BİM'de veya A101'de çalışmak

Zincir marketlerde asla çalışmam tavsiye etmem kasa açıklarında ki fix olur büyük ihtimal onları hep işçiden çıkarıyorlar kasa hep kazanır mantığı olduğundan, bir de getirdiği ameleliğin karşılığını vermiyorlardır.

Danışma olarak güvenlik mesleğine ilk adımı atabilirsin maaşları genelde asgari den 2-3 bin yüksek olur rahat bir yerde bulursan ders bile çalışabilirsin.

Sorunuzu en başta cevaplayıp sonrasında da işlerin nasıl yürüdüğünü anlatmak isterim. Öncelikle dediğiniz gibi hem okuyup hem de A101 veya BİM'de çalışamazsınız.

A101'de çok çok kısa bir süre çalıştım. Dışarıdan bakıldığı gibi kolay bir iş hiç değil. Boş durmak gibi bir vaktin olmuyor, sürekli bir şeylerle uğraşmak zorundasın. Yemek için dışarı çıkamıyorsunuz, ya evden getireceksiniz ya da market içerisinden bir şeyler alıp yiyeceksiniz.

Çalışma saatleri de sizin okulunuza göre part time olarak ayarlanmıyor ki hem okuyup hem marketlerde çalışamazsınız. 1 gün sabah saat 9'da başlayıp akşam 6'da çıkarsanız, sonraki gün ise öğlen 1'de başlayıp akşam 10'a kadar çalışırsınız. Bu çalışma düzeni sürekli olarak tekrarlanır. Belirli bir tatil gününüz yoktur, mağaza müdürü izinleri kafasına göre ayarlar. Gün bittikten sonra mağazayı baştan aşağı tamamen önce süpürgeyle temizleyip sonrasında da paspasla temizlemek ayrı yoruyor insanı. Tabi bu dediğim gün sonu temizlik işi 1'de gelip akşam 10'da çıkacağınız günler için geçerli.

Bir başka sorun; bölgeye yakın veya yakın denebilecek yerlerdeki mağazalarda herhangi bir konudan dolayı personel eksikliği olursa, yeni personel gelene kadar o mağazada çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Yani kısaca, bu market işleri yeni nesil köleliktir ve kesinlikle tavsiye etmem.

Ben de A101'de çalışmıştım ama anca 10 gün dayanabildim bu kölelik düzenine. İşe başladığımın 8'nci günü farklı bir mağazaya gönderildim personel eksikliğinden dolayı. Orada da 3 gün çalıştıktan sonra, 3'ncü günün sonunda istifamı verip gittim. Aslında biraz daha yazabilirdim neler oldu neler bitti diye ama çok uzatmak istemiyorum (biraz daha uzatırsam kitap olacak). O günden sonra da bu tarz market işlerine girmemeye yemin ettim.

Bim ve A101'de çalışan insanlara üzülüyorum. Sabahtan akşama kadar koca mağazada 2 kişi, her şeyden onlar sorumlu. Mahalle başına 10 şube açmak yerine mağazalarına fazla işçi alsınlar, insanlar robot değil, herkesin ihtiyaçları var.

Kardeşim öncelikle ders saatlerin belli olsun. Ona göre iş bakarsın kendine. Fakat A101'de ve BİM'de çalışarak üniversite okuyamazsın. İkisinden birini bırakman muhtemel olacaktır.

Geri
Yukarı