Aynı port üzerinden ISS değiştirme mümkün mü?

drawslyy

Picopat
Daha fazla  
Türk Telekom abonesiyim ve binamda başka port olmadığı gözüküyor. Altyapı sorgula yaptığım zaman altyapı yok olarak gözüküyor. Ben de TurkNet'i aradım ve xDSL numaram ile bir sorgulama yaptığım zaman 35Mbps bir hız alabileceğimi söylediler. Şu anda Türk Telekom'da 16Mbps bir hız almaktayım. Fakat korkum şu ki eğer oldu da TurkNet'i beğenmedim tekrar Türk Telekom'a geçiş yaparsam DSL kablom kapatılır mı ne olur? Ne gibi bir riski var?

Türk Telekom'da taahhüt bittiyse Turknet üzerinden geçiş(churn) başvurusu yapabilirsin. Churn işleminde port kaybı riski yoktur. Beğenmediğin takdirde tekrar Türk Telekom'a geçiş yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, ayrılmak istediğin İSS üzerinden asla abonelik fesih işlemi yapılmamalı. Ne Turknet'e geçerken ne de geri gelmek istediğinde kapattırmadan direkt yeni İSS ile görüşüp "taşımak" istediğini belirtmelisin. Churn işlemlerinde sana tahsis edilmiş aynı port üzerinde işlem yapılır ve seninle olan ilişiği kesilmez. O yüzden boş port bekleyen birisinin kapma ihtimali yoktur.

Churn işleminde büyük ihtimalle ADSL <-> ADSL veya VDSL <-> VDSL geçişler yapılır. Yani şu an 16 Mbps kullanıyorum dediğine göre ADSL abonesi olabilirsin. Eğer öyleyse churn işlemi sonrasında da Turknet'ten 16 Mbps alma ihtimalin var.

Türk Telekom'da taahhüt bittiyse TurkNet üzerinden geçiş(churn) başvurusu yapabilirsin. Churn işleminde port kaybı riski yoktur. Beğenmediğin takdirde tekrar Türk Telekom'a geçiş yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, ayrılmak istediğin ISS üzerinden asla abonelik fesih işlemi yapılmamalı. Ne TurkNet'e geçerken ne de geri gelmek istediğinde kapattırmadan direkt yeni ISS ile görüşüp "taşımak" istediğini belirtmelisin. Churn işlemlerinde sana tahsis edilmiş aynı port üzerinde işlem yapılır ve seninle olan ilişiği kesilmez. O yüzden boş port bekleyen birisinin kapma ihtimali yoktur.

Churn işleminde büyük ihtimalle ADSL <-> ADSL veya VDSL <-> VDSL geçişler yapılır. Yani şu an 16 Mbps kullanıyorum dediğine göre ADSL abonesi olabilirsin. Eğer öyleyse churn işlemi sonrasında da TurkNet'ten 16 Mbps alma ihtimalin var.

Ama bana söyledikleri şu oldu 35Mbps'e kadar destekliyor altyapınız dedi ve 35Mbps'de ADSL olmayacağına göre VDSL'e geçiş yapmış olmayacak mıyım?

Aynı port üzerinden ADSL altyapıdan VDSL'e geçilmiyor mu?

Ama bana söyledikleri şu oldu 35Mbps'e kadar destekliyor altyapınız dedi ve 35Mbps'de ADSL olmayacağına göre VDSL'e geçiş yapmış olmayacak mıyım?

Aynı port üzerinden ADSL altyapıdan VDSL'e geçilmiyor mu?
Bir moderatör tuhaf bir ceza verdiği için bir süre cevap yazmam kısıtlandı ve geç yanıtlamak zorunda kaldım. Kusura bakma.

ADSL ve VDSL portları farklı olur diye biliyorum. Belki yanlış biliyorumdur. Sen yine de riske atmamak için şimdikini iptal ettirmeden yeni şirkete söyleyip geçiş yap. Onlar senin adına eski şirketle olan ilişiğini keser. Ancak taahhütün varsa cayma bedelini isterler. Bitmeden geçişi başlatma. Tekrar DSL olayına döneyim. Şu an VDSL portta olup seni 16 Mbps ile sınırlamış olma ihtimalleri de var, gerçekten ADSL'de olma ihtimalin de var. Altyapı sorgulamada hiç port yok demesi büyük ihtimalle ikisini de kapsıyordur. Açıkçası şu an hangi tür bağlantı kullandığını en hızlı yoldan modem arayüzünden öğrenebilirsin. Markalara göre modem arayüzü de değişir. WAN yada DSL bağlantı durumu(istatistiği) altında geçer. Bağlantı türünün ADSL2 yada VDSL2(profile 17a diye de geçer) olduğu yazar. Eğer VDSL2 olduğunu doğrularsan sıkıntı yok. Hemen yarın geçiş için Turknet'e başvurabilirsin. Buradan VDSL kullanmana rağmen TT'nin seni şu an 16 Mbps ile sınırladığı sonucu çıkar. Eğer ADSL2 gözüküyorsa şu an altyapı yok(yada boş port yok) demesi bir hataya işaret ediyor. Sana başka türlü o şekilde geçiş yaparak 35 Mbps verme şansları yok. Bunu da tekrar onlara sorarak emin olmak lazım.

