Bilgisayar parçaları hangi sırayla alınmalı?

Onurkurklu

Hectopat
Yer
Bursa, TÜRKİYE
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Malum dolar uçuyor. Ben de çok çıkmadan tek tek parça toplayacağım. Dolar en çok hangi parçayı etkiliyorsa ondan başlayacağım. O yüzden sırasıyla hangi parçaları almalıyım yazar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
En çok etkileme sırası: Kesinlikle birincisi ekran kartı > İşlemci > Kasa > Anakart > Ram > Güç kaynağı > SSD > ve en az etkilenende HDD. Kendi bilgisayarımla ilgili bilgi veriyim. İmzadaki ekran kartını Şubat'ta 800TL'ye almıştım şuan 1700TL olmuş. Kasamıda 240TL civarına almıştım şuan 620TL. Aslında her parçanın fiyatı artar.

Artık kur fiyatı o kadar arttı ki SSD almayın, RAM'leri 8GB yapın(4GB bile düşünebiliriz) Güç kaynağı watt değeri fazla yüksek almayın yetecek kadar ve ikinci el piyasasından toplayın. Ekran kartı da almayalım APU kullanalım. APU da pahalı onboard neyimize yetmiyor. Şaka bir yana eğer bir sıralama istiyorsanız anakart-işlemci-ram-hdd-güç kaynağı ve oyun oynamak istiyorsanız bir ekran kartı almanız lazım. Kasaya gerek yok uzay kurulum yapıp bir süre idare edilebilir. Pahalı olanlardan başlayın almaya.

İndirimleri takip edip alabilirsiniz. Hepsiburada sitesi ya da bazen Vatan'da KDV indirimleri olunca güzel fiyat oluyor.

Malum dolar uçuyor. Ben de çok çıkmadan tek tek parça toplayacağım. Dolar en çok hangi parçayı etkiliyorsa ondan başlayacağım. O yüzden sırasıyla hangi parçaları almalıyım yazar mısınız?
Kendim toplarken elimde bulunan paraya, dolar kuruna ve indirimlerim oranına baktım. Önce işlemciyi aldım. Belki 1.5 ay masamda süs olarak durdu. Sonra Haziran'da geri kalan parçaları toparladım. Benimki biraz aceleye geldi. Ailem yazlığa gidelim diye tutturduğundan bir hafta daha Ankara'da kalabiliyordum.​
Sana tavsiyem banka da döviz/altın hesabı aç paranı altın olur, döviz olur bir şeye çevir yeterki paran değer kaybetmesin. Kâr etme zamanı değil şuan, paranın değerini koruma zamanı. Kurları kesinlikle aktif olarak takip et. İstediğin parçalarda indirim gördükçe aklına da yattıysa satın al. Beklerken de yapabildiğin kadar para biriktir. Biriktirme işlemini kendini sıkmadan, stresse sokmasan yap. Yoksa işkence gibi geçer. Kanımca başladığın parçanın çokta bir önemi yok. Güncel olduklarından emin ol yeter. (2600X Nisan'da çıktı; ben Mayıs'ta Hepsiburada KDV indiriminden aldım.) Yani 1 ay sonra yeni işlemci çıkacak ve onu alabileceğini düşünüyorsan bekle ve al. Tabi güncel sistemler bütçeni aşıyorsa o ayrı konu. Son olarak mümkünse 1 yılı geçirmemeye bak. Yazdığım metod dövizlerin bu kadar hızlı yükselmesi, doğrusu TRY'nin değer kaybetmesi, karşısında ne kadar verimli olur bilmem. Bekleyip biriktirip almakta bir sıkıntı, parça parça almakta bir sıkıntı artık.​
Kolay gelsin ve hayırlı olsun şimdiden :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı