Bilgisayar mühendisliğinde kendini geliştirmek

UltimateTeam

Centipat
Merhaba, Hacettepe üniversitesinde bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve bu yıl hazırlığı bitirdim. Şu ana kadar duyduğum kadarıyla yüksek ortalama dışında derslerde görülmeyen şeylerde kendini geliştirmek de bir öncelik. Peki bunu nasıl yapacağım, kafamda net bir yol haritası oluşmuyor. Bu yıl bir robotik yarışması takımına girdim ama hiç beklediğim gibi çıkmadı, muhtemelen boşa uğramış oldum, hem hiç ilgimi çekmedi hem de organizasyon çok kötüydü, o yüzden daha fazla zaman kaybetmek istemiyorum. Mesela ML ya da siber güvenlik ilgimi çekiyor, biraz Python bilgim var diyelim, üniversite sonrasına hazır olmak için şu andan bu spesifik alanlara bakmalı mıyım? Yoksa bu yıl sadece derslere odaklanmak ve ileride hocaların tavsiyeleriyle yol haritası oluşturmak en iyisi mi? Bilgisayar mühendislerinden yanıtları merak ediyorum.

Son düzenleme:
Proje gelistir. Ama oyle eften puften degil, cidden var olan bir problemi cozecegini dusundugun, insanlarin kullanacagi proje gelistir. Amacin para degil problem cozebilen yazilim uretmek olsun. Open - source.

Hangi alanin, hangi dilin ya da hangi platformlarin daha avantajli oldugu meselesi volatile bir konu, haftaya degisir bunlar. Muhim olan senin becerilerin ve temel bilgi seviyen. Yoksa dil ogrenmek, framework ogrenmek vs bunlar 2 hafta surmeyecek isler.

Proje gelistir. Ama oyle eften puften degil, cidden var olan bir problemi cozecegini dusundugun, insanlarin kullanacagi proje gelistir. Amacin para degil problem cozebilen yazilim uretmek olsun. Open - Source.

Hangi alanin, hangi dilin ya da hangi platformlarin daha avantajli oldugu meselesi volatile bir konu, haftaya degisir bunlar. Muhim olan senin becerilerin ve temel bilgi seviyen. Yoksa dil ogrenmek, Framework ogrenmek vs bunlar 2 hafta surmeyecek isler.

Hazırlıkta o ilk bilgisizlikle çok net ilerleyemedim, dediğim gibi robotik projesine katıldım ama pek de bir şey öğrenemedim, gerçi hazırlık erken miydi emin değilim.

Peki projelerden birkaç örnek verebilir misiniz? Aklımda projenin büyüklüğü olarak bir fikir olması için.

Proje gelistir. Ama oyle eften puften degil, cidden var olan bir problemi cozecegini dusundugun, insanlarin kullanacagi proje gelistir. Amacin para degil problem cozebilen yazilim uretmek olsun. Open - source.

Hangi alanin, hangi dilin ya da hangi platformlarin daha avantajli oldugu meselesi volatile bir konu, haftaya degisir bunlar. Muhim olan senin becerilerin ve temel bilgi seviyen. Yoksa dil ogrenmek, framework ogrenmek vs bunlar 2 hafta surmeyecek isler.
Hocam proje olarak mesela İnstagram vb. gibi uygulamarın aynısı yampayı tavsiye ediyorlar.
Doğru mu bu?
Mesela ben bilgisayarlarda program geliştirmek için kendimi geliştirecek olsam Steam'in kopyasını yapsam proje olarak bana faydası olur mu CV'ye?
Yoksa illa özgün bir şey mi olması lazım?

1. Sınıfa başladım ortalama yükseltme işi tahminimden zor duruyor ama bakalım elimizden geleni yapacağız, bir yandan da kulüplere katılıp birkaç şey öğrenmek ve varolan bilgimi somut şeylerde kullanmak istiyorum ama kafamda çok fazla soru işareti var.

Konumu tekrar gördüm dersler tahminimden daha zor çıktı kendini geliştirme işi aklıma gelmiyor bile 😃

1. Sınıfa başladım ortalama yükseltme işi tahminimden zor duruyor ama bakalım elimizden geleni yapacağız, bir yandan da kulüplere katılıp birkaç şey öğrenmek ve varolan bilgimi somut şeylerde kullanmak istiyorum ama kafamda çok fazla soru işareti var.

Konumu tekrar gördüm dersler tahminimden daha zor çıktı kendini geliştirme işi aklıma gelmiyor bile 😃
Merhaba hocam. Hangi dersleri görüyorsunuz 1. sınıfta?

Merhaba, Hacettepe üniversitesinde bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve bu yıl hazırlığı bitirdim. Şu ana kadar duyduğum kadarıyla yüksek ortalama dışında derslerde görülmeyen şeylerde kendini geliştirmek de bir öncelik. Peki bunu nasıl yapacağım, kafamda net bir yol haritası oluşmuyor. Bu yıl bir robotik yarışması takımına girdim ama hiç beklediğim gibi çıkmadı, muhtemelen boşa uğramış oldum, hem hiç ilgimi çekmedi hem de organizasyon çok kötüydü, o yüzden daha fazla zaman kaybetmek istemiyorum. Mesela ML ya da siber güvenlik ilgimi çekiyor, biraz Python bilgim var diyelim, üniversite sonrasına hazır olmak için şu andan bu spesifik alanlara bakmalı mıyım? Yoksa bu yıl sadece derslere odaklanmak ve ileride hocaların tavsiyeleriyle yol haritası oluşturmak en iyisi mi? Bilgisayar mühendislerinden yanıtları merak ediyorum.

Ortalama yükseltme niye onu anlamadım? Bak şunu asla kafandan çıkartma üniversite sana hiçbir şey katmıyor sadece biraz bakış açını değiştirir ne kapsan kardır olarak bak. Öyle not dünyanın en önemli şeyi gibi davranma. Kendini geliştir hangi alan istiyorsan o alanda kendini sürekli olarak geliştir araştır dene bir şeyler yap ne yaptığının önemi yok sadece bir şeyler yapman bile sana bir şeyler katar. Tek tavsiyem okul dünyanın en önemli şeyi değil.

1. sınıfa başladım ortalama yükseltme işi tahminimden zor duruyor ama bakalım elimizden geleni yapacağız, bir yandan da kulüplere katılıp birkaç şey öğrenmek ve var olan bilgimi somut şeylerde kullanmak istiyorum ama kafamda çok fazla soru işareti var.

Çok büyük hata yaparsın bırak kendini geliştirirken gözün dersleri görmesin 50 ile geç bir şekilde bitsin yeter kendini geliştirmeye bak. İleride dediğimi çok iyi anlayacaksın. Sadece ufak bir tavsiye tabii ki kendi kararın.

Yeni konular

Geri
Yukarı