Bilgisayarların güç tüketimi faturaya ne kadar yansır?

YusufSipahi

Centipat
Daha fazla  
Laptop almayı düşünüyordum fakat vazgeçtim. Aşırı gereksiz pahalılar. i3 10105F GTX 1650'li bir sistem toplamayı düşünüyorum. 600Watt da güç kaynağı. Elektrik faturasına ne kadar yansır günde 3 saat kullanımda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa oyun oynarken %100 güç harcar. Daha çok Watt çeker ve daha çok elektrik harcar. Oyun oynamadığın takdirde en çok yakacağı 50-100 watt gibi bir şey. Sistemin 250 watt çektiğini düşünelim oyun oynarken 3 saatte 210 kW'üstü hesaplarsak aylık 46 lira yakar. Elektrik Tüketimi Hesaplama Aracı - Aydınlatma Portalı siteside burada hesaplama işi aşağıda sayfayı aşağıya çek.

Laptop almayı düşünüyordum fakat vazgeçtim. Aşırı gereksiz pahalılar. i3 10105F GTX 1650'li bir sistem toplamayı düşünüyorum. 600Watt da güç kaynağı. Elektrik faturasına ne kadar yansır günde 3 saat kullanımda?
Benim 1 aydır ekran kartım arızalı ve PC kullanamıyorum. Geçen ay 270 KW elektrik harcamışız PC sağlamken. Bu ay 220 KW civarı harcamışız. Hesaplamaya göre 100 TL fark var. Benim ekran kartım fazla güç çekiyor onunda etkisi var tabi.

600W güç kaynağı demek saatte 600W enerji harcayacağı anlamına gelmez. Bilgisayar kullanımına göre sistemin enerji ihtiyacı değişkenlik gösterir. %100 hesap ile kimse söyleyemez. Anlık olarak işlemci ekran kartı kullanımına göre akımı ayarlanır ve enerji watt olarak hesaplanır.

Kabaca bir hesap ile
İşlemci TDP 65W.
Ekran kartı TDP 100W.
Anakart ortalama TDP 100W

265 W ortalama TDP ile sistemin PSU ihtiyacı olsa ve ekran kartının anlık 350Wlara çıktığını varsayasak ve tam yükte 450W enerji tüketse. Hesaplaması kolay olması için 500W'a yuvarlasak (ve hep tam yükte çalışacağı senaryoyu ele alsak);

1, 1TL (enerji bedeli) * 0, 5kW * 3 (günlük 3 saat kullanımdan dolayı) = 1,65 tl/ gün *30 =49, 5 TL/Ay

600W güç kaynağı demek saatte 600W enerji harcayacağı anlamına gelmez. Bilgisayar kullanımına göre sistemin enerji ihtiyacı değişkenlik gösterir. %100 hesap ile kimse söyleyemez. Anlık olarak işlemci ekran kartı kullanımına göre akımı ayarlanır ve enerji watt olarak hesaplanır.

Kabaca bir hesap ile.
İşlemci TDP 65W.
Ekran kartı TDP 100W.
Anakart ortalama TDP 100W.

265 W ortalama TDP ile sistemin PSU ihtiyacı olsa ve ekran kartının anlık 350wlara çıktığını varsayasak ve tam yükte 450W enerji tüketse. Hesaplaması kolay olması için 500W'a yuvarlasak (ve hep tam yükte çalışacağı senaryoyu ele alsak);

1, 1TL (enerji bedeli) * 0, 5kW * 3 (günlük 3 saat kullanımdan dolayı) = 1,65 tl/ gün *30 =49, 5 TL/Ay

Teşekkürler bayağı yardımcı oldunuz.

Geri
Yukarı