Bilgisayar açılıyor fakat görüntü gelmiyor

mertkbrr

Hectopat
Daha fazla  
Minidump Rapor Linki
https://drive.google.com/file/d/1531Zs0pXcyunJBimlXDK09X9L39xJ8eH/view?usp=drive_link
RAM
Adata XPG Gammix D30 2x8GB 3000 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
Kingston A400 480GB SATA 3.0 SSD
Ekran kartı
Sapphire AMD Radeon RX 5500 XT 4GB
Anakart
GIGABYTE GA-A320M-H AM4 A320
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 AF
Aslında yaşadığım sorun çok karışık. Bilgisayarın bir kere tuşuna bastığım zaman bilgisayar açılıyor, ama güç ışığı dışında kasada başka ışık yanmıyor, görüntü gelmiyor ve klavyenin ışığı yanmıyor. Bu nedenle bilgisayarı kapatma tuşundan kapatamıyorum ve güç kaynağının düğmesinden kapatıyorum. Tekrar güç kaynağını açtığımda bilgisayarın güç tuşuna yöneliyorum ve anladığım kadarıyla sert bir şekilde basmadığım zaman bilgisayara görüntü gelmiyor, fakat sert bir şekilde bastığım zaman görüntü geliyor. Biliyorum, anlattığım zaman çok karışık geliyor, fakat durum bundan ibaret.

Bu soruna başka bir sorun daha eşlik ediyor: Bilgisayar normal bir şekilde açıkken ve işimi görürken bir anda donuyor ve klavyedeki ışık bazen normal duruyor, bazen ise tamamen gidiyor. Anladığım kadarıyla ben bilgisayarı açarken ki sorun ile bu sorunu bağdaştırdım.

Uzun süre sonra bilgisayarı açtım ve aklıma minidump klasörünü kontrol etmek geldi. Kontrol ettiğimde, bilgisayar açıkken ki sorunu yaşadığım sırada bilgisayar bir minidump dosyası kaydetmiş ve bende bunu burada paylaşmayı düşündüm.

Aklıma bir şey daha geldi: RAM testi yapmak. Memtest86'dan RAM testi yaptım ve 1. aşamadayken bilgisayar dondu. Yine aynı şekilde diğer sorun ile bağdaştırdım bu sorunu. Daha sonra Windows Memory Diagnostic'den RAM testi yaptım, RAM'ler temiz çıktı, ama Memtest86'daki test yarıda kaldı.

Neyse, lafı daha fazla uzatmadan, yaşadığım sorun bundan ibaretti. Aşağıya minidump ve bilgisayar özelliklerimi bırakıyorum.

Statik elektrik birikmesi gibi geldi eski bilgisayarımda sürekli yaşardım fişleri çekip güç tuşuna basılı tutunca statik boşalırdı, topraklama olmayan prizden veya PSU'dan olabiliyor. Sürekli mi yaşıyorsun arada bir mi elektrik gidip gelmesi, bilgisayara yük bindiğinde oyundayken vs. özel bir durumu var mı yoksa rastgele mi

Statik elektrik birikmesi gibi geldi eski bilgisayarımda sürekli yaşardım fişleri çekip güç tuşuna basılı tutunca statik boşalırdı, topraklama olmayan prizden veya PSU'dan olabiliyor. Sürekli mi yaşıyorsun arada bir mi elektrik gidip gelmesi, bilgisayara yük bindiğinde oyundayken vs. özel bir durumu var mı yoksa rastgele mi?

PSU'dan olduğunu pek zannetmiyorum 1,5 sene önce PSU'yu değiştirdim. Eski PSU biraz dandikti Everest marka. Bilgisayarda o PSU takılıyken donma, kapanma vb. durumlarla karşılaşıyordum. PSU'yu Cooler Master marka aldım ve bu sorun ortadan kalktı. Priz topraklanmış priz ve uzatma kablosu ile kullanıyorum. RAM'lerde bir sorun olmadığına kanaat getirdim ben.
Ama hala sorunun neyde olduğunu anlamadım. Veya bende yanılıyor olabilirim belki sorun PSU'da olabilir. Bu arada bu sorunu sürekli yaşıyorum ve fark etmiyor bilgisayara yük binip binmemesi.

Geri
Yukarı