Backend için roadmap önerisi

Bir çeşit e-ticaret sitesi siparişlerini falan görebilecek kullanıcı vs.
JS'de kullanabilirsin, Django'da, Laravel'de bu tarz bir şey için. Başlangıçta ki yüküne bağlı olarak da RDMBS sistemlerinin herhangi biri yeterli gelir. Data arttıkça belki db alt yapısını değiştirirsin.

Bir de cebime JS + Node koyarsam frontend konusunda da kendimi geliştirmiş olurum gibi düşündüm.

NodeJS, frontend ile alakalı değil fakat düşüncenizde haklısınız. Benim seçtiğim yol bu olmuştu. React öğrenmek istemiştim ve bir yandan backend'i de öğreneyim demiştim. React için hazır JS kullanıyorken backend'i de JS ile geliştirmek istemiştim, çok da memnun kaldığım bir karar oldu. İki tarafı da JS ile geliştirmek hoşuma gidiyor. Ayrıca bir süre sonra, JS'i yeterince kavradığımı düşündüğüm bir noktada TypeScript'e geçiş yaptım. Daha düzenli ve eğlenceli geliyor kodlaması.

JS'te kullanabileceğiniz birçok kütüphane mevcut hatta dil kadar kütüphaneleri ve nasıl kullanıldıklarını öğrenmesi de zaman alıyor.

NodeJS tercihinde bulunacaksanız ben macerama Express ve Prisma ikilisiyle, sıfırdan başlamıştım. Express ile API endpointlerinizi (istek attığınız bağlantılar) kurarken Prisma ile de veri tabanını yönetebiliyorsunuz. Prisma sayesinde işlemler için düz SQL sorguları yazmak yerine Prisma'nın sunduğu API'ı kullanabiliyorsunuz: Siz fonksiyon çağırıyorsunuz, arkada Prisma sizin için SQL sorgusu üretiyor (ORM). Kütüphanenin dokümantasyonunu bir gözden geçirirseniz fikir edineceksinizdir.

Prisma sayesinde işlemler için düz SQL sorguları yazmak yerine Prisma'nın sunduğu API'ı kullanabiliyorsunuz: Siz fonksiyon çağırıyorsunuz, arkada Prisma sizin için SQL sorgusu üretiyor (ORM). Kütüphanenin dokümantasyonunu bir gözden geçirirseniz fikir edineceksinizdir.
ORM kullanmadan önce RDBMS ve SQL öğrenmesi daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Mantığı kavraması adına.

ORM kullanmadan önce RDBMS ve SQL öğrenmesi daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Mantığı kavraması adına.

Bu konuda benim yönlendirme yapmam sağlıklı olmaz ama kendi deneyimlerimi aktarayım:

SQL'i öğrenmekten hep çekiniyordum ve ORM'in varlığından haberdar olduktan sonra hiç adamakıllı SQL öğrenmeye yeltenesim gelmedi. Zaman geçtikçe mantığını az çok kavradım yine de. Prisma ORM'in hoşuma giden tarafı, istediğim her şeyi sadece JS ile yapabiliyor olmamdı.

Size de hak veriyorum.

Bu konuda benim yönlendirme yapmam sağlıklı olmaz ama kendi deneyimlerimi aktarayım:

SQL'i öğrenmekten hep çekiniyordum ve ORM'in varlığından haberdar olduktan sonra hiç adamakıllı SQL öğrenmeye yeltenesim gelmedi. Zaman geçtikçe mantığını az çok kavradım yine de. Prisma ORM'in hoşuma giden tarafı, istediğim her şeyi sadece JS ile yapabiliyor olmamdı.

Size de hak veriyorum.
Hocam JS öğrenirken takip ettiginiz güzel kaynaklar var mıydı?

Geri
Yukarı