Çözüldü B350M Gaming 3 anakart Ryzen 5 5500 ile Boot etmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alperen Uçar

Kilopat
Daha fazla  
RAM
8x2 FlareX
İşlemci
Ryzen 5 1600 - Ryzen 5 5500
Yeni aldığım Ryzen 5 5500 işlemciyi anakartıma takıp tüm bağlantıların doğru yapıldığından emin olduktan sonra (sistem zaten önceki işlemcimde sorunsuz çalıştığından çıkar tak yapmadan) sistemi çalıştırıyorum fakat siyah ekranda donup kalıyor. Hatta öyle ki bazen işlemci fanı bile biraz döndükten sonra dönmeyi bırakıyor (2 ayrı fanla denedim). Gigabyte GA AB350M Gaming 3 anakartımın sitesinden en son ve sondan bir önceki BIOS sürümünü indirerek bir onu bir bunu denedim ama nafile. Buzzer taktım fakat 5500 takılıyken çıt yok. 1600'ü geri takıp test edince hem sistem sorunsuz çalışıyor (1 2 kere yeniden başlayıp BIOS'u sıfırladıktan sonra tabii) hem de buzzer normal bir şekilde bipliyor. Yani 5500 takılıyken siyah ekran alıyorum, hiçbir yaşam belirtisi almıyorum ve klavye&farenin de ışıkları yanmıyor. Sisteme sadece güç geliyor ve fanlar dönüyor fakat dediğim gibi işlemci fanı bazen kendi kendine dönmeyi bırakıyor. Ayrıca işlemci üzerinde soğutucu varken de yokken de hiç ısınmıyor. Ryzen 5 1600'ümü taktığımda daha BIOS'a girerken bile fark edilir derecede ısınıyor. Anakartımın destek listesinde 1600 de 5500'da var, doğru BIOS sürümünü kullandığımdan eminim. (5500 desteği F51G'de başlamış, G'yi de H'yi de denedim) aynı anakartı kullanan başka bir forum kullanıcısı bu anakartta Ryzen 5 5600X kullandığını söylüyor. Yani bir hayli yetmesi lazım anakartımın 5500'a. Sorun nerede olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aynı sorunu yaşadım. Bu anakartta 5500 ve 5600G çalısmiyor, büyük ihtimalle o mimariye Gigabyte guncelleme getirmedi. Sitesinde getirdim diyor ama getirmedi, sen bana güven :)

5500'i iade et, 5600 al. Sorunsuz çalışacaktır.

2 ihtimal var. Ya islemcide problem var, ya da Beta BIOS kurbanisin. Islemciyi farkli bir anakartta deneme imkani var mi?
Anakart problemli ama donanımsal değil, üretici kaynaklı yazılımsal destek yok.
5600 alırsan sorun çözülür. Anakart mimariyi desteklemedigi için 5500'i ne yaparsan yap çalıştıramayacaksin, aynı şeyleri birkaç ay once ben de yaşadım.

5600'in mimarisi sorun çıkarmıyor.

Benim anakartımda Gigabyte AB350M Gaming 3 modeli bende aynı sorunu yaşıyorum sebebi bu mu sizce?

Diğer konuda size sormuştum anakart A320 mi diye, bu konu aklıma gelmişti ama anakartı yanlış hatırlamışım.

AB350M Gaming 3 anakartım, Reddit'te baktığımda ec FW Update tool ile çözmüş birisi. Yarın onu deneyeceğim çünkü şu anda R3 2200G+RX 7600 ikilisi bayağı darboğazın darboğazını yaşıyor.

Geri
Yukarı