Askerken uzman çavuş olmak

lastbal06

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Makina operatörü
Merhaba. Arkadaşlar mayıs'ın 4'ünde Allah izin verir ise Vatan görevimi yapmaya gideceğim. Maddiyatımdan dolayı askerde iken uzman çavuşluk sınavına girmeyi düşünüyorum. Askerde iken uzman çavuş olmak kolay mıdır zorlukları nelerdir, artıları nelerdir seçmeli miyim sizce, sınavları nasıldır kolay mıdır sizce? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzman çavuş olmak için önce onbaşı veya çavuş olman lazım ardından ilk amirlerin sana puan verecek. Takım astsubayı, subayı ve bölük komutanı sicil puanı verecek. Yazılı sınav tarihi ilan edildikten sonra sınava gireceksin ki sınav çok basittir. Biraz genel kültürün varsa yaparsın. Ardından uzmanlık sınavını atlatırsan bir süre sonra eğitime gireceksin. Uzmanlık duruma göre zor da olabilir kolay da olabilir. Sen önce askere git bir ortamı gör sonrasında düşün. Ayrıca uzmanlık yerine en az 2 senelik yüksek okul okursan astsubay, 4 senelik bir üniversite okursan da subay olma şansın mevcut. Sözleşmeli subay/astsubay sınavları var. Uzmanlık yerine bunları düşünsen daha mantıklı olur. O yüzden öncelikli hedefin okumak ve kendini geliştirmek olmalı.

Uzman çavuş olmak için önce onbaşı veya çavuş olman lazım ardından ilk amirlerin sana puan verecek. Takım astsubayı, subayı ve bölük komutanı sicil puanı verecek. Yazılı sınav tarihi ilan edildikten sonra sınava gireceksin ki sınav çok basittir. Biraz genel kültürün varsa yaparsın. Ardından uzmanlık sınavını atlatırsan bir süre sonra eğitime gireceksin. Uzmanlık duruma göre zor da olabilir kolay da olabilir. Sen önce askere git bir ortamı gör sonrasında düşün. Ayrıca uzmanlık yerine en az 2 senelik yüksek okul okursan astsubay, 4 senelik bir üniversite okursan da subay olma şansın mevcut. Sözleşmeli subay/astsubay sınavları var. Uzmanlık yerine bunları düşünsen daha mantıklı olur. O yüzden öncelikli hedefin okumak ve kendini geliştirmek olmalı.
Değerli yorumun için teşekkür ederim kardeşim başlıkta'da belirttiğim gibi maddiyatımız yok o kadar üniversite okuyamadım. Şuan ki hedefim asker personeli olmak o da hayırlısı ise olur inşallah.

Biraz daha kolay yöntem söyleyim. Sağlık durumun her türlü elverişli ise önüne hiçbir engel çıkmaz.
Uzman olabilceğin 4 seçeneğin var havacı, piyade, denizci, jandarma tabii bana soracak olursan jandarma olmanı tavsiye ederim daha rahat edersin. Geçişleri sınavsız sadece sağlık heyetten onay alarak olmak istiyorsan komando şart ve Tim'de olmanda fayda var. The_mıller arkadaşımızın dediği gibi onbaşı, çavuş gibi zorunluluk yoktur fakat dediği gibi tim komutanından ve bölük komutanından alacağın puanlar önemlidir. Eğitim seviyesi ortaokul ve üstü Askeri'ye sonrası ise lise mezunu olman gereklidir. Tavsiyelerim ise komutanlarının gözüne girebilmen için yalakalık yapma sözlü eğitimlerde başarını göster ama ne fazlası ne de azı, sportif ol boşta kaldıkça mekik, barfiks, şınav çalış ve çiğerlerini aç. Bu dediklerim gidince sana çok yararı olacaktır. Sınav konusu biraz düşündürücü bizim taraflarda öyle bir şey duymadık nedeni sanırım komando olmamızdı ve inan askerlik seviyesini en üst düzeyde yapıyorsun.

Sıra gelelim uzman oldun eee? :D bunun 75 günlük intihar eğitimi var tabii sayılı gün gelip geçer, ya daha sonrası? Bunun doğu görevi var 5000 TL yakın alırsın, batı görevi var 2300-3000 TL arası alırsın. Ailen senın tek gördüğün şey olacaktır. Yani eşin, çoçuğun bunun dışında yılda 1 kez tanıdığın diğer insanları görebilirsen ne güzel çünkü 2-3-5 sene aralıklarla sürekli görev yeri değiştircen. Uzmanlar, astsubaylar genelde taşınan diğer arkadaşlarına eşyalarını satarlar ve böylece o eşyalar 3-5 el değiştirmiş olur. Kendi eşyanı getirmeye kalkarsan yenisini alsan aynı para tutacaktır. Her neyse benim sana tavsiyem uzmanlık görüldüğü gibi kolay bir şey değildir. Bunu sırf para için yapacaksan yol yakınken vazgeç ve komutanlarının sana puan verdiğini söylemiştik, para için uzman olcağını anlarlarsa zaten direk 0 puan vereceklerdir. Uzmanlık alım dönemleri başladığında eminim komutanın sana şöyle bir soru yönelcektir, " neden uzman olmak istiyorsun? " cevabını çok düşün tatmin edici veya şaşırtıcı olsun.
İleri dönük olarak anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur senin için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Faydalı oldunuz tabi vaktinizi ayırıp detaylı bir şekilde konumu yorumladığınız için ayrıca teşekkür ederim. Şöyle anlatıyım bende sağlık durumuna geliceksek lisede bir kaza geçirdim. Atölyemizde çelik talaş sağ elimin baş ve işaret parmağını kesti ve baş parmağımda tamamen tendon kesisi oluştu, ve birazcık bükük kaldı çok dikkatli belli olmuyor tabi. İşaret parmağımda ise sorun yok onda sorun o kadar yoktu. Kafama takılan birazda bu aslında bunlar sorun yaratırmı diye. Uzmanlık konusuna gelirsek'de Bende jandarmayı düşünüyorum, tamam herşey maddiyat değil ama zorunlu görev olan doğu görevinde biraz dişimi sıkarak ve daha sonra batıda görev yaparak biraz katlanmayı göze almak istiyorum. Birazda ileriyi düşünürsek şuanki senelerde çok güzel bir para, tamam herşey para olmayabilir ama şuan bunu düşünemiyorum nedense. Birde komutanım bana neden Uzman olmak istiyorsun dediğinde sence ne demeliyim birde senin görüşünü alayım. :)

İzleri saklama imkanın varsa sakla muayne sırasıdın'da. Benim verceğim cevab '' Bu bayrak altında vatani görevimin henüz bitmediğini düşünüyorum komutanım. Ülkemizin çok eksikleri var bunların görev olarak bi kısmı'da olsa giderebilmek için vatani görevimin bittiği yerden sözleşmeli erbaş olarak devam ettirmek istiyorum.'' . Evet kesinlikle bu benim cevabım olurdu. Her neyse bukadar yeterlidir sanırım senın için çünkü bu tarzda konusmak benım sınırlerımı geriyor. Siyasetin başını çekenlerden, kısacası hepsinden imreniyorum.

İzleri saklama imkanın varsa sakla muayne sırasıdın'da. Benim verceğim cevab '' Bu bayrak altında vatani görevimin henüz bitmediğini düşünüyorum komutanım. Ülkemizin çok eksikleri var bunların görev olarak bi kısmı'da olsa giderebilmek için vatani görevimin bittiği yerden sözleşmeli erbaş olarak devam ettirmek istiyorum.'' . Evet kesinlikle bu benim cevabım olurdu. Her neyse bukadar yeterlidir sanırım senın için çünkü bu tarzda konusmak benım sınırlerımı geriyor. Siyasetin başını çekenlerden, kısacası hepsinden imreniyorum.
Haklısın kardeş haklısın...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı