Arc A750 7GB olarak gözüküyor

Hexx500

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Arc A750 8 GB VRAM almıştım. Ama 8 GB olmasına rağmen oyunlarda 7GB olarak gözüküyor. R bu normal mi? Ve nasıl düzeltirim? Oyunlarda her yerde 7GB gösteriyor.

Kullanılabilir miktar daha düşük olur. Vram tüketen tek şey oyununuz değil. Oyun ayarlarında 8gb içinden 7gb kullanılabilir gibi mi gösteriyor yoksa tüm kapasite 7gb kullanılabilir miktar daha düşük bir şey olarak mı görünüyor.

Tüm kapasite 7GB olarak gösteriyor.

Nasıl yani?

RAM, SSD/HDD veya GPU/CPU tam kapasitesini belli bir programa harcayamaz. Çünkü işletim sistemleri az önce saydığım RAM, SSD/HDD veya GPU/CPU'nun bir kısmını kullanamayacak şekilde ayırır. Bu şekilde bilgisayar tamamen çökmez.

Ama özellikle USB bellekler GB değil GiB kullanıyorlar. 16 GB yerine 15,6 mesela.

Görev yöneticisinde GPU sekmesinde SS atabilir misiniz?

RAM, SSD/HDD veya GPU/CPU tam kapasitesini belli bir programa harcayamaz. Çünkü işletim sistemleri az önce saydığım RAM, SSD/HDD veya GPU/CPU'nun bir kısmını kullanamayacak şekilde ayırır. Bu şekilde bilgisayar tamamen çökmez.

Ama özellikle USB bellekler GB değil gib kullanıyorlar. 16 GB yerine 15,6 mesela.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sorunu buldum Windows Update varmış yapmamıştım yapınca Görev Yöneticisi'nden her yerde 8 GB olarak gözüküyor. Teşekkürler yardımınız içim ama bir sorum daha olacak. Paylaşılan GPU belleği 16 GB ve GPU belleği 24 GB diye gösteriyor onlar nelerdir? Ve 8 GB olmasına rağmen çok üstünler. Ve VRAM kullanımı nasıl düzeltirim sistemde 700 MB VRAM kullanılıyor diyor ben bunu nasıl düşürebilirim gereksiz şekilde harcayan var midir?

Son düzenleme:
Hocam 700 zaten düşük bence. Benimki 1gb'tan fazla kullanıyor. Sisteminizde muhtemelen 32gb ram var. Paylaşılan gpu belleği ram belleklerinizden ihtiyaç halinde kullanıma açık olan kısımdır. Yani eğer vram dolarsa 16gb daha kullanabilir ram bellekten. Ancak performans çok keskin şekilde düşer. Yoksa zaten Vram'e dikkat etmek gerekmezdi. Herkes fazla ram alıp çözebilirdi. Ve dediğiniz 24gb de toplam 16gb ram + 8gb vram yani toplamda 24gb ediyor.

Geri
Yukarı