacBook Pro da aktif soğutma var fakat M1 Ultra çipi var arada ki fark sağlam Air alsam ısınma yapar mı?

M2 Pro çip tüm oyunlarda benden daha iyi FPS alıyor şaka gibi ve bir şey fark ettim Hitman 3 de bile 4 GB'lik bir RAM kullnıyor sistem 2 GB kullanıyor 8 GB yeter gibi me geliyor ne dersiniz? Bir de RAM ekleyebilen kişiler varmış.

Hocam her şeyi geçelim öneriyi vs. oyun açar değil mi? Düşük ayarda da oynarım sıkıntı yok M.2 Pro çip ve 8 GB RAM ile oyun oynayabilir miyim? Tek Project Zomboid'i açsa da olur zaten Roblox'da binlerce oyunun yan sanayisi var Battlefield vs. yerine Phantom forces var onu oynarım açar değil mi? Çünkü M.2 Pro çip tüm oyunlar da bendne yüksek FPS almış RAM yetmez ise bütçemi zorlayıp 16 GB alırım.

@Mehmet Akif12 @kawaiicholatee @AlfaBeyNANA @aquiet @AAAİB @GhostSoldier bakar iseniz sevinirim.
M1 çipli MacBook Air kullanıyorum. Isınma nadir görülür ki o da en yüksek grafiklerde aşırı yüklü oyun açarsan. Ve evet bu M1 çipler vs pasif soğutmaya sahip. Silikon işlemci olduğundan dolayı fazla ısınmıyor. Bu sebepten dolayı içindeki alüminyum ısı dağıtıcısıyla ısıyı tabana yayıyor ve kendini soğutuyor. bütçeniz el veriyorsa sizin için Pro almak daha iyi. Air a göre biraz daha fazla oyun açabilir. Air ile Pro farkı olarak güç farkı var. Pro daha performanslı çalışırken Air Pro'ya göre biraz daha hafif fakat oldukça güçlü.

Hocam tam bütçenizi belirtseniz ona göre öneri yapabilirim.
[/QUOTE]
50 bine zorlar isem çıkabilir.

Hocam tam bütçenizi belirtseniz ona göre öneri yapabilirim.
[/QUOTE]
Hocam iki laptop almak mantıksız tavsiyem M1 pro cipli ikinci el Macbook pro almanız minimum 16 rami olacağından hem render hem oyun konusunda çok iyi ıs yapar bu ara M1 pro çip M3 çip ile aralarında çok fark yok 40k ya bulunabilir
Sıfır , M3 çipli Macbook pro 8/512 ise 53k
İsterseniz m1 çipli bir Macbook Air alıp yanına xbox series x alabilirsiniz
Yani eğer oyun oynamaktan sıkıldıysaniz hem oyuncu laptopu hemde Macbook almak mantıksız ama keyfinize kalmış

Hocam iki laptop almak mantıksız tavsiyem M1 Pro cipli ikinci el MacBook Pro almanız minimum 16 RAM'i olacağından hem render hem oyun konusunda çok iyi ıs yapar bu ara M1 Pro çip M3 çip ile aralarında çok fark yok 40k ya bulunabilir.
Sıfır, M3 çipli MacBook Pro 8/512 ise 53K
İsterseniz M1 çipli bir MacBook Air alıp yanına Xbox Series X alabilirsiniz
Yani eğer oyun oynamaktan sıkıldıysaniz hem oyuncu laptopu hem de MacBook almak mantıksız ama keyfinize kalmış.
[/QUOTE]
Hocam sıkıldım ama tamamen bırakmadım açmıyor ise oyun ben sadece MacBook alamam kullandığımız uygulamalarfa hayli fazla performans kaybı yaşatıyor M.2 Pro'ya da M3 Pro bulursam herhalde tüm paramı basarım diye düşünüyorum.

Şimdi şöyle gezdirdim kafamda M3 çipe baktım 10 GPU 8 CPU ile 50 binlerde 512 GB SSD'im zaten var her şeyim hazır fakat açık kalıyor onu nasıl yapacağım MacBook Air için diyorum sizce alınır mı? Bir de cross overi illegal indirebilir miyim çünkü 60 dolar hayli büyük bir meblağ zaten bilgisayara o kadar para vermiş iken bir de ona o kadar para dökmek zor olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodaki şey gerçek ise hocam tüm paramı basarım MacBook'a FiveM'i açarsa güzel olur arkadaş kendi sunucusuna çağırıyor GTA 5 açarsa zaten FiveM de otomatikman açılıyor demektir hocam M.2 Pro çipli MacBook Pro alabilirim bulabilir isem MacBook Air alabilirim M3 çipli 16 GB RAM M1 Pro alabilirim 2.el 16 GB RAM sizce hangisi daha mantıklı sıfır M3 mü M.2 Pro mu?

Son düzenleme:
Hocam iki laptop almak mantıksız tavsiyem M1 Pro cipli ikinci el MacBook Pro almanız minimum 16 RAM'i olacağından hem render hem oyun konusunda çok iyi ıs yapar bu ara M1 Pro çip M3 çip ile aralarında çok fark yok 40k ya bulunabilir.
Sıfır, M3 çipli MacBook Pro 8/512 ise 53K
İsterseniz M1 çipli bir MacBook Air alıp yanına Xbox Series X alabilirsiniz
Yani eğer oyun oynamaktan sıkıldıysaniz hem oyuncu laptopu hem de MacBook almak mantıksız ama keyfinize kalmış.
Hocam sıkıldım ama tamamen bırakmadım açmıyor ise oyun ben sadece MacBook alamam kullandığımız uygulamalarfa hayli fazla performans kaybı yaşatıyor M.2 Pro'ya da M3 Pro bulursam herhalde tüm paramı basarım diye düşünüyorum.

Şimdi şöyle gezdirdim kafamda M3 çipe baktım 10 GPU 8 CPU ile 50 binlerde 512 GB SSD'im zaten var her şeyim hazır fakat açık kalıyor onu nasıl yapacağım MacBook Air için diyorum sizce alınır mı? Bir de cross overi illegal indirebilir miyim çünkü 60 dolar hayli büyük bir meblağ zaten bilgisayara o kadar para vermiş iken bir de ona o kadar para dökmek zor olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bu videodaki şey gerçek ise hocam tüm paramı basarım MacBook'a FiveM'i açarsa güzel olur arkadaş kendi sunucusuna çağırıyor GTA 5 açarsa zaten FiveM de otomatikman açılıyor demektir hocam M.2 Pro çipli MacBook Pro alabilirim bulabilir isem MacBook Air alabilirim M3 çipli 16 GB RAM M1 Pro alabilirim 2.el 16 GB RAM sizce hangisi daha mantıklı sıfır M3 mü M.2 Pro mu?
[/QUOTE]
M2 pro çok daha üstün bir işlemci hocam bu video geliştiriciler için oyunların portlanmasini kolaylaştırıcı birşey

M.2 Pro çok daha üstün bir işlemci hocam bu video geliştiriciler için oyunların portlanmasini kolaylaştırıcı bir şey.
[/QUOTE]
Hocam M.2 Pro bulamadım yaşadığım yerde M3 Air iyi mi? Ya da para y ikiye bölüp hem Gaming hem MacBook laptop mu alsam MacBook M.2 Pro yok bulamadım.

Geri
Yukarı