Çözüldü Athlon Gold 3150u hızını bir anda 0.38 GHz'ye düşürdü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Bilgisayarım Lenovo V15-ADA işlemcisi AMD Athlon Gold 3150u işlemcinin temel hızı 2.40 GHz. 1 yıldır kullanıyorum ve şimdiye kadar hiçbir sorun çıkarmamıştı. Bugün GTA 5'i açtım ve her zamanki gibi oyunumu oynadım. Sonra bir anda FPS oyunu oynayamayacağım kadar düştü.

Görev Yöneticisi'nden baktığımda işlemcinin hızı 0.38 GHz olduğunu gördüm. Oyunu kapatıp biraz bekledim ve işlemci hızı 1.60 GHz seviyelerine kadar yükseldi. Fakat yeniden başlatıncaya kadar 1.60 GHz seviyesinin üstüne çıkamadı. Yeniden başlattım ve oyuna devam ettim. Tekrar 2. kere aynı sorunla karşılaştım ve oyunu kapattım.

Şu an oyunu kapattığımdan beri yaklaşık yarım saat geçti ve işlemcim temel hızına (2.40 GHz) daha yeni ulaştı ve 1.50 GHz ile 2.40 GHz arasında gidip geliyor. (normalde 2.40 GHz ile 2.80 GHz arasında bir hızda çalışırdı.)

Bu sorunu ilk yaşadığımda işlemci 90 derece sıcaklıktaydı. Fakat daha önce 99 dereceyi bile gördüğüm oldu ve işlemcim en fazla 1.90 GHz hızlara düşmüştü.

Bu sorunun sebebi sıcaklık ise neden daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmadım ve neden işlemcim 55 dereceye kadar soğuduğunda bile temel hızını geçemiyordu?

99 dereceyi gorduyseniz sizin termal macun degisimi ve fan temizligi yapmaniz gerekirdi, frekans kismasi olmus.

Evet daha önce 99 dereceyi görmüştüm fakat frekanslar 1.90 GHz'den aşağıya inmemişti. Ama bu olayda 90 derecenin üstünü görmedim ve bir anda frekans 0.38 GHz'e kadar düştü. İşlemci soğumasına rağmen yükselemedi. Termal macunu değiştirebilirim fakat bilgisayarın garantisi devam ediyor. Servis de yüksek ihtimalle bilgisayar oyuncu bilgisayarı olmadığı için oyunda sıcaklıkların artmasını önemsemeyip termal macun değişimi yapmayacak.

Fotoğrafları ESC menüsünde çektim. Oyun içi FPS'im 5, işlemci hızı 60 derece olmasına rağmen temel hızından çok daha düşük. (dün daha da kötüydü.) Ne yaparsam yapayım frekansı bilgisayarı yeniden başlatmadan arttıramıyorum. En fazla 2.4 GHz'yi görüyor ama normalde rahat rahat 2.8 GHz hızlara çıkabiliyordu. Oynadığım oyun da GTA 5 olduğu için 5 FPS ile görevi bitirmek zorunda kalıyorum.

Yeni fark ettiğim şey, oyundayken işlemci hızı hiçbir zaman 1 GHz'yi geçmiyor. Görev Yöneticisi'ni açtığım an 1.60 GHz, oyuna döndüğüm an 0.80 GHz hızında oluyor. Sorun GTA 5 de olabilir mi? Başka bir oyunda hiç böyle bir sorun yaşamadım 2 gündür.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-20 144634.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-20 144634.png
    17 KB · Görüntüleme: 10
  • Ekran görüntüsü 2023-06-20 144710.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-20 144710.png
    35,6 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Bilgisayarım Lenovo V15-ADA işlemcisi AMD Athlon Gold 3150u işlemcinin temel hızı 2.40 GHz. 1 yıldır kullanıyorum ve şimdiye kadar hiçbir sorun çıkarmamıştı. Bugün GTA 5'i açtım ve her zamanki gibi oyunumu oynadım. Sonra bir anda FPS oyunu oynayamayacağım kadar düştü.

Görev Yöneticisi'nden baktığımda işlemcinin hızı 0.38 GHz olduğunu gördüm. Oyunu kapatıp biraz bekledim ve işlemci hızı 1.60 GHz seviyelerine kadar yükseldi. Fakat yeniden başlatıncaya kadar 1.60 GHz seviyesinin üstüne çıkamadı. Yeniden başlattım ve oyuna devam ettim. Tekrar 2. kere aynı sorunla karşılaştım ve oyunu kapattım.

Şu an oyunu kapattığımdan beri yaklaşık yarım saat geçti ve işlemcim temel hızına (2.40 GHz) daha yeni ulaştı ve 1.50 GHz ile 2.40 GHz arasında gidip geliyor. (normalde 2.40 GHz ile 2.80 GHz arasında bir hızda çalışırdı.)

Bu sorunu ilk yaşadığımda işlemci 90 derece sıcaklıktaydı. Fakat daha önce 99 dereceyi bile gördüğüm oldu ve işlemcim en fazla 1.90 GHz hızlara düşmüştü.

Bu sorunun sebebi sıcaklık ise neden daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmadım ve neden işlemcim 55 dereceye kadar soğuduğunda bile temel hızını geçemiyordu?

Güç planını düzenle de işlemci güç yönetiminde ikisini de 100 yap düzelir.

Geri
Yukarı