Bedelli askerlik süreçleri nasıl işliyor?

mapus

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba bedelli askerlik yapmak istiyorum ama bu konuda bilgim yok.
Mesela parayı şimdi yatırsam 2025 Mart'ta gidebilir miyim vs.
Süreçler nasıl işliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Parayı bu sene içinde yatırırsan 2025 de gidersin. 2025 yılında yatırırsan 2026 yılında gidersin. Diğer süreçleri bilmiyorum.

Bedelli askerlik için, önce e-Devlet sisteminden yoklamanızı ve sağlık kontrolü için size en yakın sağlık merkezinden bir rapor alıyorsunuz zaten sisteme de otomatik düşüyor belge olarak da size veriliyor. Daha sonra sistemden bu süreçleri takip edebileceğiz bir sekme oluyor sağlık raporunun onaylanması, yoklamanın onaylanması gibi vb. bu işlemler yapılmadığında kırmızı yapıldıktan sonra onaylandıktan sonra ise yeşil renge dönüyor bu sürecin en sonunda da parayı ödüyorsunuz fakat burada önemli bir husus var parayı 6 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor bir sonraki 6 aya bırakırsanız eğer Haziran'dan sonra yapılan zamlı ücrete tabii tutuluyorsunuz. Örnek veriyorum; bu sene başvuru yapar seneye gidersiniz, fakat genelde şubat-Mart-nisan ayları çok dolu olabiliyor tabii bu celp dönemleri için seçimleri size sistem soruyor sıralamayı siz kendiniz istediğiniz ayları sıralayabiliyorsunuz ama ilk sıraya yazdığınız ay direkt çıkacak diye bir şey yok yani kontenjana bağlı bir durum siz ilk sıraya mart yazarsınız size ekim de çıkabilir kasım'da. Bir de ocak ayında celp olmuyor fakat sistem de ocak ayını göreceksiniz sıralama yaparken ama bunu ilk sıraya koymayın çünkü sistem ocak ayını ilk sıraya yazdığınızda sizi rastgele bir aya atıyor buna dikkat edin yeterli. Başka bir sorunuz varsa aklıma bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim.

Bedelli askerlik için, önce e-Devlet sisteminden yoklamanızı ve sağlık kontrolü için size en yakın sağlık merkezinden bir rapor alıyorsunuz zaten sisteme de otomatik düşüyor belge olarak da size veriliyor. Daha sonra sistemden bu süreçleri takip edebileceğiz bir sekme oluyor sağlık raporunun onaylanması, yoklamanın onaylanması gibi vb. bu işlemler yapılmadığında kırmızı yapıldıktan sonra onaylandıktan sonra ise yeşil renge dönüyor bu sürecin en sonunda da parayı ödüyorsunuz fakat burada önemli bir husus var parayı 6 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor bir sonraki 6 aya bırakırsanız eğer Haziran'dan sonra yapılan zamlı ücrete tabii tutuluyorsunuz. Örnek veriyorum; bu sene başvuru yapar seneye gidersiniz, fakat genelde şubat-Mart-nisan ayları çok dolu olabiliyor tabii bu celp dönemleri için seçimleri size sistem soruyor sıralamayı siz kendiniz istediğiniz ayları sıralayabiliyorsunuz ama ilk sıraya yazdığınız ay direkt çıkacak diye bir şey yok yani kontenjana bağlı bir durum siz ilk sıraya mart yazarsınız size ekim de çıkabilir kasım'da. Bir de ocak ayında celp olmuyor fakat sistem de ocak ayını göreceksiniz sıralama yaparken ama bunu ilk sıraya koymayın çünkü sistem ocak ayını ilk sıraya yazdığınızda sizi rastgele bir aya atıyor buna dikkat edin yeterli. Başka bir sorunuz varsa aklıma bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim yani ben haziran değil de temmuz da ödeme yaparsam zamlı para vereceğim ama haziran ayı içerinde yaparsam şu anki parayı vereceğim. Ve diyelim 2025 Ocak-şubat-Mart seçtim hangisi boşsa o tarihte gönderiyorlar buraya kadar doğru anladım sanırım. Peki ben astım hastasıyım bunun bana ne gibi avantajları olur acaba

Evet, OCAK-30 Haziran sonuna kadar sene başında belirtilen ücreti ödeyeceksiniz. 30 Haziran-1 ocağa kadar da yani ocak ayına girmeden önce zamlı ödeme yapıyorsunuz, zaten sistem kapandığı için ödeme yapamıyorsunuz. Bir de son güne falan bırakmayın böyle şeyleri eğer paranız varsa imkanınız müsaitse bu bahsetttiğim işlemlerden hemen sonra ücretinizi yatırın aklınızdayken aradan çıksın sonrasında zaten 24 Ocaktı sanırım celplerin açıklanma tarihi o zaman gideceğinz ay ve teslim olacağınız gün size sevk belgesi ile belirtiliyor. Siz dediğim gibi normal sistemde 12 ayı istediğiniz gibi sıralayabiliyorsunuz eğer kontenjan olarak müsaitlik durumu varsa ilk seçtiğiniz ayda gelebilir 2.seçtiğiniz ayda gelebilir tamamen kontenjanla alakalı bir durum maalesef. Astım hastasıysanız eğer zaten sağlık raporu için sağlık merkezine gittiğinizde bunu belirtirsiniz size ona göre yönlendirme yapacaktır doktorunuz, bir de zaten askeriye girmeden önce yaklaşık olarak neredeyse 1-1.5 gününüz kayıt vs. gibi işlemlerle uğraşmakla geçeceği için size girişte herhangi kullandığınız bir ilaç var mı yanında getirdin mi raporunuz var mı gibi şeyleri belirtiyorlar soruyorlar yani sizde ona göre belirtirsiniz, ekstra komutanlarınız da soracak çeşitli rahatsızlıkları olanlar var mı diye eğer sormazlarsa komutanınıza bu durumu bildirebilirsiniz sizi bu durumda başka işlerle ilgilenmeniz için yönlendirecekler.

Yeni konular

Geri
Yukarı