Askerlikte devrecilik nedir?

Devrecilik: Al şu donu yıka, ben senin üstünüm. Benim emirlerime operasyon ve askeri idareler dışında bile olsa karşı gelemezsin, istediğimi yaptırırım.

Sıracılık: Bu tuvaleti zamanında ben temizledim, şimdi sen temizleyeceksin. Bu donu zamanında ben yıkadım, şimdi sen yıkayacaksın. Cezaevi mantığı.

Rütben en az bir subay rütbesi olmadıkça, özellikle sözleşmeli er falansan bunu engelleyemezsin. Tamamen görev yapacağın birlikteki üst rütbedeki komutanlarının insafına ve karakterine bağlı bir durum. Harp okullarında çok sık rastlanır buna 1 ve 4. sınıflar arasında. Komutana da şikayet edemezsin, edersen daha büyük sıkıntı. Eğer kısa dönem askerlik yapacaksan keyif almaya bak. Ama eğer meslek olarak askerlik düşünüyorsan bu tarz şeyleri şimdiden aşmanızı öneririm.

Başarıya giden yolda çekilen çile kutsaldır. Askerliği bu yüzden sadece seçili, yürekli kişiler yapar.

@icasilverballers Değerli ordumuzun değer verdiğimiz askerleri bu davranışları gerçekten bunları yaptıracak kadar aciz olduklarından mı yapıyorlar yoksa yeni gelenlere askerliğin zor bir iş olduğunu ve her şeye hazırlıklı olmalarını göstermek için mi yapıyorlar?

@icasilverballers Değerli ordumuzun değer verdiğimiz askerleri bu davranışları gerçekten bunları yaptıracak kadar aciz olduklarından mı yapıyorlar yoksa yeni gelenlere askerliğin zor bir iş olduğunu ve her şeye hazırlıklı olmalarını göstermek için mi yapıyorlar?

Harp okulunda yine bu don yıkatma tuvalet temizletme muhabbetleri fazla yoktur. Ortam müsait değil çünkü adamlar 9 saat askeri eğitim görüyor, kalan zamanda da ya uyuyorlar ya da spor salonuna gidiyorlar. Ama ne yaparlar mesela, spor salonunda makineleri kullanmana müsaade etmezler veya yemekhanede yer bulmaya çalışırken sıkıntı yaşayabilirsin. Her zaman kendilerinde öncelik görürler. 4. sınıflarda artık komutan olmanın ve 1 sene sonra maaş almaya başlayacak olmanın getirdiği bir artistlik vardır. Oranın bordo berelisi gibi hissederler. Sonra sen 4. sınıf olursun aynı hisler sana da gelir, geçer. Asıl mevzu kıtaya çıktıktan sonraki bölük komutanı veya başında bulunan Yarbay'ın karakteri.

Harp okullu birden çok tanıdığım var. Hepsi aklı başında insanlar ve bu devrecilik muhabbetine pek sıcak bakmıyorlar. Arada tabii çıkarcı fareler olacaktır o da olsun artık o kadar. Ayriyeten askerliğin zor bir şey olduğunu anlatmak onların işi değil. Zaten 45 günlük intibak eğitiminde iyice öğreniyorsun. ''Oğlum bak bütün hayatın bu üniforma olacak emin misin'' sorusunu kafana kafana sokuyorlar. Verdiğin karara bağlı olarak ya devam ediyorsun ya bırakıyorsun. Oradaki hiç bir öğrencinin başka bir öğrenciye test, sınav uygulama gibi bir lüksü yok.

Devrecilik ülke insanının nasıl kurnaz, çıkarcı ve işine geldiği gibi davranan bir tip olduğunun özetidir. Bu halk dan adam olmayacağının da yegane garantisidir. Ne zaman askerde devrecilik biter o zaman bu ülke düze çıkar.

Geri
Yukarı