Çözüldü Armoury Crate BIOS fanları görmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

peebles

Picopat
Daha fazla  
1 hafta önce GameGaraj'dan bu sistemi aldım. Sogutmada sıkıntı yok, Armoury Crate'den mod ayarlaması yaparak basit kontrol yapabiliyorum ama fanlari gormuyor n/a ve 0 RPM yazıyor.
Sonra fan Control'de de denedim onda da görmedi, Armoury Crate'i sildim yükledim bu sefer gördüğü fanlardan birini görmeyi de bıraktı.
Her şey Armoury Crate'den mi oluyor ve format mi atmalıyım? Yoksa montajı yanlış mı yapılmış anlamıyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
Rica ederim hocam. Zaten çözülen bir şey yok. Siz gelişmeleri yazın.

Yalnız merak ettim. Arka fan kablosunun soketi nereye bağlı? :)

Ve şu da var; öndeki 3 fanı çoğaltıcı üzerinden CPU fan soketine taktıklarına göre; siz Fan Xpert yazılımında sadece tek fan (CPU fan) görürsünüz. Ama aslında 3 fan dönüyordur.
CPU fan soketine bağlı olan fişi oradan çıkarıp CHA_FAN 1 soketine takarsanız bu kez de ekranda aynı sokete bağlı 3 fanın RPM'ini görürsünüz.
Biraz karışık mı oldu ne? 🤣

Anakart üzerindeki 3 fan soketi boşta olduğu için de Fan Xpert yazılımı o soketleri 0 RPM gösterir.

Kasayı toplayanlar şunu düşünmüş; biz çoklayıcı kullanalım ki, anakart üzerinde fazladan 3 soket kalsın. Ola ki kullanıcı ekstra fan takmak isterse -ki kasanın 6 adet fan desteği var- bu soketleri kullansın. :)

Eki Görüntüle 2189844

Yok hocam ben sizin dediğinizi anladım.
Konuştum teknik servisle, kasa fanlari kontrol edilecek yapıda olmadığı için bu şekilde bağlanmış, egzoz da aynı şekilde herhalde.
CPU sogutucuyu da Armoury Crate'de
Silent ve normal modda kullanabilirsiniz ama silentda yeteri kadar sogutmayabilir dedi ama benim silentda buzdolabı gibi yapıyor.
Neyse kısacası sorunum yokmuş, AiO pump, CPU sogutucu belli bir seviyede kontrol edebiliyorum. Zaten bilgisayarda da sorun yok.

Böyle bir sorunu olan arkadaşlar önce bir kasanın arkasını kontrol etsinler coklayici var mı, sonra hiçbir fan ayarına dokunmadan sogutucu performansını değerlendirsinler. Sorun yoksa kurcalamaya gerek yokmuş tecrübe ettiğim kadarıyla.

--------------- @turko35408
BIOS'tan fan ayarı yaparsanız garanti dışı kalır gibi bir şey dedi ne alaka anlamadım?
Kasa fanları mı dönmüyor? BIOS fanları yazıyor da. :)

Fanlar dönüyor. Başlığı ne hale getirmişler gerçekten çok saçma.

Fanlar dönmesine ve kasa yeterli hatta gereğinden fazla sogutulmasina rağmen BIOS'ta ve Armoury Crate, fan Control gibi uygulamalarda CPU fan, AiO pump ve 1 fan daha dışında diğerleri n/a ve 0 RPM gözüküyor. Tanimiyor sanırım anlamadim.(toplam 3 kasa fani, 1 egzoz fani, 3 sıvı sogutma fani ve AiO pump var)
Uygulamalarla Auto ayar yapmaya çalışırsam RPM sensoru yok diyor ve onlara işlem yapmıyor.

Fanlar dönüyor. Başlığı ne hale getirmişler gerçekten çok saçma.

Fanlar dönmesine ve kasa yeterli hatta gereğinden fazla sogutulmasina rağmen BIOS'ta ve Armoury Crate, fan Control gibi uygulamalarda CPU fan, AiO pump ve 1 fan daha dışında diğerleri n/a ve 0 RPM gözüküyor. Tanimiyor sanırım anlamadim.(toplam 3 kasa fani, 1 egzoz fani, 3 sıvı sogutma fani ve AiO pump var)
Uygulamalarla Auto ayar yapmaya çalışırsam RPM sensoru yok diyor ve onlara işlem yapmıyor.

Bu arada, Armoury Crate'de. Silent, Turbo vs calistirabiliyorum garip bir şekilde.

Hocam fanın anakarta bağlı soketine bakacaksınız. CPU fan hariç kaç fan var sistemde?

Normalde önde 3 arkada 1 olur.

Fan çoklayıcı ile bağlamışlarsa, o fanlar tam gaz döner ve hızını RPM olarak göremezsiniz.

3 önde 1 arkada kasa fani var hocam.
Anakartta CHA_FAN 1, 2, 3 ve cpu_opt headerları boş.
Sadece AiO pump ve CPU fan yazan yerde 1 tane 4 pinli kablo var ama ustunde de yarisi kadsr bir kablo daha var o ne bilmiyorum fotoğrafını (1,2) attım.

Konu başında gosterilen değerlerde CPU fan, 1 tane fan ve AiO pump var demiştim. Montajlayanlar tüm kasa fanlarini o 1 fanda mi birleştirmiş ne yapmis ki?

Hocam fanın anakarta bağlı soketine bakacaksınız. CPU fan hariç kaç fan var sistemde?

Normalde önde 3 arkada 1 olur.

Fan çoklayıcı ile bağlamışlarsa, o fanlar tam gaz döner ve hızını RPM olarak göremezsiniz.

Dediğiniz gibi fan coklayiciyla bağlamışlarsa onu kasanın diğer tarafını açıp bakmam lazım sanırım. Açtım bugün de neye bakacağımı anlayamadim, geri kapattım.

Son düzenleme:
Hocam şöyle yapalım. İlk olarak ön paneldeki 3 fan kabloları birbirine bağlı mı yoksa boşta mı? Zira anlamadığım anakart üzerindeki CHA_FAN 1-2-3 soketleri niye boş. :)

Kasanın arkasında buna benzer bir kart var mı?

110000223561111.jpg

Yoksa bu tip bir çoklayıcı mı kullanmışlar?

4-Fan-PWM-768x768.jpg

Fakat öyle bile olsa en az 1 CHA_FAN soketinin dolu olması gerek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı