Çözüm Arama Çubuğunda Yüklü Olan Uygulama Gözükmüyor Hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba.

Eğer sizde de yüklediğiniz uygulama arama bölümünde gözükmüyor ise bunun çözümünü anlatacağım.

1. Adım​

Öncelikle bu adımı uygulayacağız. PowerShell'i yönetici olarak açın ve şu komutu girin:

Kod:
Set-ExecutionPolicy -Scope CurrentUser -ExecutionPolicy Unrestricted

Ardından aşağıdaki linkten ResetWindowsSearchBox.ps1 dosyasını indirin ve indirdiğiniz dizine PowerShell üzerinden gidin. Dosyayı çalıştırın ve işlemlerin bitmesini bekleyin.

İşlemler bittikten sonra ikinci adıma geçiyoruz.

2. Adım​

Bu adımda Windows Search'i sıfırlayacağız. Bunun için kod bloğu içindeki dizinin tamamını silin. "Bu dosya şu uygulama üzerinde açık, bu yüzden silinemez" tarzı hata verdiğinde geçebilirsiniz.

Kod:
%USERPROFILE%\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.Search_cw5n1h2txyewy

Sonrasında regedit'i açın ve şu konuma gidin: HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search

Geldikten sonra Search anahtarını sileceğiz.

1715694166261.png

Son olarak Windows Search'i tekrar kuracağız. Öncelikle PowerShell'i yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

Kod:
Add-AppxPackage -Path "C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.Search_cw5n1h2txyewy\Appxmanifest.xml" -DisableDevelopmentMode -Register

Komutu çalıştırdıktan sonra sistemi yeniden başlatın. Artık sorununuzun çözülmüş olup uygulamanızın arama kısmında gözüküyor olması gerekiyor.

1715694465244.png

İşlemden önce Notepad++ gözükmezken artık gözüküyor.

Umarım faydalı olur. Windows 10'da sıkça karşıma çıkmaya başlamıştı bu hata. Windows 11'de nedense hiç karşıma çıkmadı.
Çözümünü araştırınca Microsoft'un kendi sitesinde bu çözümü yayınlamış olduğunu gördüm. Benim ve sizlerin her zaman kolayca ulaşabilmesi adına da buraya yazmak istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı