Bir oyuncunun oyun incelemesi

swezyyy

Centipat
Yer
Cu'nun Yanı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, bu yazım benim şahsi görüşlerimi içermekle birlikte kimsenin fikirlerimi değiştirip yargılayamacağını söylemek isterim.
İncelemeye geçecek olursam. Oyun incelemesi yapacağım.

1. Minecraft:

Minecraft oyununu 8-9 yıldır oynarım. Gayet severim.

Artıları:

+ Oyun iç açıcı.
+ Oyun sınırsız içeriğe sahip.

Eksileri:

- Eğer arkadaşınız olmazsa bir süre sonra sarmaz.
- Fiyatı çok pahalı, bu kadar TR oyuncusu varken hala euro üzerinden satılması üzücü.

2.Fortnite:

Bu oyunu listeye koymak istemezdim fakat 1-2 kere girip oynadım.

Artıları:

+ Battle Royale teması güzel.

Eksileri:

- Aşırı fazla kanser kitle var.
- Fan sayfaları rezalet.
- Oyun aşırı ilahlaştırıldı.

3. CIV 5.

CIV serisini severim. Fakat CIV 6'dan sonra CIV 5 özlememim geri geldi. CIV 6'da bulunan işçi mantığı çok can sıkıcı olduğu için 5 oynamaya devam ediyorum.

Artıları:

+ 6 tane kazanma yolu var.
+ Bir sürü ülke var.
+ Osmanlı var oyunda.

Eksileri:

- Oyunun öğrenme süreci biraz bayabiliyor, ama 1-2 kez kazandıktan sonra kesinlikle başından kalkamayacaksınız.

4. GTA V.

Konuşmaya gerek yok, Rockstar yine yapmış.

Artıları:

+ 3 karakterin hikayesi var.
+ Senaryo güzel.

Eksileri:

- Karakterler o kadar hızlı değişiyor ki; karakterlere bağlanamıyoruz.

5. Plague Inc.

Virüssünüz, evet virüs. Bildiğimiz COVID gibi.

Artıları:

+ 10 taneye yakın virüs çeşidi var.
+ Çoğu Build farklı.

Eksileri:

- Oyun şans üzerine kurulu, bazen Grönland sınırlarını hemen kapatırken bazen kabak gibi açıyor.

6. Age of Civilization 2.

Strateji oyunlarını fazla iyi oynayamayan insanlar için şahane tercih.

Artıları:

+ Oyun kolay ve öğrenmesi sancılı olsa da zevkli.
+ Seçici olmayan kişileri içine çeker.

Eksileri:

- 18 bin asker gönderip, rakibin sana 20 bin askerle cevap vermesi ve sonra ufak açıklık yüzünden ülkenin yarısını kaybedip oyundan çıkma.

7. Katana Zero!

Gayet güzel savaş mekanikleri olsa da bir süre sonra özellikler aynı olduğu için sıkabilir.

Artıları:

+ Kimi zaman güldüren, kimi zaman vay arkadaş dedirten oyun. Seçimleriniz oyunu kaderini %100 belirlemiyor. Ama %70'lik kısmı etkiliyor.
+ Bazen kalpten vuran olayları ile insanlara ters köşe yaptıran oyun.

Eksileri:

- Bazen düşmanlar öyle bir yerleştirilmiş ki, sanki 100 kere denememiz için koyulmuş gibi.

8. Hades.

Hades'in hızlı ve yenilikçi savaş sistemi gerçekten güzel.

Artıları:

+ Asla sıkmayan güzel combat mekaniği.
+ Düşmanlar ne çok zor ne de çok kolay.

Eksileri:

- Bazen düşmanlar üzerinize 5-6 kişi olarak gelince sinirlenip Alt + F4 çekebilirsiniz.

9. Glest.

Glest yeni bir oyun değil. Eski ve grafikleri hala kabul edilebilir.

Artıları:

+ Oynadığım kadarıyla, oyun kolay.
+ Çok güzel bir eğitim kısmı var.

Eksileri:

- Grafik isteyen oyuncuları tatmin etmez.

10. Superhot.

Oyun güzel, konsepti güzel ama oyun kısa ve bazen imkansız diyerek rage quit atabiliyorsunuz.

Artıları:

+ Yenilikçi mekanikleri güzel.
+ Üzerine daha oyun yapılabilecek bir altyapıya sahip.

Eksileri:

- Bazı "imkansız" bölümler.

11.Terraria.

Terraria herkesin oynayabileceği bir oyun değil. Minecraft ama 2D diye satın alırsanız hayal kırıklığına uğrarsınız.

Artıları:

+ Şahane bosslar.
+ Eşya çeşitliliği.

Eksileri:

- Konsepti genel oyuncudan daha çok daha zorlayıcı oyun isteyen insanlar için.

12. Undertale.

Eğer Undertale'i özetlemem gerekirse oyun seçici. Herkes oynayamaz. Bazen seni yaralar bazen seni güldürür.

Artıları:

+ Mükemmel hikaye, 4 farklı son.
+ Öldürdüğünüz 1 düşmanın bile oyunun sonunda karşınıza çıkması.

Eksileri:

- Seçici kitleye hedef alınmış.

Not: Oyunun müzikleri için para bile verdim. O mükemmel soundtrackler gerçekten dinlemeye değer.

Arkadaşlar, incelemenin sonuna geldim. Bunlar benim fikirlerim. Saygı çerçevesi içinde yorum yapınız. Moderatör arkadaşlara çok selamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir inceleme olmuş, eline sağlık. 3 5 kişi minecraft veled oyunu dediği için yorumsuz ve sevdiği halde kötüleyen insanlardan olmaman hoş. Oynamıyorum ama saygı duyulacak açık dünya, hayatta kalma, çeşitli modları olan güzel bir oyun.

Elinize sağlık hocam. İncelemesini yaptığınız oyunların bazılarını bilmiyorum, oynamadım. Ancak bildiklerim için konuşacak olursam incelemeler çok doğru bence. Güzel bir inceleme.

Selamlar, bu yazım benim şahsi görüşlerimi içermekle birlikte kimsenin fikirlerimi değiştirip yargılayamacağını söylemek isterim.
İncelemeye geçecek olursam. Oyun incelemesi yapacağım.

1. Minecraft:

Minecraft oyununu 8-9 yıldır oynarım. Gayet severim.

Artıları:

+ Oyun iç açıcı.
+ Oyun sınırsız içeriğe sahip.

Eksileri:

- Eğer arkadaşınız olmazsa bir süre sonra sarmaz.
- Fiyatı çok pahalı, bu kadar TR oyuncusu varken hala Euro üzerinden satılması üzücü.

2.Fortnite:

Bu oyunu listeye koymak istemezdim fakat 1-2 kere girip oynadım.

Artıları:

+ Battle Royale teması güzel.

Eksileri:

- Aşırı fazla kanser kitle var.
- Fan sayfaları rezalet.
- Oyun aşırı ilahlaştırıldı.

3. CIV 5.

CIV serisini severim. Fakat CIV 6'dan sonra CIV 5 özlememim geri geldi. CIV 6'da bulunan işçi mantığı çok can sıkıcı olduğu için 5 oynamaya devam ediyorum.

Artıları:

+ 6 tane kazanma yolu var.
+ Bir sürü ülke var.
+ Osmanlı var oyunda.

Eksileri:

- Oyunun öğrenme süreci biraz bayabiliyor, ama 1-2 kez kazandıktan sonra kesinlikle başından kalkamayacaksınız.

4. GTA V.

Konuşmaya gerek yok, Rockstar yine yapmış.

Artıları:

+ 3 karakterin hikayesi var.
+ Senaryo güzel.

Eksileri:

- Karakterler o kadar hızlı değişiyor ki; karakterlere bağlanamıyoruz.

5. plague ınc.

Virüssünüz, evet virüs. Bildiğimiz covıd gibi.

Artıları:

+ 10 taneye yakın virüs çeşidi var.
+ Çoğu Build farklı.

Eksileri:

- Oyun şans üzerine kurulu, bazen Grönland sınırlarını hemen kapatırken bazen kabak gibi açıyor.

6. age of Civilization 2.

Strateji oyunlarını fazla iyi oynayamayan insanlar için şahane tercih.

Artıları:

+ Oyun kolay ve öğrenmesi sancılı olsa da zevkli.
+ Seçici olmayan kişileri içine çeker.

Eksileri:

- 18 bin asker gönderip, rakibin sana 20 bin askerle cevap vermesi ve sonra ufak açıklık yüzünden ülkenin yarısını kaybedip oyundan çıkma.

7. katana Zero!

Gayet güzel savaş mekanikleri olsa da bir süre sonra özellikler aynı olduğu için sıkabilir.

Artıları:

+ Kimi zaman güldüren, kimi zaman vay arkadaş dedirten oyun. Seçimleriniz oyunu kaderini %100 belirlemiyor. Ama %70'lik kısmı etkiliyor.
+ Bazen kalpten vuran olayları ile insanlara ters köşe yaptıran oyun.

Eksileri:

- Bazen düşmanlar öyle bir yerleştirilmiş ki, sanki 100 kere denememiz için koyulmuş gibi.

8. hades.

Hades'in hızlı ve yenilikçi savaş sistemi gerçekten güzel.

Artıları:

+ Asla sıkmayan güzel combat mekaniği.
+ Düşmanlar ne çok zor ne de çok kolay.

Eksileri:

- Bazen düşmanlar üzerinize 5-6 kişi olarak gelince sinirlenip alt + F4 çekebilirsiniz.

9. glest.

Glest yeni bir oyun değil. Eski ve grafikleri hala kabul edilebilir.

Artıları:

+ Oynadığım kadarıyla, oyun kolay.
+ Çok güzel bir eğitim kısmı var.

Eksileri:

- Grafik isteyen oyuncuları tatmin etmez.

10. superhot.

Oyun güzel, konsepti güzel ama oyun kısa ve bazen imkansız diyerek rage quit atabiliyorsunuz.

Artıları:

+ Yenilikçi mekanikleri güzel.
+ Üzerine daha oyun yapılabilecek bir altyapıya sahip.

Eksileri:

- Bazı "imkansız" bölümler.

11.Terraria.

Terraria herkesin oynayabileceği bir oyun değil. Minecraft ama 2D diye satın alırsanız hayal kırıklığına uğrarsınız.

Artıları:

+ Şahane bosslar.
+ Eşya çeşitliliği.

Eksileri:

- Konsepti genel oyuncudan daha çok daha zorlayıcı oyun isteyen insanlar için.

12. Undertale.

Eğer Undertale'i özetlemem gerekirse oyun seçici. Herkes oynayamaz. Bazen seni yaralar bazen seni güldürür.

Artıları:

+ Mükemmel hikaye, 4 farklı son.
+ Öldürdüğünüz 1 düşmanın bile oyunun sonunda karşınıza çıkması.

Eksileri:

- Seçici kitleye hedef alınmış.

Not: Oyunun müzikleri için para bile verdim. O mükemmel soundtrackler gerçekten dinlemeye değer.

Arkadaşlar, incelemenin sonuna geldim. Bunlar benim fikirlerim. Saygı çerçevesi içinde yorum yapınız. Moderatör arkadaşlara çok selamlar.

İncelemen çok iyi olmuş tebrikler. Sana tavsiyem "Ori and the Will of the Wisps" bu oyunu mutlaka oynaman lazım, gerek müziği, oynanışı, bossları efsane bir oyun.

1 El Fortnite atmışsın ve kanser kitlesi var diyorsun, neye dayanarak söylüyorsun bunu? Genel olarak incelemelerin hepsi eksik, GTA 5 yazmışsın görüyorsunuz anlatmaya gerek yok Rockstar yapmış işte diyorsun. CIV'de ise artıları kısmına Osmanlı var, Bir çok ülke var sen bu oyunu bunun için mi oynuyorsun?

1 El Fortnite atmışsın ve kanser kitlesi var diyorsun, neye dayanarak söylüyorsun bunu? Genel olarak incelemelerin hepsi eksik, GTA 5 yazmışsın görüyorsunuz anlatmaya gerek yok Rockstar yapmış işte diyorsun. CIV'de ise artıları kısmına osmanlı var, bir çok ülke var sen bu oyunu bunun için mi oynuyorsun?

Hocam arkadaş kendince fikirlerini belirtmiş. Profesyonel bir inceleme yapacağım da dememiş. Yazının başında ve sonunda belirttiği gibi fikirlerini dile getirmiş yani. Gerçek bir inceleme beklentisi ile gelirsen konuya, ki ben de öyle gelmiştim, biraz zayıf kalıyor evet. Genel anlamda cümleleri toparlaması ve oyunlarda harcadığı süreyi belirterek yorumlaması daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Ama senin yaptığın yaklaşım yapıcı olmaktan ziyade yıkıcı bir yaklaşım. Konuyu açan arkadaşı tanımam, yaşını da bilmem ama "belki" ileride bir oyun yorumcusu olacaktır ve bu tarz yorumlar ile hevesi kırılabilir. Demek istediğim eleştiride bulunmalıyız evet ama bunu daha tatlı bir dille yapmak daha iyi olacaktır.

Geri
Yukarı