Çözüldü Arduino Serial. Write ile Serial. Print farkı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

533388

Hectopat
Makaleler
2
Anladığım kadarıyla Serial. Print 2 parametre alıyor ve ASCII karakteri olarak yazıdırıyor ama emin değilim, tam açıklar mısınız?

Çözüm
Bir 4 byte yani 32 bit işaretli tam sayı türünden verileri tutabilir. -2,147,483,648 ile 2,147,483,647 arasındaki sayıları tutmak için kullanılır. Değer atanırken atanan değer sonuna “L” harfi konulur.
Ama biraz basit gelebilir ben araştırarak geliştirdim.

Arduino kütüphaneleri C ve C++ ile yazılıyor ya hocam.

Free code camp i önerebilirim İngilizce olarak.

@yiğitarda peki C ile ne ilgisi var ayrıca görüntü işleyen robotlar hakkında çalışmak istiyorum onun için Python ve Arduino yeter mi?

Bir de İngilizce kurs önerirseniz tadından yenmez teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla evet.

Son düzenleme:
Serial print: komutu ile aynı işlevi yerine getirir. Yazdırma işleminden sonra bir alt satıra geçiş yapmayı sağlar.
C-like:
Serial.print
kullanırsanız yazdırma işleminden sonra alt satıra inmiyor. Aynı satırdan devam ediyor.
C-like:
Serial.println
kullanırsanız bir alt satırdan devam ediliyor.

Anladığım kadarıyla Serial. Print 2 parametre alıyor ve ASCII karakteri olarak yazıdırıyor ama emin değilim, tam açıklar mısınız?
Serial.write() komutu ile tek seferde 1 byte veri gönderebilirsiniz. Serial.write("212") diye yazarsanız 212 sayısını tek seferde gönderemez. 3 turda gider ve alt alta yazar.

Serial.print() ve Serial.println() ise yazdığın değerleri ASCII olarak gönderir. Mesela 'A' harfini gönderdiğinde alıcı taraftan 65 değerini okursun. Serial.println ise veriyi gönderdikten sonra imleci alt satıra götürür.

Bu linklerede bakabilirsiniz.

Serial write: seri porta byte türünde veri göndermek için kullanılır.

Serial print: komutu ile aynı işlevi yerine getirir. Yazdırma işleminden sonra bir alt satıra geçiş yapmayı sağlar.
Hatalı açıklamışsınız hocam.
@yiğitarda yeni evet B1 seviyem var anlarım muhtemelen daha önce İngilizce programlama videoları izliiyordum.
İngilizce biliyorsanız bu tarz konuları kendi dökümanlarından ataştırırsanız daha doğru bilgi elde edersiniz.

C bilgim de var direk stm32 ile mi başlayayım neden sordunuz? Ama onu da çok kullanmadım.
Bu aşamada STM32 sizin için hatalı tercih olur. Robotik kodlamaya ve bit düzeyinde programlama yapmaya hakim değilseniz işin içinden çıkamazsınız.

Geri
Yukarı