Banyo musluğu ısıtma sorunu

Hocam duş başlığına geçince suyun bir anda ısınmasını beklemiyorum ama duş başlığına geçince su hep soğuk akıyor. Normal çeşmeden akıtınca su ısınıyor o konuda sorun yaşamıyoruz. ÇM, BM dedikleriniz ne oluyor hocam? Sizce bu sorunu nasıl çözebiliriz? Bataryayı sökmeye açıkçası biraz korkuyoruz geri takamayız diye ama usta çağırmamızı mı önerirsiniz? Ustaya da pek para vermek istemiyoruz ama eğer zor işse mecbur çağıracağız sanırım.
ÇM ve BM çamaşır ve bulaşık makinesi. Tesisatçı geldiğinde sadece sökme ve takma için 50-70₺ alacaktır ancak yaşadığınız sorun ile alâkalı çözümü bulacaktır. Bu işlemi eliniz anahtar tutuyorsa ve boru anahtarı, kurbacık varsa çok rahat yaparsınız. Gerekirse internetten banyo bataryası sökümüne bakın. Bataryayı sökmeden önce bina giriş ana su vanasını ve sıcak su hattını kapatmayı unutmayın!

Merhabalar arkadaşlar,
Banyormuzdaki duş aldığımız musluğun sıcaklık ayarı bizim canımızı çok sıkmış durumda. Musluğu açtığımızda suyu ilk olarak ılık şekilde ayarlayabiliyoruz fakat sonradan su ya çok sıcak oluyor ya da çok soğuk(çoğunlukla) oluyor. Ortasını bir türlü ayarlayamıyoruz. Evimizdeki diğer musluklarda böyle bir sorun yok. Banyormuzdaki muslukta böyle bir sorun var. Sorunu nasıl çözebiliriz acaba yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden sağ olun arkadaşlar.
@Pitbull Hocam bilginiz dahilindeyse rica etsem bakabilir misiniz?

İyi günler hocam, aynı sorundan muzdaribim, ne yaptınız hocam, bir çözüm bulabildiniz mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler hocam, aynı sorundan muzdaribim, ne yaptınız hocam, bir çözüm bulabildiniz mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam çözemedik ama alıştık. Şöyle aktarayım:
İlk başta su soğuk akıyor ama musluk açık biraz bekledikten sonra su istediğiniz sıcaklıkta oluyor. Kesin çözüm termostatlı batarya musluğu almak ama onların da malum fiyatı ortada. Eğer bütçeniz varsa termostatlı alın derim.

Hocam çözemedik ama alıştık. Şöyle aktarayım:
İlk başta su soğuk akıyor ama musluk açık biraz bekledikten sonra su istediğiniz sıcaklıkta oluyor. Kesin çözüm termostatlı batarya musluğu almak ama onların da malum fiyatı ortada. Eğer bütçeniz varsa termostatlı alın derim.

Hocam bende şöyle bir yöntem buldum, artık alıştım birazcık. Şimdi yazıyorum hocam

@Nyks58 hocam 1 - 20 arası kademe olduğunu düşünün muslukta.
0 - 10 arası soğuk su
10 - 15 arası soğuk - sıcak su karışık
15 - 20 sıcak su.
Suyu önce sıcak dereceye getirdiğiniz zaman, yani 20. kademeye yavaş yavaş 15'e kadar indirdiğiniz zaman halen sıcak su akmakta 15'ten aşşağı indirdiğiniz zaman soğuk su akışı oluyor.
Örnek vereyeyim ki benim vücüt direncim 13 kademeye kadar destekliyor, 13. kademeye getirdiğim zaman sıkıntı yok ama suyu kapatıp açtığım zaman soğuk sudan başladığım zaman 13. kademeye getirmeme rağmen su sıcak olmuyor, 15 ve üstüne getirdiğim zaman zar zor sıcak oluyor. 15 ve üstünden biraz kullandıktan sonra eski sisteme dönüyor ve su sıcak oluyor. Yani bu kronik bir sorun.
Normal bir vatandaşın başına musluk ile ilgili ne gibi sorun gelir, ya musluk patlar, ya duş başlığına su gitmesini yarayan araç çalışmaz vb. şeyler oluyor. Yalnız senin ve benim başıma böyle kronik sorunlar gelir.
Biraz içimi dökmüş gibi oldum, karmaşık yazdım kusura bakmayın hocam.
Ayriyeten su aynı derece durmuyor, hafif azalıyor artıyor.

Son düzenleme:
Hocam bende şöyle bir yöntem buldum, artık alıştım birazcık. Şimdi yazıyorum hocam

@Nyks58 hocam 1 - 20 arası kademe olduğunu düşünün muslukta.
0 - 10 arası soğuk su
10 - 15 arası soğuk - sıcak su karışık
15 - 20 sıcak su.
Suyu önce sıcak dereceye getirdiğiniz zaman, yani 20. kademeye yavaş yavaş 15'e kadar indirdiğiniz zaman halen sıcak su akmakta 15'ten aşşağı indirdiğiniz zaman soğuk su akışı oluyor.
Örnek vereyeyim ki benim vücüt direncim 13 kademeye kadar destekliyor, 13. kademeye getirdiğim zaman sıkıntı yok ama suyu kapatıp açtığım zaman soğuk sudan başladığım zaman 13. kademeye getirmeme rağmen su sıcak olmuyor, 15 ve üstüne getirdiğim zaman zar zor sıcak oluyor. 15 ve üstünden biraz kullandıktan sonra eski sisteme dönüyor ve su sıcak oluyor. Yani bu kronik bir sorun.
Normal bir vatandaşın başına musluk ile ilgili ne gibi sorun gelir, ya musluk patlar, ya duş başlığına su gitmesini yarayan araç çalışmaz vb. şeyler oluyor. Yalnız senin ve benim başıma böyle kronik sorunlar gelir.
Biraz içimi dökmüş gibi oldum, karmaşık yazdım kusura bakmayın hocam.
Ayriyeten su aynı derece durmuyor, hafif azalıyor artıyor.
Estağfurullah, gayet iyi açıkladınız. Bu musluk sorunu aslında sana, bana özel bir durum değil. Herkesin ortak bir problemi aslında. Önceki yaşadığımız evlerde de benzer sorunlar vardı. Zamanla alışa alışa görmezden gelmeye başladık.

Bu arada sizin dediğiniz sistem bizde de hemen hemen aynı işliyor. Biz sıcaklığı en başta ayarlayıp birazcık suyun ısınmasını bekledikten sonra ayarını değiştirmeden hep aynı sıcaklıkta kullanıyoruz.

Kafaya takılacak bir husus değil. Zamanla alışırsınız, yeni bir yere taşınınca bazı sorunlara alışmak uzun sürebiliyor tabii.

Banyo bataryasıdan sıcak su geliyor ama yönlendiricisini açınca su bir anda soğuyor geri fiskiyeyi kapatınca geri ısınıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı