Bilgisayara 2 işletim sistemi nasıl kurulur?

Linux için 100 GB yeter. Bir de Linux'un grubunu kullan windowsunki biraz sorunlu.

Alan sıkıntı değil alanım var fakat ben SSD'yi nasıl ikiye bölüp oraya Windows öbür tarafa Linux atacağım ve işletim sistemleri arasında nasıl geçiş yapılıyor BIOS'tan falan mi?

Bir adet 1T SSD'im var.

Yazdığınız şeyleri daha detayli açıklar mısınız?
Disk yönetimine girip linux için yer ayırıp onu başka bir diskmiş gibi gözüktürüp yükleyebiliriz. İlk işleminiz bu olsun başlat menüsüne sağ tık yapıp disk yönetimi kısmına girin C diskine gelip birimi küçült yapıp linuxa istediğiniz kadar yer ayırabilirsiniz 100gb gibi bir alan fazlasıyla yetecektir.

Alan sıkıntı değil alanım var fakat ben SSD'yi nasıl ikiye bölüp oraya Windows öbür tarafa Linux atacağım ve işletim sistemleri arasında nasıl geçiş yapılıyor BIOS'tan falan mi?
Grub Menu ile yapabilirsiniz veya Windows kendi algılarsa hiçbir şeye ihtiyaç olmadan yapabilirsiniz.

Aynı derken istediğiniz zaman değiştirebilirsinizi kastetmiştim.

Anladım teşekkürler.

Disk yönetimine girip Linux için yer ayırıp onu başka bir diskmiş gibi gözüktürüp yükleyebiliriz. İlk işleminiz bu olsun başlat menüsüne sağ tık yapıp disk yönetimi kısmına girin C diskine gelip birimi küçült yapıp Linux'a istediğiniz kadar yer ayırabilirsiniz 100GB gibi bir alan fazlasıyla yetecektir.

Bende yüklü ve kullanıyorum demiştiniz ben nasıl aratacağımi bilmiyorum. Bana aramam için anahtar sözcük veya video atar mısınız? Ve ayrıca bilmem gereken birkaç bilgi de söyler misiniz?

Anladığım kadarıyla.
1. işlem: SSD'yi ikiye ayırmak.
2. işlem: Linux'u 2. depolama birimine atmak. (burada bir sorum var. Linux kurarken henüz yüklü olan Windows 11'e bir şey olmaz değil mi? Linux kurarken hangi depolama bölümüne yüklenmek istediğini gösteriyor mu?)

Ve hazır.

Son düzenleme:
Bende yüklü ve kullanıyorum demiştiniz ben nasıl aratacağımi bilmiyorum. Bana aramam için anahtar sözcük veya video atar mısınız? Ve ayrıca bilmem gereken birkaç bilgi de söyler misiniz?
Anahtar kelime olarak how to dual boot, linux dual boot, dual boot, grub menu, how to set grub menu, gibi şeyler aratırsanız mutlaka bulursunuz.

Hocam sistem özellikleriniz 16 GB veya üzeri ise vrtual box ile kullanmanızı öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Linux'la biraz vakit geçirin severseniz Full Linux'a geçersiniz.
Benim okuldaki programlar Windows harici çalışmadığı için maalesef ki Windows'ta kalıyorum yoksa hiç düşünmeden Debian'a geçerim.

@Formata uygun isimli
@VatanSever06
@Persona N0n Grata

Hocam SSD de 260 GB'lık bir boş yer var. İlk baş deneyince 531GB boşta dedi ve yeni disk oluşturup 531GB ı oraya geçirdim. Ama 260GB boş yer var şu anda 0 olarak gçzüküyor bir hata mı? Yoksa başka bir şey mi? Sizce.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-06 184654.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-06 184654.png
    50,4 KB · Görüntüleme: 14

Geri
Yukarı