ASUS N550JK termal macun yenileme sonrası sıcaklıklar arttı

Shoreline

Hectopat
ASUS N550JK laptopa sahibim. Laptopu uzun yıllardır temizlemiyordum ve CPU, GPU sıcaklıkları normal basit bir oyunda bile 95 dereceye vurmaya başlamıştı kaliteli bir termal macun edinip temizlemeye koyuldum. Laptopun içini ve fanlarını gayet güzel temizledim termal macunu sürdüm, laptopu açıp kullanmaya başladım. Sıcaklıklar oyunlarda GPU 70-75'i, CPU'da 80-85 dereceyi geçmiyordu. Yaklaşık 1 hafta kadar kullandım fakat bir hafta sonra bilgisayar aşırı ısınmaya başladı, sıcaklıklar oyunlarda GPU için 80-85 CPU'da 90-95 görmeye tekrar başladı. Bilgisayarın içini tekrar açtım termal macunu çok fazla sürdüğümü fark ettim, termal macun her yere yayılmıştı bu sefer internetten termal macun kullanımı biraz daha araştırdım tam videolardaki gibi az biçimde sürdüm. Bilgisayarı açtım sıcaklık değerleri çok daha düşmüştü oyunlarda GPU maksimum 65 dereceyi, CPU'da maksimum 75 dereceyi görüyordu çok memnundum. İki hafta sorunsuz kullandım. İki hafta sonunda bilgisayar yine çok aşırı ısınmaya başladı. GPU için sorun yok maksimum 65 görüyorum fakat CPU çok ısınıyor, boştayken 70-75 derecede geziyor oyunda yine 90-95'i vuruyor. Yaklaşık 1 aydır bu şekilde kullanıyorum. Termal macunu az uyguladığımdan eminim termal macunda mı sıkıntı var acaba? Yeterince kaliteli değil mi?
NOT: Bilgisayarda virüs vs. olabilir mi diye Malwarebytes Anti-Malware ile tarattım hiçbir sorun çıkmadı.
Bilgisayar özelliklerim:
  • CPU: i7-4700HQ
  • GPU: GTX 850M
  • RAM: 12 GB
  • İşletim Sistemi: Windows 8
  • Kullandığım termal macun: Xigmatek PTI-G3606 Termal macun

Termal macunun az kullanılmasının salık verilmesi, az ile çok arasında bir performans farkı olmamasındandır. Bir de çok sürünce sağa sola bulaşması ve kirlilik yaratması riski var.

İki denemede de 2 haftada sıkıntıların baş göstermesi bana termal macunun iyi değil aksine kötü ya da bozuk olabileceğini düşündürdü. En tozlu ortamda bile değerler iyiden kötüye 6 aydan sonra gitmeli.

PC'de 4 yıldır termal macun değişikliği yapmıyordum serviste ne sürdülerse oydu fakat kendi değiştirmelerimde Xigmatek PTI-G3606 Termal macun kullandım.
Bilgisayarı açıp termal macunun durumuna baktığımda termal macunu biraz sulu kıvamda görüyorum sanki erimiş akmış gibi,aldığım macunun depoda uzun süre bekleyip bozulduğu kanaatindeyim.
Veyahut termal macun 2-3 hafta sonra eriyip gidiyor yapısı böyle :D.

Son düzenleme:
@Can Çeralp Önerin için teşekkür ederim fakat kargo beklemek istemedim gittim direk COOLER MASTER MASTERGEL PRO TERMAL MACUN - Vatan Bilgisayar bu ürünü aldım.Az önce uyguladım şuanda boştayken CPU 40 - GPU 39 derece bilgisayar normal değerlerine döndü.Temennim 2 hafta sonrada yaklaşık aynı değerleri koruması :D 2 Hafta sonra konuyu güncelleyeceğim sorunun kaynağını öğrenmiş oluruz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı