Bilişim sistemleri ve teknolojileri okunur mu?

Bilişim sistemleri ve teknolojileri mühendisliğinden farkı nedir?

Ben okuyorum ve şu an memnunum. Ancak okumak için başkalarından rehberlik alabilirsin sadece. Oku veya okuma dememeli kimse. Bilişime ilgin varsa gidebilirsin tabii ki. Sonuçta geleceğin meslekleri bu daldan çıkıyor ve ciddi ekmek yeniyor.

@Bayram Reis ben üniversiteden bahsediyorum hocam.
Üniye gitmek zor çünkü. Bilişim alanı mezunları diğer liselere göre daha az kültür dersleri görüyor. Hatta son 2 yılda hiç matematik görmüyorlar. Sınavdada Bilişim sorusu sormadıkları için de kolay değil.

Bilişim sistemleri ve teknolojileri mühendisliğinden farkı nedir?

Müfredat olarak eşit ağırlık alanındaki Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün 2-3 yönetim dersi eksik, onun yerine biraz daha yazılım ağırlıklı olanı diyebiliriz. Bilişim Sistemleri Mühendisliği'nden en büyük farkı, mühendislik bölümü olmadığı için fizik, kimya gibi mühendislik derslerinden muaf oluyorsun, ders içeriği biraz daha kolay oluyor. Ancak genel hatlarıyla %90 oranında ders içeriği aynı bölümler, pek fark yok.

Müfredat olarak eşit ağırlık alanındaki yönetim bilişim sistemleri bölümünün 2-3 yönetim dersi eksik, onun yerine biraz daha yazılım ağırlıklı olanı diyebiliriz. Bilişim sistemleri mühendisliği'nden en büyük farkı, mühendislik bölümü olmadığı için fizik, kimya gibi mühendislik derslerinden muaf oluyorsun, ders içeriği biraz daha kolay oluyor. Ancak genel hatlarıyla %90 oranında ders içeriği aynı bölümler, pek fark yok.

Hocam bölüm seçme konusunda bana çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.
Tercihlerimin %99'unu veya %100'ünü (sırlamaya göre) yazılım üstüne yapacağım.

Büyük ihtimalle 21 adet yazılım bölümü tercih edeceğim 3 adet de boşda kalmamak için bölüm tercih ederim (herhalde o bölümde iç mimarlık olacak).

Son düzenleme:
Hocam bölüm seçme konusunda bana çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.
Tercihlerimin %99'unu veya %100'ünü (sırlamaya göre) yazılım üstüne yapacağım.

Büyük ihtimalle 21 adet yazılım bölümü tercih edeceğim 3 adet de boşda kalmamak için bölüm tercih ederim (herhalde o bölümde iç mimarlık olacak).

Rica ederim hocam, ancak her ne kadar ben YBS bölümünün eşit ağırlık alanında en iyi bölüm düşünsem de size uygun olup olmadığını araştırmanızı öneririm, mesela matematik ve algoritma ağırlıklı bir bölümdür, yazılıma ilginiz var mı bu çok önemli. Özel sektör bir bölümdür, ve okurken güncel kalıp sürekli kendinizi geliştirmeniz gereklidir. Okul size öğrenmeyi öğretir, temel seviyede algoritma ve yazılım eğitimi verir, geri kalan tüm bilgiyi ilerleyeceğiniz alanı sizin seçip okul haricinde kurslar ile geliştirmeniz gerekir. Eğitimi ortalama bir zorlukta olsa bile sürekli kendinizi geliştirip yeni şeyler öğrenmek herkese uygun olmayabilir, işverenler temel seviyede de olsa belli teknik terimlere ve bilgilere hakim olmanızı bekler, “sadece diplomamı alayım, sınavdan sınava ders çalışırım” düşüncesinde olan birisi için kesinlikle doğru bir bölüm değil. Eğer bu dediklerimi göze alıyorsanız eşit ağırlık alanında seçilebilecek en iyi bölüm olduğunu düşünüyorum. Yazılımcılık kolay bir meslek değildir, zaten bu yüzden yazılımcılar yüksek gelirler elde ediyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı