B sınıfı ehliyet ile hangi motorlar kullanılır?

Mistyr

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
B sınıfı ehliyetim var, bu ehliyet ile 50'lik ve 100'lük motor kullanabilirsin dediler... Ben onlara da ayrı ehliyet gerekiyor diye biliyordum(A sınıfı falan). Bunu birinden duydum. Benzinli 50'lik ya da 100'lük motor kullanabilir miyiz? Ben sadece şarjlı motorlar/bisikletler diye biliyorum... Ayrıca vergi falan da yokmuş, sadece plaka masrafı varmış... Bilgisi olanlar yazabilirler mi? Hangi tip motorları kullanabiliriz?

Yanlış Bilgilendirme
1.jpg

2.jpg

Merhaba. Evet, en doğrusunu aslında siz biliyormuşsunuz, çünkü sürücü kurslarında verilen MEB' lığının "Sürücü Eğitim Rehberi" kitabından alıntı olan sayfalara göre ; motorlu bisikletlerde (motor ve pedalın kısaltması olan mopedlerde) A1 sınıfı, motosikletlerde A2 sınıfı (A2 sınıfı ayrıca moped'i de kullanabilir, bu tabloya göre) ehliyete sahip olması gerekli olup, B sınıfındakiler ise otomobil, kamyonet, traktör, minibüsü (transit araçlar örneğin Ford-transit gibileri dahildir) kullanabilir. Yani B sınıfındakiler A1 ve A2 sınıfında kullanılan motorlu araçları kullanamıyor, yukarıda verilen tabloya göre. Basıldığı tarihte (2001 veya 2002) şarjlı (bataryalı olan) motosikletler veya elektrikli bisikletlerin kullanımı pek yaygın olmadığından bu tablodaki listede alınmamıştır.

Not : Bu tabloların sayfayla birlikte olan alıntısı sadece bilgilendirme amaçlı olup "Copyright" yani telif hakları sadece MEB'lığına ait olup, gizlidir, kısmen de olsa çoğaltmak amaçlı alınıp başka yerlerde yayınlanamaz. Kolay gelsin. Başarılar..

B sınıfı ehliyet ile; Motorlu bisiklet (L1 sınıf) olarak geçen, 50cc'ye kadar motorları kullanabilirsiniz. Bu motorlara sigorta yapılmaz ve vergi ödenmez. Plaka çıkartmanız gerekir ve bir de muayene zorunluluğu vardır, tıpkı diğer taşıtlar gibi.

Değerli arkadaşlar, ehliyet sınıflarına göre yetkili araçları kullanmada çok büyük değişikler olmuştur, bunu tam olarak bilmiyordum, Eski sistemin değişmemesinden o kadar emindim ki "2019 yılı yeni ehliyet sistemi" yazıp nette bir arama yapmadan bunları yazmış bulundum. Bu yüzden özür dileyerek eski (18 yıl önceki kitaptaki) tabloları ve eski yaptığım yorumları tam iptal edip düzeltiyorum ve bu yanlış bilgilendirmeden dolayı sizlerden ayrı ayrı özür diliyorum. Ayni hatayı tekrarlamamaya gayret edeceğim, sınıftaki öğretmenler de bazen büyük hataları yapabilir, ama bu konuda önemli olanı ise, en küçük cezaların bile doğruya olan yönlendirme gücüdür. Kolay gelsin.

surucu-belgesi-cesitleri-yas-ve-deneyim.jpg

b-sınıfı-ehliyet.jpg

Son düzenleme:
Burada 50 cc'ye kadar sürebilirsin diyenler yanlış bilgi veriyor çünkü sadece eski ehliyetler sürüyor. Yeni alan bir arkadaşın ehliyetine baktım M ibaresi yok sadece B ve B1 bulunuyor. Benim ehliyeti atayım buraya bakıp anlarsın.
2.png
1.jpg

Çok eskidendi o. 60 doğumluların aldığı ehliyet öyleydi. Amcamın bir ehliyeti var, bir sikorsky ile tank eksik. Adam doğrudan otobüs almış, diğerlerini de yanında vermişler. Şimdi motor için ayrı a2 alacaksın, tır, kamyon ve otobüs için önce b sınıfı alıp bir süre sonra sınavla c ve d sınıfına yükselteceksin.

@Silinen üye Küçük kardeşime 2018'in sonunda ehliyet aldık. Kendisi de olması gerektiği gibi M sınıfı araçları kullanabiliyor. Kimsenin yanlış bilgi verdiği yok. Eski ehliyetlerin bazı avantajları var ama M sınıfı bunların arasında değil. O genel bir avantaj, zaten sonradan çıkan bir yasa.

@kafası güzel teletabi Çözümden uzak, alakasız bir yorum yapmışsınız. Yeni ehliyet sistemine bir bakın bence. :)

@Silinen üye Küçük kardeşime 2018'in sonunda ehliyet aldık. Kendisi de olması gerektiği gibi M sınıfı araçları kullanabiliyor. Kimsenin yanlış bilgi verdiği yok. Eski ehliyetlerin bazı avantajları var ama M sınıfı bunların arasında değil. O genel bir avantaj, zaten sonradan çıkan bir yasa.

@kafası güzel teletabi Çözümden uzak, alakasız bir yorum yapmışsınız. Yeni ehliyet sistemine bir bakın bence. :)
50 cc'ye kadar ehliyetsiz sürüş hakkı eskiden vardı oda artık yok onun için M ehliyet gerekiyor. Şimdiki ehliyetlerde M yazmıyor ve M araçları (scooter) kullanamaz ve 50 cc'ye kadar genelde ATV olan araçları ehliyetsiz sürmek yasak. Yeni ehliyet alanların belgelerinde M yazmıyor diye biliyorum yani yazmadığı için eski ehliyetler avantajlı oluyor. Belki ben yanlış görmüşümdür ama zor, o zaman olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı