Batarya %20'den bir anda %0'a düşüyor

Daha fazla  
MSİ GE60 2OE 047XTR marka laptopa sahibim. 2013'de aldığım bilgisayarımı her yönden ,zarar vermeden, çok iyi kullanıyorum; yani pilin bozuk olmasına çok düşük bir ihtimal veriyorum. Bugün bilgisayarım kendi kendine pil durumu %20'de olmasına rağmen bir anda kapandı. Açtığımda ise pilin %0 olduğunu gördüm. Şarj olurken yüzde kısmını izledim ve yüzdelik kısım 20 iken bir anda 40'a çıktı. Şarj fişini çıkardım ve tekrar taktığımda ise herhangi bir değişiklik gerçekleşmedi. Herhangi bir ayarıyla oynamamama rağmen yazılımsal bir hasar meydana gelmiş olabilir mi? Ben %20'lik artışı göz önünde bulundurduğumda şarjdan fişi çektiğimde , yani %98'de, aslında bataryanın hâlâ %20'lik kısmının boş olduğunu, dolayısıyla da rakamsal olarak %20'ye geldiğinde bataryanın gerçek doluluğunun %0 olduğunu ve kapandığını düşünüyorum (yada kendimi öyle teselli ediyorum). Sizce garantiye gitmek zorunda mı yoksa sorun yazılımsal (örn; bios) ise kendim düzeltebilir miyim?
Not: Sorun bugün Windows 7 Ultimate (64 Bit) 'te meydana geldi ve Windows 8.1 Pro (64 bit) işletim sistemini kurmama rağmen geçmedi. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bataryan zayıflamış, doğal bir durum. Batarya kalibrasyonu yapın. Kaskosu varsa sorununu bildirip garantiye gönderin.
Aklıma şimdi bir soru takıldı: Kalibrasyon yapıyorum da %20'de kapanma olayı kalibrasyonun şarj boşaltma anında da olursa ve laptop kapanırsa bir zararı olur mu? Kapanma olayı kalibrasyon da oluşur mu?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı