Askerlikte nasıl rütbe atlanır?

O sadece harbiyeliler içn diye biliyorum.

Vallahi birader kurduk bir hayal sonun kadar gidece bu iş zaten para içinde yapılmaz ama zor olduğunu herkes söylüyor ama ben yapabileceğimi düşünüyorum belki de sen gitmişsindir askere nasıl bir ortam olduğunu biliyosunda söylüyosun bende daha ortamı görmeden söylüyorum ama iradem kuvvetlimi çok zannetmiyorum ama yapabileceğimi düşünüyorum.

Askere gittim lakin er olarak gittim. Sınırda 25 kişilik karakolda 2 ay kadar görev yapıp lisans mezunu olduğum için tabura çekildim. Her şeyden önce iş bilmen ve akıllı olman gerekiyor bu bir er içinde uzman içinde subay içinde geçerli. Askerliğin en zor evresi ilk aylarıdır bu acemi içinde öyle rütbeli içinde. Sen rütbeli düşündüğün için sana normal erlik hakkında bilgi vermem çok saçma olur.

Ufak bir göz gezdirim kanka bu dış kaynak interneten bakarak yetenekli ve uzamn seçilmiş kişileri aldını söylüyor.

Dostum dış kaynaktan alınanlara pek iyi gözle bakmıyorlar istediğin kadar başarılı ol. Benim dediklerim tamamen gördüğüm ve gerçekte yaşanmış şeyler. Umudunu kırmak ya da umut vermek için değil sadece başına gelecekler.

Son düzenleyen: Moderatör:
askere gittim lakin er olarak gittim. sınırda 25 kişilik karakolda 2 ay kadar görev yapıp lisans mezunu olduğum için tabura çekildim. herşeyden önce iş bilmen ve akıllı olman gerekiyor bu bir er içinde uzman içinde subay içinde geçerli. askerliğin en zor evresi ilk aylarıdır bu acemi içinde öyle rütbeli içinde. sen rütbeli düşündüğün için sana normal erlik hakkında bilgi vermem çok saçma olur.

dostum dış kaynaktan alınanlara pek iyi gözle bakmıyorlar istediğin kadar başarılı ol. joker bir bilgin yoksa kademe ya da mühendislikle alakalı g.te sokuyorlar rütbeliyi. benim dediklerim tamamen gördüğüm ve gerçekte yaşanmış şeyler. umudunu kırmak ya da umut vermek için değil sadece başına gelecekler.
KHH içinde bile boş boş gruplaşma varken dış kaynaktan subay olanlara iyi gözle bakmasalar kime ne o dönem bitti. Eskisi gibi değil hiçbir şey.

Askere gittim lakin er olarak gittim. Sınırda 25 kişilik karakolda 2 ay kadar görev yapıp lisans mezunu olduğum için tabura çekildim. Her şeyden önce iş bilmen ve akıllı olman gerekiyor bu bir er içinde uzman içinde subay içinde geçerli. Askerliğin en zor evresi ilk aylarıdır bu acemi içinde öyle rütbeli içinde. Sen rütbeli düşündüğün için sana normal erlik hakkında bilgi vermem çok saçma olur.

Dostum dış kaynaktan alınanlara pek iyi gözle bakmıyorlar istediğin kadar başarılı ol. Joker bir bilgin yoksa kademe ya da mühendislikle alakalan yoksa g. Te sokuyorlar rütbeliyi. Benim dediklerim tamamen gördüğüm ve gerçekte yaşanmış şeyler. Umudunu kırmak ya da umut vermek için değil sadece başına gelecekler.

Biliyorum kanka yani oraya giden herkes çevremdeki aynı şeyleri söylüyorlar bana. Nasıl geçer biimiyorum benim askerliğim ama yani dediğim gibi madem sevdik bir gül hem de uzun dikenli bir gül katlanacağız. Ama birader her şey için eyvallah beni ne kadar mutlu ettiğini bilemezsin.

Ben küçüğümden beri askerlik hayli kuruyorum ve aklımda hala askerlik hayali var. Milli Savunma Üniversitesi'ni yaş ile kaçırdım ve asker olmak problem değil fakat askerli isteyen biri mutlaka 100 başı 1000 başı albay gibi hayaller kurar. Şu an gitsem araştırdığım kadarıyla en fazla uzman çavuş olabiliyorum ve bunun üstüne çıkamıyorum diye bilgim var. Sizlere sorum standart bir üniversite okuyarak 4yıllık veya 2 yıllık askerlikle alakası olmayan bir üniversite okusam ne kadar yükselebilirim askerde rütbe olarak?
Jandarma sahil güvenlik akademisine gidebilirsin, oranın yaş skalası daha geniş, 21 yaşına kadar kurtarıyor diye biliyorum. Sistem benzer işliyor.

Çevremdeki ordu mensuplarından az çok anladığım kıtada harbiyeli subayın sözü geçer dış kaynak subaya sadece emredersin komutanım çekilir ama astsubay uzman çavuş yine kendi bildiğini okur. Eğer harbiye olmadıysa dış kaynağa çok heves etmeyin. Çünkü karpuzun yetişmediği sürede subay yetişmeyeceğini herkes biliyor ve buna göre bir tavır takınıyor.

Geri
Yukarı