Baseus Wisdom Qi Car Mount Araç Telefon Tutucu/Kablosuz Araç Şarj Aleti

Merhaba arkadaşlar; Baseus marka Wisdom Car Mount (CGZX000001) Qi uyumlu 15 watt kablosuz şarj ve telefon tutucu satın aldım. Satın almadan önce haliyle internette araştırdım ancak bu tarz ürünlerin reklam ve tanıtım haricinde incelemeleri internette hiç yok. Piyasada fiyatları 60-100 TL arasında satılan telefon tutucular varken fiyatı yüksek bir ürünü kullanıcı deneyimi okumadan satın almak riskli elbette. Kendi deneyimimi bu yüzden paylaşmak ve benim gibi inceleme okumadan almak istemeyen kişilere yardımcı olmak amacıyla, sosyal vasıtasıyla bu başlığı açmak istedim.

Şarj aleti havalandırma ızgarasına monte etmek için tasarlanmış, aşağıdaki fotoğraflarda gözüktüğü gibi kuyruklu yapıda bir ürün. Kıskaçlı ürünlerin zamanla gevşemesi, telefonu almak isteyince kıskaçtan kurtulup tutucuyla birlikte gelmesi sorunu bu sayede çözülüyor. Kıskaç aşağıdaki ilk fotodaki gibi uzun iken ızgara arasına yerleştirip vidayı çevirerek kısaltılıyorsunuz, haliyle sıkı bir şekilde tutunuyor ilgili havalandırma ızgarasına.

20220803_130802.jpg20220803_130813.jpg
Havalandırma ızgarasına montajlı hali aşağıdaki fotoğraflarda yer almaktadır.
20220803_130253.jpg20220803_130258.jpg
Benim aracımda hareketli ızgaranın yanında sabit ancak daha kalın ızgaralı olan bir bölge daha var, her iki tarafa da rahatlıkla monte edebildim. Hareketli kısma monte ettiğinizde ızgaranın sabitlenip (aşağı-yukarı) hareket etmeyeceğini göz önünde bulundurun.

20220803_130121.jpg20220803_130116.jpg
Aleti ızgaraya sabitledikten sonra ikinci vidayı gevşetip telefonu durmasını istediğiniz pozisyonda ayarlayıp vidayı sıkıyorsunuz (bu kısmı standart tüm tutucularda olan bir ayar). Bu noktada, telefon tutucunun tanıtımlarında hem yere dik hem de yatay pozisyonda kullanılabilir olarak tanıtılıyor ama telefonu yatay kullanıyorsanız çok sağlam tutacağını düşünmüyorum (not olarak, telefonum s20 fe, spigen crystal clear kılıf kullanıyorum. Daha küçük telefonları -dik ya da yatay- tutmasında bir sıkıntı olmayacaktır keza s20fe'yi kılıfsız olarak çok daha sıkı tutmakta).

Telefon tutucu araç kontağını açtığınızda mavi ışığını yakıyor, kolları kapalı konumdaysa otomatik açılıyor, telefonu yerleştirdiğinizde 2-3 saniye bekleyip otomatik kapanıyor. Baseus'un diğer modellerinde (ve diğer bir çok markanın modellerinde) sadece üstteki iki kol otomatik çalışıyor, bu modelde üç kol da otomatik çalışıyor. Alttaki kol otomatik olmayan cihazlarda kablosuz şarjın çalışması için (keza şarj bobinlerinin denk gelmesi lazım) hizalamayı kendiniz yapmanız lazım, bu modelde bu sorun yok haliyle.

20220803_131001.jpg
Şarj aleti iki parçadan oluşmakta. Bu tarz cihazların en hassas kısmı araca monte olan kısımla şarj aletinin birleştiği yerdeki plastik top olan bölüm. Ürünün iddiası araç sınıfı abs kullanıldığı, dolayısıyla dayanıklı olduğu. Aleti satın alalı henüz bir hafta olduğu için sağlamlık konusunda bir sorun yaşamadım ancak plastik top olan kısmın araca monte olan parçada olması bir avantaj, top gibi olan bölüm kırılsa bile daha ucuz bir tutucunun ilgili parçası kullanılarak şarj aleti kullanılmaya devam edilebilir.
20220803_130900.jpg
Yukarıdaki fotoğrafta plastik top olarak tasvir ettiğim parçanın içi boş olduğu görülüyor. Başka markalarda bu topa benzettiğim parçanın vida ile gövdeye sabitlendiğini gördüm. Bu üründe böyle bir durum yok, tüm parça tek bir kalıptan üretilmiş. Dolayısıyla vida olan tutucular daha uzun ömürlü izlenimi veriyor

20220803_131309.jpg 20220803_130210.jpg
Yukarıdaki fotoğraflarda aletin gerektirdiği giriş güçlerine dair yazılar ve açma-kapama komutu için kullanılan dokunmatik yüzeyi görülmekte (bu yüzey biraz hassas, tam dokunmanız gerekmeden, 1-2 mm mesafeden algılayabiliyor). Benim kullandığım QC 3.0 uyumlu araç şarj cihazının çıkış gücünü gösteren fotoğrafa da yer verdim. Bu iki ürün birlikte kullanıldığında Samsung s20 fe cihazımı 'hızlı kablosuz şarj' modunda şarj edebilmekte ki bu değeri Samsung 15 watt olarak belirtmiş.

Son olarak, bu ürünü almadan önce okuduğum en büyük sorun, bu tarz otomatik kilitlemeli ürünlerin kontak anahtarı kapatıldığında (bazı araçlar kontaktan bağımsız olarak çakmak soketine sürekli güç veriyor olabilir ancak bu durumda da bu ürünün boşta bile olsa sürekli 0.1-0.2 amper güç çektiğini ve aküyü bitirme riski olduğunu göz önünde bulundurun) tüm gücü kesmesi ve eğer kontağı kapatmadan önce telefonu çıkarmadıysanız telefonu ayıramamanızdı. Bu alet, kendi benzerlerinden pahalı olmasının yanında içinde bir kapasitör bulundurmakta ve kontak kapatıldıktan 5 dakika sonraya kadar kollarını bir kere açacak gücü saklamakta. Bu anlamda kullanımının büyük bir pratiklik kazandığını söyleyebilirim.

Bir haftalık kullanım deneyimime göre, ürün oldukça sağlam bir şekilde araca sabitlenmekte ve telefonu da benzer bir şekilde sağlamca tutmakta. Daha önce sahip olduğum telefon tutuculara göre önemli ölçüde konfor ve güvenliğimi artırdığımı söyleyebilirim.
-Gerekli bir ürün mü? Elbette değil. Fiyatı internette 600 ile 900 TL arasında değişmekte (Ağustos 2022). Ben ucuz olan fiyata satın aldım; araca sabitlenen kısmı bununla aynı presipte olan ürünler de 250-300 TL arasında.
-Alternatifi ve daha sağlam olanları var mı? Elbette var, araca sabitlenen kısmı bu üründeki gibi kuyruk yapısında olan ürünlerin de benzer sağlamlıkta tutunacağını düşünüyorum ancak özellikle yaylı kuyruğu olup, iki destek noktası olan ayaklar, benim aracımda olduğu gibi ızgaraların altında ayar düğmeleri olanlar için zorluk yaratacaktır (ki biri direksiyon ayar düğmesi, diğeri esp düğmesi).
-Kablosuz şarjdan memnun muyum? Hız olarak evet, ancak kablolu şarj ile telefon daha az ısınıyordu sanıyorum. Ancak bu üründe bir de kablosuz şarjı devre dışı bırakan bir düğme olsa özellikle kısa mesafelerde telefon için daha sağlıklı olacaktır sanıyorum - ki böyle bir ürün henüz üretmediler.

Ekleme: Ürüne telefonu taktığınızda telefonun açma kapama düğmesi oldukça zor ulaşılır bir pozisyonda kalabilir. Fotoğrafı çekmek için web kamerası kullandığım için kalite düşük oldu ama fotoğrafın sağında açma kapama düğmesinin kolun altında kaldığı gözükmekte. Ekrana tıklayarak uyandırma özelliği olmayan telefonlar için büyük bir dezavantaj olduğunu eklemek zorundayım.

WIN_20220803_15_36_27_Pro.jpg

Ürünle ilgili benim söylemek istediklerim bu kadar. Gönderinin başında yazdığım gibi, bu ürünü almadan önce herhangi bir inceleme bulamadığım için böyle bir şey yazmaya karar verdim. Umarım faydalı olur birilerine. Bu başlığı alet bozulduğunda ya da bir arıza verdiğinde yeniden güncelleyeceğim böylelikle bu tarz ürünlerin kullanım ömrüne dair de bir bilgi yer almış olur internette. Aşağıda aletin çalışma şeklini gösteren bir video çektim. Ayrıca bir kameram olmadığı için telefonun şarja başlamasını gösteremedim ancak, bu eksiğim de affola.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı