Bilgisayar boştayken bir süre sonra donuyor

Hyp3r1

Decapat
Daha fazla  
RAM
8gb 1600mhz ram
SSD veya HDD modeli
APS-SL3N SSD Western Digital blue WD5000AZLX HDD
Ekran kartı
amd radeon r7 200series
İşlemci
AMD Phenom(tm) II X6 1055T Processor 2.81 GHz
Merhaba öncelikle buranın yabancısıyım ve ilk defa sorunumu çözmek için konu oluşturacağım daha öncesinde buradan pek çok konu hakkında bilgi sahibi oldum kendi sorunumla ilgili ancak şu anki problemi çözemedim maalesef, bu yüzden yorumlarınızı eksik etmeyin elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım;

Bilgisayarım açıkken bazen bir işim çıkıyor ve bilgisayar açık halde 15, 20 bilemedim 30 dk bekliyor ve ben geri döndüğümde bilgisayarın sadece mouse imleci hareket edebiliyor ve hiçbir komut veremiyorum, biraz beklersem eğer bir komut verebiliyorum ardından tekrar donuyor ve bilgisayarı yeniden başlatırsam açılırken "disk read error occured" gibi bir hata alıyorum, eğer bilgisayarı güç düğmesinden kapatıp açarsam kaldığım yerden normal şekilde devam edebiliyorum. (HDD'yi yeni değiştirdim değiştirmeden önceki HDD'de aynı hatayı alıyordum.)
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
HDD ile ilgili olabilir.

Eski HDD de aynı problem vardı HDD'yi değiştirdim şu anda yeni bir HDD kullanıyorum. Görüşün için teşekkürler.

Eski HDD de aynı problem vardı HDD'yi değiştirdim şu anda yeni bir HDD kullanıyorum. Görüşün için teşekkürler.

HDD ile ilgili olabilir.

Benim bir aklımda bir şey var belki problemin çözümünü daha kolaylaştırır önünü açar belki de; HDD'nin anakarta bağlantı noktası yani SATA girişlerinin yerlerini de değiştirdim (SATA 1 SATA 2 SATA 3.. Gibisinden olan girişleri.) Belki giriş noktalarında problem vardır diye. Aklımdaki şey ise acaba diyorum HDD bir anlık uyku moduna mı giriyor işlem yapılmadığı için veya başka ona benzer bir durummu vardır bilmiyorum şahsen.

Benim bir aklımda bir şey var belki problemin çözümünü daha kolaylaştırır önünü açar belki de; HDD'nin anakarta bağlantı noktası yani SATA girişlerinin yerlerini de değiştirdim (SATA 1 SATA 2 SATA 3.. Gibisinden olan girişleri.) Belki giriş noktalarında problem vardır diye. Aklımdaki şey ise acaba diyorum HDD bir anlık uyku moduna mı giriyor işlem yapılmadığı için veya başka ona benzer bir durummu vardır bilmiyorum şahsen.
Denetim masasından, donanım ses, güç seçeneklerinden plan ayarlarını düzenleye gelin. Hangi planı kullanıyorsanız. Oradan uyku modu sabit disk kapatmadan kaynaklanıyor olabilir.

Denetim Masası'ndan, donanım ses, güç seçeneklerinden plan ayarlarını düzenleye gelin. Hangi planı kullanıyorsanız. Oradan uyku modu sabit disk kapatmadan kaynaklanıyor olabilir.

O ayarı biliyorum sabit diski kapatmadan önce beklenecek süre kapalı. Görüşün için teşekkürler.

Bilen yok mu çözümü?

Son düzenleme:
O ayarı biliyorum sabit diski kapatmadan önce beklenecek süre kapalı. Görüşün için teşekkürler.

Bilen yok mu çözümü?
Yani dediğim gibi o ayar kapalı ise uyku moduna girmekten çok farklı donanımsal sorun var gibi görünüyor. HDD değişiminden sonra aynı hata alıyorsanız. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa SSD alın. Ayrıca virüs falan geldi aklıma ancak dediğim gibi HDD değişimi yaptığınız halde oluyorsa pek sanmıyorum.

Yani dediğim gibi o ayar kapalı ise uyku moduna girmekten çok farklı donanımsal sorun var gibi görünüyor. HDD değişiminden sonra aynı hata alıyorsanız. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa SSD alın. Ayrıca virüs falan geldi aklıma ancak dediğim gibi HDD değişimi yaptığınız halde oluyorsa pek sanmıyorum.

Ayrıca SSD var zaten hem SSD hem HDD kullanıyorum virüs taraması da yaptım

Geri
Yukarı