Bir moderatör tuhaf bir ceza verdiği için bir süre cevap yazmam kısıtlandı ve geç yanıtlamak zorunda kaldım. Kusura bakma.

ADSL ve VDSL portları farklı olur diye biliyorum. Belki yanlış biliyorumdur. Sen yine de riske atmamak için şimdikini iptal ettirmeden yeni şirkete söyleyip geçiş yap. Onlar senin adına eski şirketle olan ilişiğini keser. Ancak taahhüdün varsa cayma bedelini isterler. Bitmeden geçişi başlatma. Tekrar DSL olayına döneyim. Şu an VDSL portta olup seni 16 Mbps ile sınırlamış olma ihtimalleri de var, gerçekten ADSL'de olma ihtimalin de var. Altyapı sorgulamada hiç port yok demesi büyük ihtimalle ikisini de kapsıyordur. Açıkçası şu an hangi tür bağlantı kullandığını en hızlı yoldan modem arayüzünden öğrenebilirsin. Markalara göre modem arayüzü de değişir. WAN'ya da DSL bağlantı durumu(istatistiği) altında geçer. Bağlantı türünün ADSL2 ya da VDSL2(profile 17a diye de geçer) olduğu yazar. Eğer VDSL2 olduğunu doğrularsan sıkıntı yok. Hemen yarın geçiş için TurkNet'e başvurabilirsin. Buradan VDSL kullanmana rağmen TT'nin seni şu an 16 Mbps ile sınırladığı sonucu çıkar. Eğer ADSL2 gözüküyorsa şu an altyapı yok(ya da boş port yok) demesi bir hataya işaret ediyor. Sana başka türlü o şekilde geçiş yaparak 35 Mbps verme şansları yok. Bunu da tekrar onlara sorarak emin olmak lazım.

Şu anda altyapımın ADSL altyapı olduğunu biliyorum fakat sorun şu ben TurkNet'i arayıp xDSL numaramı verdiğimde ve sorgulamalarını istediğimde 35Mbps bir hız değeri alabileceğimi söylediler eğer geçiş yaparsam fakat korktuğum şey şu eğer ki Türk Telekom'dan daha yavaş bir şekilde çalışırsa ve tekrardan Türk Telekom'a geçiş yapmaya çalışırsam sabit telefon hattımın kapanacağından korkuyorum. Böyle bir sorun yaşar mıyım ya da bunun gibi bir sorun?

@kaiser soze

Son düzenleme:
Şu anda altyapımın ADSL altyapı olduğunu biliyorum fakat sorun şu ben TurkNet'i arayıp xDSL numaramı verdiğimde ve sorgulamalarını istediğimde 35Mbps bir hız değeri alabileceğimi söylediler eğer geçiş yaparsam fakat korktuğum şey şu eğer ki Türk Telekom'dan daha yavaş bir şekilde çalışırsa ve tekrardan Türk Telekom'a geçiş yapmaya çalışırsam sabit telefon hattımın kapanacağından korkuyorum. Böyle bir sorun yaşar mıyım ya da bunun gibi bir sorun?

@kaiser soze
Türk Telekom'dan yavaş çalışması için sebep yok. Sen şu an 16 Mbps alıyorsan en kötü ihtimalle yine aynı hızı alırsın. 16 Mbps veremeyecek İSS yok artık.

Sabit telefon olayını bilmiyorum açıkçası. Ben hep yalın kullandım ve öyle de kullanıyorum.

Öte yandan verilen bilgilerde tutarsızlık var. ADSL hat kullandığına eminsen geçiş tamamlandığında yine ADSL paket tanımlanır. Türkiye'de ise bunu maksimum 16 Mbps verebiliyorlar. Bu işlem biter bitmez Türknet'e tekrar başvurarak VDSL'e geçebilirsin. Ancak en başından ADSL porta bağlı birisi için nasıl 35 Mbps ölçebildiler merak ediyorum. Bu değer doğru ise VDSL port var ve altyapıs sorgulama yanlış sonuç veriyor demektir. Bunu artık onlar çözecek. Geçtiğinde en kötü ihtimalle yine 16 Mbps ADSL kullanırsın ve beğenmezsen tekrar geçiş başvurusu ile TT'ye dönebilirsin.

Turk.Net sizi yanıltıyor olabilir; onların ifadesine çok da güvenmeyin. Artık "portlar" Telekom'un Santralında değil ama sokaklarda gördüğümüz saha dolapları içinde bulunuyor, bunlar DSLAM kartları üzerinde. VDSL ve ADSL portları (DSLAM) farklı üniteler. Bir saha dolabında her ikisi birden bulunabiliyor. O nedenle, diyelim bir bina için VDSL portları tükenmişken ADSL portları halen verilebilir oluyor. Aynı DSLAM'da (ADSL veya VDSL olsun) sabit telefon bağlantısı mevcut. Eğer size hizmet veren saha dolabında boş VDSL port olsaydı durumunuz iyileştirilebilirdi (yani VDSL'e terfi edebilirdiniz) ama zannederim o şansınız yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı