Bilgisayar önyükleme ekranında donuyor

mrbbnemrc

Centipat
Daha fazla  
RAM
Xpg 16 gb DDR4
SSD veya HDD modeli
Adata SwordFish 512 Gb
Ekran kartı
Asrock rx 7600
Anakart
Msi B450m-k pro max
İşlemci
Ryzen 5 5500
Bilgisayar önyükleme ekranında takılı kaldı.
15 dk civarı bekledim ama açılmadı. Bilgisayarı güç tuşundan kapattım sonra bir daha açtım fakat sorun devam etti.

IMG_0239.jpeg

Emin değilim. Bir şey ekleyeceğim ben Driverpack.io sitesinden driver kuruyordum. Sonra sistem kasmaya başladı bende programı kapattım ve bilgisayarı yeniden başlattım ve böyle kaldı.
Hocam neden yani? Açaydınız konu biz size söylerdik hangi driver gerekiyor, nereden indirilir diye. Geçmiş olsun Windows patlamış yüksek ihtimalle. Sebebi ya virüsten dolayı ya da yüksek ihtimalle yanlış driver'ı kurduğu için booting yapamıyor Windows.

Hocam neden yani? Açaydınız konu biz size söylerdik hangi driver gerekiyor, nereden indirilir diye. Geçmiş olsun Windows patlamış yüksek ihtimalle. Sebebi ya virüsten dolayı ya da yüksek ihtimalle yanlış driver'ı kurduğu için booting yapamıyor Windows.
Hocam Benim Akılsızlığım. Bilseydim yapmazdım. Peki düzeltilir mi?

Hocam Benim Akılsızlığım. Bilseydim yapmazdım. Peki düzeltilir mi?
Hani bilgisayar açılsa sistem geri yükleme falan derdim ama geri dönüşü yok maalesef. Eğer format atacaksan dosyalarını dosyaları koru seçeneğini seçersen dosyalarını kurtarabilirsin. Ancak en az bi 50 - 100 GB boş alanın olması lazım.

Format atmak istemiyorsanız kurtarma ekranına ulaşabilmeniz halinde ''sistem geri yükleme'' ile bilgisayarı sorun çıkmadan önceki haline getirebilirsiniz.

Yeni format atmış iseniz düzeltmekle uğraşmak yerine tekrar format atmak daha sağlıklı.
Hem daha kısa sürer hem de sorun kalmadığından emin olursunuz.
Az önce başka bir konuda yazdıklarım...
Sizi ilgilendirmeyen kısımları atlayabilirsiniz.

Kısaca sağlıklı/temiz format ve kurulum önerileri:
  • Kurulum USB si hazırlayın. Windows 11 HOME versiyon öneririm, daha stabildir. (PRO versiyon ==> Her nimetin bir külfeti vardır. Kullanmadığınız nimetlerin külfetini çekmek zorunda kalabilirsiniz ve bu külfetler ağır olabilir. Ayrıntıya girersem çok uzar)
  • Önce sabit diskinizdeki kişisel dosyalarınızı yedekleyin.
  • Bilgisayardan tüm sabit diskleri çıkartın ve hiçbir sabit disk takılı değilken BIOS'a girerek BIOS'u varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlayın.
  • Sistem kuracağınız sabit diski takın ve kurulumu başlatın.
  • Sabit disk ekranı gelince görünen tüm bölümleri silerek diski tek parça haline getirin ve ilerleyin.
  • Kurulumdan sonra windows güncellemeleri tamamlanmadan hiçbir driver kurmayın. Her gerektiğinde bilgisayarı yeniden başlatarak güncelleme kontrolü yapın. Sabırsız ve aceleci olmayın.
  • Muhtemelen W11 tüm driverleri kuracaktır. Özellikle gerekmedikçe en güncel driver takıntısı yapmayın ve Windows Update tarafından driver ne ise onu kullanın.
  • Normalde kurulum sonrası yapılacak ek bir iş yok. Kurduktan sonra gerekirse konu açabilirsiniz.

Hani bilgisayar açılsa sistem geri yükleme falan derdim ama geri dönüşü yok maalesef. Eğer format atacaksan dosyalarını dosyaları koru seçeneğini seçersen dosyalarını kurtarabilirsin. Ancak en az bir 50 - 100 GB boş alanın olması lazım.

Yeni format atmış iseniz düzeltmekle uğraşmak yerine tekrar format atmak daha sağlıklı.
Hem daha kısa sürer hem de sorun kalmadığından emin olursunuz.
Az önce başka bir konuda yazdıklarım...
Sizi ilgilendirmeyen kısımları atlayabilirsiniz.

Kısaca sağlıklı/temiz format ve kurulum önerileri:
  • Kurulum USB'si hazırlayın. Windows 11 Home versiyon öneririm, daha stabildir. (Pro versiyon ==> her nimetin bir külfeti vardır. Kullanmadığınız nimetlerin külfetini çekmek zorunda kalabilirsiniz ve bu külfetler ağır olabilir. Ayrıntıya girersem çok uzar)
  • Önce sabit diskinizdeki kişisel dosyalarınızı yedekleyin.
  • Bilgisayardan tüm sabit diskleri çıkartın ve hiçbir sabit disk takılı değilken BIOS'a girerek BIOS'u varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlayın.
  • Sistem kuracağınız sabit diski takın ve kurulumu başlatın.
  • sabit disk ekranı gelince görünen tüm bölümleri silerek diski tek parça haline getirin ve ilerleyin.
  • kurulumdan sonra Windows güncellemeleri tamamlanmadan hiçbir driver kurmayın. Her gerektiğinde bilgisayarı yeniden başlatarak güncelleme kontrolü yapın. Sabırsız ve aceleci olmayın.
  • Muhtemelen W11 tüm sürücüleri kuracaktır. Özellikle gerekmedikçe en güncel driver takıntısı yapmayın ve Windows Update tarafından driver ne ise onu kullanın.
  • Normalde kurulum sonrası yapılacak ek bir iş yok. Kurduktan sonra gerekirse konu açabilirsiniz.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Bilgisayarı güç tuşundan kapatıp bir daha açtım sonra Windows onarma ekranından başlangıç onarma yaptım ve sorun çözüldü bilgisayar açıldı.

Geri
Yukarı