Bilgisayarsız Fan Hızını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Hocam bir sürü komponent gerekiyor onda hem bu tarz şeylere meraklı olsam da o kadar kafa yoramam. Mesela sadece L298N devresi alsam Arduino ile hız ayarı yapabilir miyim?
Kesinlikle yapamazsınız çalışmaz. Çünkü 3 fazlı bir fırçasız motoru sırası ile PWM ile sürmek gerekir l298n ile bunu yapamazsınız. Örnek vermek gerekirse her faza belirli sırayla on veya off vermek gerekir. (1.faz açık 3. faz açık 2.faz kapalı) gibi her 120 derecelik dönüş için ayrı ayrı on , off vermek lazım.

Buradaki link'de nasıl çalıştığı anlatılmış (
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
)

Eğer devreyi kendin hazırlamak isterseniz buyrun ardunio ile yapılmış şeması
Not: Devreyi daha önce denedim çalışıyor.

1604305349193.jpeg

Burada 6 mosfet gate driver olarak kullanılmış. üstteki mosfetler high alttakiler low olarak seçilmiş. Kullanmanızı tavsiye ettiğim Mosfet IRLZ44N ama yok ise IRFZ44N kullanılabilir. IR2104 Mosfet sürücü kesinlikle olması gerekir şemadaki gibi Yerine 2101 gibi alternatifler olabilir ama en uygun entegre budur. Sürücü entegresi olmazsa ,Mosfetlere çok hızlı şekilde anahtarlama yaptıramazsınız .

Butonlar Yerine Potansiyometre veya Bilgisayara Yapılmış bir program kullanılabilir.

Kolay Gelsin...

Dosya Ekleri

• 1604305140761.png
    1604305140761.png
    300,1 KB · Görüntüleme: 125
Kesinlikle yapamazsınız çalışmaz. Çünkü 3 fazlı bir fırçasız motoru sırası ile PWM ile sürmek gerekir l298n ile bunu yapamazsınız. Örnek vermek gerekirse her faza belirli sırayla on veya off vermek gerekir. (1.faz açık 3. faz açık 2.faz kapalı) gibi her 120 derecelik dönüş için ayrı ayrı on , off vermek lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
)

Eki Görüntüle 723266

Burada 6 mosfet gate driver olarak kullanılmış. üstteki mosfetler high alttakiler low olarak seçilmiş. Kullanmanızı tavsiye ettiğim Mosfet IRLZ44N ama yok ise IRFZ44N kullanılabilir. IR2104 Mosfet sürücü kesinlikle olması gerekir şemadaki gibi Yerine 2101 gibi alternatifler olabilir ama en uygun entegre budur. Sürücü entegresi olmazsa ,Mosfetlere çok hızlı şekilde anahtarlama yaptıramazsınız .

Butonlar Yerine Potansiyometre veya Bilgisayara Yapılmış bir program kullanılabilir.

Kolay Gelsin...
Açıklama için teşekkür ederim. Fikrimi açıklamama yardımcı oldu. :)

Hocam zaten L298N devresi ile yapamayacağımı anlamıştım. Anlaşılan başka devrelere bakacağım.

)

Eki Görüntüle 723266

Kolay Gelsin...
Hocam fanda çalışır mı emin misiniz? Bu HDD motoru falan için diyorlardı sanırım.
Hem benim fanım çoğu motordan daha çok akım çekiyor mesela HDD motorundan.

Son düzenleme:
Merhabalar. Elimde 4 pin 6000 RPM devirli 12V 4.80A bir fırçasız motorlu fan var. Bu fanın hızını kontrol etmek için nasıl bir devre yapmalıyım veya almalıyım? Devre mümkün olduğunca az parçalı olsun. Ama devre yapmaktan çok hazır bir devre almak istiyorum yapması çok karışık olduğu için.

Öncelikle profil resminiz çok dikkat çekici electro boom du sanırım kanalın ismi :) kendilerini severim
İkinci olarak sorunuza gelirsek. Fanın içinde sürücüsü var ise ek bir sürücü yapmanıza gerek yok.
Kablolardan birisi +12V.
Diğeri GND.
Diğeri RPM.
Sonuncusu PWM girişidir.
12V ve GND yi direk bağlarsanız fanınız büyük ihtimal ile Full devirde çalışacaktır.
PWM hattına uygulayacağınız PWM sinyali ile fanın devrini ayarlayabilirsiniz.
Fanınıza voltaj ile hız kontrolü yapmak istiyorsanız 2 direnç 1 pot 1 mosfet ya da transistör ile basit bir ayarlı voltaj regülatörü yapabilirsiniz.

Öncelikle profil resminiz çok dikkat çekici electro boom du sanırım kanalın ismi :) kendilerini severim
İkinci olarak sorunuza gelirsek. Fanın içinde sürücüsü var ise ek bir sürücü yapmanıza gerek yok.
Kablolardan birisi +12V.
Diğeri GND.
Diğeri RPM.
Sonuncusu PWM girişidir.
12V ve GND yi direk bağlarsanız fanınız büyük ihtimal ile Full devirde çalışacaktır.
PWM hattına uygulayacağınız PWM sinyali ile fanın devrini ayarlayabilirsiniz.
Fanınıza voltaj ile hız kontrolü yapmak istiyorsanız 2 direnç 1 pot 1 mosfet ya da transistör ile basit bir ayarlı voltaj regülatörü yapabilirsiniz.
Hocam sorun da bu zaten full devirde çalışınca çok ses çıkarıyor devrini kısmak için böyle bir şey yapmaya gerek duydum. Sanırım bundan alacağım uğraşmamak için: US $2.36 19% OFF|12V CPU Fan sıcaklık kontrol PWM hız kontrol modülü Alarm Buzzer sensörü WXTB|Fanlar ve Soğutma| - AliExpress

Son düzenleme:
Hocam zaten L298N devresi ile yapamayacağımı anlamıştım. Anlaşılan başka devrelere bakacağım.

Hocam fanda çalışır mı emin misiniz? Bu HDD motoru falan için diyorlardı sanırım.
Hem benim fanım çoğu motordan daha çok akım çekiyor mesela HDD motorundan.
Ben 3 fazlı HDD Motoru sanıyordum sendeki motoru . Ama eğer dediğin gibiyse 12V ve Gnd bağlantısını yaparak çalıştırabilirsin. Hız ayarı için PWM veya PWM Tetiklemeli Mosfet Kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı