Çözüldü Arduino "echo.pin was not declared in this scope" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jack İşte

Hectopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul, Esenyurt
Merhabalar tüm kodlar aşağıda, "echopin was not declared in this scope" hatası veriyor. N'apmam lazım?

Kod:
#define echoPin6
#define trigPin 7
#define buzzerPin 8

int maximumRange = 50;
int minimumRange = 0;

void setup (){

pinMode(trigPin, OUTPUT);
  pinMode(echo, INPUT);
  pinMode(buzzerPin, OUTPUT);

}

void loop(){

int olcum = mesafe(maximumRange, minimumRange);

digitalWrite(buzzerPin,HIGH);
  delay(olcum*10);
  digitalWrite(buzzerPin,LOW);
  delay(olcum*10);

}

int mesafe(int maxrange, int minrange);
{

long duration, distance;

digitalWrite(trigPin, LOW);
delayMicroseconds(2);
digitalWrite(trigPin, HIGH);
delayMicroseconds(10);
digitalWrite(trigPin, LOW);

duration = pulseIn(echoPin,HIGH);
  distance = duration / 58.2;
  delay(50);

if(distance>=maxrange || distance <= minrange)
  return 0;
  return distance;

}

Çözüm
Kod:
#define echoPin6
Burada hata yapmışsınız.
Kod:
#define echoPin 6
Olarak yazmanız gerekiyor.
Şuanda elimde breadboard olmadığı için tam bilemedim. hangisi daha mantıklı geliyorsa onu yap :D

Şuanda elimde breadboard olmadığı için tam bilemedim. hangisi daha mantıklı geliyorsa onu yap :D
Hocam bir de bu okulun malzemesi. Kısaca anlatmak gerekirse özel günlerin kutlanacağı ve program yapılacak bir grup kurdu bilişim hocası (Ben 7'ye gidiyorum ancak tanıdığından dolayı çağırdı beni). Orada da en bilgili ben olduğumdan geçici Arduino ve malzemelerini verdi haftaya kadar çalış gel diyerek. Bu yüzden yanımda niye diye soracak olursanız. Sizce dokunsam mı yoksa durumu hocaya mı söylesem?

Hocam bir de bu okulun malzemesi. Kısaca anlatmak gerekirse özel günlerin kutlanacağı ve program yapılacak bir grup kurdu bilişim hocası (Ben 7'ye gidiyorum ancak tanıdığından dolayı çağırdı beni). Orada da en bilgili ben olduğumdan geçici Arduino ve malzemelerini verdi haftaya kadar çalış gel diyerek. Bu yüzden yanımda niye diye soracak olursanız. Sizce dokunsam mı yoksa durumu hocaya mı söylesem?
Eğer okulun malzemesiyse hiç riske atmaya gerek yok. Normalde breadboard çok pahalı bir ürün değil lakin okul malı kıymetlidir. Durumu hocaya bildirip yeni breadboard istemen daha mantıklı bir çözüm yolu olacaktır. Bu yaşta Arduino ile uğraşıyorsun tebrik ediyorum. Yıllar geçse de bırakmamanı tavsiye ediyorum. Ben bıraktım hata ettim. Eğer başka soruların olursa muhakkak etiketle beni. Senin gibi bilimi seven kişilere yardım etmekten gurur duyarım. İyi akşamlar

Eğer okulun malzemesiyse hiç riske atmaya gerek yok. Normalde breadboard çok pahalı bir ürün değil lakin okul malı kıymetlidir. Durumu hocaya bildirip yeni breadboard istemen daha mantıklı bir çözüm yolu olacaktır. Bu yaşta Arduino ile uğraşıyorsun tebrik ediyorum. Yıllar geçse de bırakmamanı tavsiye ediyorum. Ben bıraktım hata ettim. Eğer başka soruların olursa muhakkak etiketle beni. Senin gibi bilimi seven kişilere yardım etmekten gurur duyarım. İyi akşamlar
Sağolun hocam, C++ gibi birçok dil bildiğimden bu da hoşuma gitti ve denemek istedim. İyi akşamlar.

Geri
Yukarı