AYT nasıl geçti?

Beklediğiniz gibi miydi? Seneye sayısal bölümünden gireceğim sınav için tavsiyeleriniz nedir?
Mezuna kalmış birisi olarak matematik her geçen sene daha da zorlaştırılıyor. Müfredattan konu çıkarıldıkça sorular fazlasıyla zorlaşıyor. Beklediğimden zor bir matematik, beklediklerimi karşılayan bir fen testi vardı.

Sayısalda Matematik ve Feni zorlamışlar. Eşit Ağırlıkta Tarih bilgi gerektiriyordu. Coğrafya zor değildi. Edebiyat sınavıda bilgi gerektiren bir alandı. Sözel alanını bu sene kolay sormuşlar.

Sınava girecek arkadaşlara Matematik ve Geometri'ye çok önem vermelerini öneriyorum. Gerçekten her yerde ağırlığını konuşturuyor bu iki ders. Yapan kazanıyor benim gözümde. En azından şu anki eğitim sistemimiz için konuşmuş olayım.

ÖSYM hep Fen derslerini zorlamamıştır ancak bu yıl fen bence genel olarak kolay-ortaydı ancak özellikle Fizikten çok güzel kaliteli sorular vardı. Gelecek yıl çalışacak arkadaşlara robot gibi soru çözmelerini değil konuların temel mantığını kavramalarını ve üzerine deney odaklı gitmelerini öneriyorum. İşlenilen konuların günlük hayat uygulamaları vs. hepsi Youtube'da çok güzel videolarla anlatılmış. Özellikle İngilizce ve Fen birleşince Youtube bildiğin bir bilgi denizi haline geliyor. Kesinlikle öneririm.

Dil konusunda soran arkadaş için de yorum yapayım. Geçen yıl dil sınavını çözüp öyle girdim bu yıl. Bu yıl bana bir tık daha zor geldi. Özellikle geçen yıla kıyasla çok ağır paragraflar da vardı. Bilimsel makaleler falan bir an kendimi Yökdil Fen çözüyorum sandım. Ama genel olarak klasikti denebilirim sürprizli bir sınav değildi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı