B650M DS3H BIOS güncelleme sonrası bazı bileşenlere güç gitmiyor

Omerdgc

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, 2023 yılında DDR5 sistem topladım. Gigabyte B650 D3sh ve 7600X sistemi kurdum ve BIOS'u F9 sürümüne güncelledim ancak sistem bir süre çalıştıktan sonra ekran klavye ve mouse kapanıyor. Kasa calismaya devam ediyordu sonrasında tekrar F6 sürümüne geri yükledim sorun çözüldü ancak 5 gün önce Windows da sürekli hata ile karşılaşmaya başladım ve BIOS'tan olabilecegini düşünüp F21 sürümüne güncelledim. Gcc uygulaması ile sonrasında ekran-klavye-mouse kapanmaya basladi, kasada sadece SYS_FAN3 portuna bağlı fan duruyor geri kalan her şey çalismaya devam ediyor reset dügmesi işlemiyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem:
Gigabyte B650M D3sh v1.2
İşlemci: 7600X.
RAM: Kingston 2x16 GB 6000 MHz DDR5.
Ekran kartı Zotac 3060 Ti.
Güç: NZXT 750 Watt.
İşletim sistemi: Windows 10 22h2.
Denemelerim: Tüm BIOS sürümlerini denedim
BIOS pili ile sıfırlama yaptım
Q flah Plus ile BIOS yazmayi denedim
Belki işletim sistemi ile alakalıdır diye format attım RAM kontrolü yaptım.

Arkadaşlar sorunun kaynagını deneme yanılma yoluyla BIOS'u kurcalayarak buldum.
Sorun sistemin boştayken çok düşük güç tüketmesi ve güç kaynagının düşük voltajda uyku moduna geçmesinden kaynaklı BIOS'u sıfırlayınca ayarlarım sıfırlandı.
Bu ayarlardan sonra sorun düzeldi 18 saatlik test sonucunda hiçbir sorun görülmedi.
1- Power Supply idle Control ayarını Auto'dan typical idle conrol a çektim.
2- Power Slow slew rate ayarını aktif ettim.
Aynı sorunu yaşayan olursa diye yazıyorum bu sorunla alakalı benzer bir konu görmedim forumda başka yaşayan olmamış sanırım.
Umarım yardımı olur.

Arkadaşlar merhaba, 2023 yılında DDR5 sistem topladım. Gigabyte B650 D3sh ve 7600X sistemi kurdum ve BIOS'u F9 sürümüne güncelledim ancak sistem bir süre çalıştıktan sonra ekran klavye ve mouse kapanıyor. Kasa calismaya devam ediyordu sonrasında tekrar F6 sürümüne geri yükledim sorun çözüldü ancak 5 gün önce Windows da sürekli hata ile karşılaşmaya başladım ve BIOS'tan olabilecegini düşünüp F21 sürümüne güncelledim. Gcc uygulaması ile sonrasında ekran-klavye-mouse kapanmaya basladi, kasada sadece SYS_FAN3 portuna bağlı fan duruyor geri kalan her şey çalismaya devam ediyor reset dügmesi işlemiyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem:
Gigabyte B650M D3sh v1.2
İşlemci: 7600X.
RAM: Kingston 2x16 GB 6000 MHz DDR5.
Ekran kartı Zotac 3060 Ti.
Güç: NZXT 750 Watt.
İşletim sistemi: Windows 10 22h2.
Denemelerim: Tüm BIOS sürümlerini denedim
BIOS pili ile sıfırlama yaptım
Q flah Plus ile BIOS yazmayi denedim
Belki işletim sistemi ile alakalıdır diye format attım RAM kontrolü yaptım.

Sorun sistemin boştayken çok düşük güç tüketmesi ve güç kaynagının düşük voltajda uyku moduna geçmesinden kaynaklı BIOS'u sıfırlayınca ayarlarım sıfırlandı.
Bu ayarlardan sonra sorun düzeldi 18 saatlik test sonucunda hiçbir sorun görülmedi.
Aynı sorunu yaşayan olursa diye yazıyorum bu sorunla alakalı benzer bir konu görmedim forumda başka yaşayan olmamış sanırım.
Umarım yardımı olur.
Umarım yardımı olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı