Bilgisayar mühendisliğinde hangi seviye matematik lazım?

Adam Levine

Hectopat
Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum gördügüm kadarıyla limit türev integraller falan birbirine girmiş çok zor şeyler gözüküyor. İngilizcem iyi lise matematigim çok kötü degil. Sadece limit türev integral gibi konularda sıkıntı yaşamıştım. Bilgisayar mühendisliginde bu kadar karmaşık şeyler çıkıyor mu? Yoksa orta düzey matematik bilsek yeter mi limit türev integral ve üst düzey matematik bilmemize gerek var mı?

Türev integral yapabiliyorsan sıkıntı olmaz. Ben mat1 AA, mat2'yi ise BA ile geçmiştim. Ama kalanlar da çok vardı o yüzden bilmen gerekiyor ama lisedekiden farklı olarak aşırı bir zorluğu yok bunu da bil.

Meslek hayatında matematik ile aşırı işin olamayacak üniversiteden dersleri geçmek için bir şekilde yaparsın. Asıl sorman gereken soru yazılım mühendisliği kolay mı olmalı. Bu işte parayı görüp bende yaparım diye atılmamalısın.

Bir makine mühendisi olarak şunu söyleyebilirim ki, mühendisler hesap makinesi değildir. Bizim işimiz neyin ne olduğunu bilip, hesap makinesine ne yapacağını söylemektir. Eğer ders olarak bu konulardan korkuyorsan (bilmiyorum diye), bölümü okumaya başladığında kalkulüs derslerinde zaten bunları öğreneceksin. Yani bunları bilmiyorum diye korkmana gerek yok.

Bilgisayar Mühendisiyim, Mühendisliklerin ilk 2 yılı komple matematik neredeyse. Mat1, Mat2, Lineer Cebir, Sayısal analiz, Dif, Olasılık ve istatistik, Unuttuklarım vardır. Mat olmasa da Fizik1 ve 2 :) ama deniz gibi girince alışıyorsun. Hesap makinesiyle girip her hesaplamada farklı sonuç buluyorsun. Çok fantastik deneyimler. Endüstri meslek lisesi mezunuyum hiç mat fizik görmedim lisede eziyet oluyor ama yapılıyor gözünü korkutmasın.

Geri
Yukarı