Arşiv için HDD önerisi

ScriptKiddie

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde 4 5 tane 1TB 2TB 500GB gibi diskler var. Bunların hepsini satıp PC içinde kullanmak üzere bir adet 4 veya 6TB arşiv diski yapacağım. Halihazırda bilgisayarımda M.2 SSD(Windows) SATA SSD(oyun) var.

Nas diski almamda sakınca olur mu? 5200RPM olması bir dezavantaj yaratır mı bu kullanım şeklinde? Yer geldiğinde açıp film dizi vs. de izleyebilirim.

Önerileriniz ne olur?

5400 RPM'lik disk kullandım bir süre önce. Diskin kendi ömrünü doldurduğu için yavaş olması dışında sorun yok. Ayrıca NAS diskler 7/24 çalışmaya uygunlar diye biliyorum. Bu yüzden size avantaj bile sağlayabilir.

5400 RPM'lik disk kullandım bir süre önce. Diskin kendi ömrünü doldurduğu için yavaş olması dışında sorun yok. Ayrıca NAS diskler 7/24 çalışmaya uygunlar diye biliyorum. Bu yüzden size avantaj bile sağlayabilir.

Hocam 7200RPM olmasına arşiv olacağı için gerek yok diye düşünüyorum. Açıp arada dizi izlediğimde donma yapmasın bana yeter ki sanmıyorum o da yapsın. NAS sistemin bilmediğim bir özelliği var mı onu bilmiyorum sadece. Dediğinize göre 7/24 olması da lehime olur

7200 RPM disklerin içindeki disk hızlı döndüğü için ses yapıyor zaten. 5400 bu yüzden daha iyi. Film/Dizi izlerken donma olacağını zannetmiyorum.

5200RPM olması bir dezavantaj yaratır mı bu kullanım şeklinde?

-Biraz yavaş çalışır ancak çok problem olmaz.

Yer geldiğinde açıp film dizi vs. de izleyebilirim.

-Dosya aktarımı yaparken bile 4K film izlenebilir zaten Windows filme öncelik veriyor o sırada ancak dosya aktarım hızı düşebilir.

Nas diski almamda sakınca olur mu?

-Uzun süre açık tutmaya dayanıklı disklerdir nas diskleri ayrıca daha uzun süre veri koruyabilirler.

Önerileriniz ne olur?

-Bulabildiğiniz en ucuz diski alabilirsiniz genellikle yüksek veri depolayan diskler zaten kaliteli oluyor.

7200 RPM disklerin içindeki disk hızlı döndüğü için ses yapıyor zaten.

-Aşırı yüksek bir ses farkı yok diğer etkenlere göre de değişebilir ancak 7200 RPM diskler hızlıdır neredeyse 2 kat 5200 RPM diskler ise daha yavaştır.

Bu HDD'ye işletim sistemi yüklemeye kalkışırsanız helede Windows 10 ise büyük hata yaparsınız bilginiz olsun.

-Evet, HDD'lere işletim sistemi yüklemek birçok işlemi yavaşlatır.

5400 RPM çok yavaş ve 6 TB 7200 RPM HDD bulamadığım için 5900RPM linkini atacağım:

Bu HDD'ye işletim sistemi yüklemeye kalkışırsanız helede Windows 10 ise büyük hata yaparsınız bilginiz olsun.
mesajımda belirttiğim gibi windows m2 ssd'de kurulu. Oyunlar sata ssd kurulu. Ben arşivimi tek diskte toplamak istiyorum bunu da olabildiğince uzun süre koruyabilecek bir disk arıyorum. 5200rpm sıkıntı olacağını sanmıyorum. notebooklardaki hdd'ler genelde 5200rpm oluyor aslında.

-Biraz yavaş çalışır ancak çok problem olmaz.

-Dosya aktarımı yaparken bile 4K film izlenebilir zaten Windows filme öncelik veriyor o sırada ancak dosya aktarım hızı düşebilir.

-Uzun süre açık tutmaya dayanıklı disklerdir nas diskleri ayrıca daha uzun süre veri koruyabilirler.

-Bulabildiğiniz en ucuz diski alabilirsiniz genellikle yüksek veri depolayan diskler zaten kaliteli oluyor.

-Aşırı yüksek bir ses farkı yok diğer etkenlere göre de değişebilir ancak 7200 RPM diskler hızlıdır neredeyse 2 kat 5200 RPM diskler ise daha yavaştır.

-Evet, HDD'lere işletim sistemi yüklemek birçok işlemi yavaşlatır.
Tek tek cevaplar için teşekkür ederim. Nas disk uzun süre veri koruyabilir demek arşiv için daha uzun ömür demek benim için. Nas nokta atışı olacak o halde.

Hoş gönül ister 8 almak ama fiyatı ikiye katlıyor direkt olarak.

Tek tek cevaplar için teşekkür ederim.

-Rica ederim.

Nas disk uzun süre veri koruyabilir demek arşiv için daha uzun ömür demek benim için. Nas nokta atışı olacak o halde.

-Fiyatı dışında evet, daha iyi olur. Çoğu bulut depolama servisi de böyle yapıyor.

Hoş gönül ister 8 almak ama fiyatı ikiye katlıyor direkt olarak.

-Chia Coin yüzünden diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı