Bir web sitesinin web tasarimi, site guvenligini ve veri girisini ayri kisiler mi gorevlendirilir?

Çiğdem Furat

Kilopat
Daha fazla  
Cehaletime cok sasirmadan cevaplarsaniz sevinirim. 😅
Bir site yaptirma hayalim var ama bu islerden anlamıyorum. Mesela; alisveris de yapilabilinecek bir site yaptirmak istersem, site tasarimi, sosyal medya yonetimini, siber guvenligi ve veri girislerini sadece web tasarimci mi yani bir kisi mi yapiyor? Hepsi icin ayri kisilerle mi anlasmak gerek? Kimler onlar?

Ön tarafta sizin gördüğünüz kısmı yani buton tasarımı, kutu tasarımı gibi işleri Frontend yapar. Arka kısımda üyelik bilgileri, veri gibi işleri Backend yapar. Ayrı ayrı kişilerle anlaşmalısınız. Veya hepsini bir arada yapan varsa onla anlaşabilirsiniz.

Ön tarafta sizin gördüğünüz kısmı yani buton tasarımı, kutu tasarımı gibi işleri Frontend yapar. Arka kısımda üyelik bilgileri, veri gibi işleri Backend yapar. Ayrı ayrı kişilerle anlaşmalısınız. Veya hepsini bir arada yapan varsa onla anlaşabilirsiniz.
Anladim, tesekkur ederim.

Tüm işlemler için bir web developer ile anlaşabilirsin ya da arkadaşın dediği gibi backend, frontend, veri tabanı uzmanı, grafiker ve SEO uzmanı gibi ayrı ayrı departmanlar için kişilerle anlaşman gerekebilir tabii yapacağın projenin büyüklüğü de bununla paralel.

Tüm işlemler için bir web developer ile anlaşabilirsin ya da arkadaşın dediği gibi backend, frontend, veri tabanı uzmanı, grafiker ve SEO uzmanı gibi ayrı ayrı departmanlar için kişilerle anlaşman gerekebilir tabii yapacağın projenin büyüklüğü de bununla paralel.

Kafanızda fikir oluşması ve konu girişinde "e-ticaret sitesi" gibi ibareler gördüğümden size bazı fiyatlandırmaları (ortalama) göstermek isterim kaynak: Google.
  • Alan adı bedeli (10USD-60USD)
  • SSL bedeli (10USD-500USD)
  • E-ticaret paket yenileme bedeli (1.000TL-15.000TL)
  • Hazır ticaret paketleri kullanmıyorsanız, hosting bedeli (50USD-500 USD)
  • Hazır ticaret paketleri kullanmıyorsanız, bakım bedeli (500TL-2.500TL)
  • XML alıyorsanız tedarikçi firmaya yıllık hizmet bedeli (0TL-5.000TL)
  • SEO hizmeti alıyorsanız hizmet bedeli (10.000TL-200.000TL)

@Çiğdem Furat

Son düzenleme:

Bir seyi daha merak ediyorum da konu disina cikiyor mu, bilgi alaniniza girer mi emin degilim, gene de sorayim. Bunu yaptirmak icin ciddi bir bütçe gerek anladigim kadariyla. Ben bu site fikrini "şöyle seyler icerecek, surada soyle reklami yapilabilir" gibi bir sunum hazirlayip, satmak istesem veya ortak olsunlar istesem, ne yapmam lazim ki bana hayir cevabi verip, farkli isimle siteyi acamasinlar? Yani bu siteyi direkt ben yaptirmasam da koruyacak bir sozlesme yapiliyor mu tanitim yapmak istedigim sirkete karsi?

Bir seyi daha merak ediyorum da konu disina cikiyor mu, bilgi alaniniza girer mi emin degilim, gene de sorayim. Bunu yaptirmak icin ciddi bir bütçe gerek anladigim kadariyla. Ben bu site fikrini "şöyle seyler icerecek, surada soyle reklami yapilabilir" gibi bir sunum hazirlayip, satmak istesem veya ortak olsunlar istesem, ne yapmam lazim ki bana hayir cevabi verip, farkli isimle siteyi acamasinlar? Yani bu siteyi direkt ben yaptirmasam da koruyacak bir sozlesme yapiliyor mu tanitim yapmak istedigim sirkete karsi?

Elbette karşılıklı sözleşmeler ve fesih anlaşması yapabilirsin noterde iki taraf imzalar ve ardından fikrinizi ya da sitenizi açmaya kalkarlarsa mahkemede hakkınızı arama hakkına sahip olursunuz fakat bu işlerden iyi anlayan bir Mali işler avukatı ile bu sözleşmeleri yapmanızı şiddetle tavsiye ederim telif hakkı dediğimiz mevzu bu durumlarda can kurtarıcı oluyor.
Kendinize ait görsellerde filigram kullanabilirsiniz 2 Dk'da bir filigram oluşturdum size örnek:
Murat C örnektir kısmı filigram bu resmi benden başkası kullanmasın ve bozamasın diye ekleniyor bu tür yazılar.

deneme filigram.png

Son düzenleme:
Bu sozlesme olayi iyiymis. Yalniz kim henuz bilmedigi bir fikir icin benimle notere gelsin ki? Ben noterde hazirlatsam, gorusme basinda imzalarsalar sunum yapsam, olur mu?
Avukata odeme yapacak maddi durumum yok. Bir de avukatlara guvenemiyorum, hakka ortak ederlerse kendilerini diye.
Ornek gorsel icin girdiginiz zahmete ayrica teşekkür ediyorum. Orjinal gorsel yapmayacagim ama yazi iceren hazir gorseller hazirlamayi dusunuyorum. Fikri icerecek ki onu da dediginiz gibi sozlesme korursa kullanamazlar zaten, degil mi?
@Murat C

Bu sozlesme olayi iyiymis. Yalniz kim henuz bilmedigi bir fikir icin benimle notere gelsin ki? Ben noterde hazirlatsam, gorusme basinda imzalarsalar sunum yapsam, olur mu?
Avukata odeme yapacak maddi durumum yok. Bir de avukatlara guvenemiyorum, hakka ortak ederlerse kendilerini diye.
Ornek gorsel icin girdiginiz zahmete ayrica teşekkür ediyorum. Orijinal gorsel yapmayacagim ama yazi iceren hazir gorseller hazirlamayi dusunuyorum. Fikri icerecek ki onu da dediginiz gibi sozlesme korursa kullanamazlar zaten, degil mi?
@Murat C

Tek taraflı sözleşme ve fesih anlaşması yaptırmış olursunuz karşı taraf da şartları kabul eder ve imzasını atarsa notere şahsen gelmesine gerek yok.

Dediğiniz gibi sözleşme sizin veri ve görsellerinizi telif bazında korur fikirleri de sözleşme içerisine dahil ederek hem görsel hem de fikirleriniz telifyasası ile korunur.

Tek taraflı sözleşme ve fesih anlaşması yaptırmış olursunuz karşı taraf da şartları kabul eder ve imzasını atarsa notere şahsen gelmesine gerek yok.

Dediğiniz gibi sözleşme sizin veri ve görsellerinizi telif bazında korur fikirleri de sözleşme içerisine dahil ederek hem görsel hem de fikirleriniz telifyasası ile korunur.

Anladım, çok yardımcı oldunuz, teşekkür ederim 😊

Geri
Yukarı