Birinici bellek slotuna RAM takınca bilgisayar açılmıyor

ynhl

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar internetten R5 5600 siparişi vermiştim ancak bana yanlışlıkla R7 5800X yollamışlardı. BIOS güncelleyip o işlemciyi sorunsuz kullandım bir süre ama hatalarını anlayıp R5 5600'ü yollayıp bana gelen işlemciyi geri istediler, ben de yolladım.

Sıkıntı buradan sonra başlıyor bana gelen R5 5600'dan görüntü alamadım, bilgisayarcıya gittim o da görüntü alamadı hatta benim eski işlemcim R5 2600'den de görüntü gelmeyince, beta BIOS yüklemişim galiba onu falan düşürdü eski işlemcimden görüntü alabildi orada.
Bana gelen R5 5600'ü geri yolladım emektar R5 2600'ü idarelik taktığımda belleklerimin yarısı donanıma ayrılmış olarak görünüyordu. 2x8 3200MHz Kingston ve 2x16 G.Skill 3200MHz bellekler ile denedim sonuç hep aynı.
DDR4_2 slotuna tek RAM takınca sistem açılıyor 3200'de çalışıyor. DDR4_1 slotuna tek RAM takınca sistem açılmıyor.

1606298346135.png

Streamable Video
3200MHz'de tek RAM ile açıldıktan sonra 2.yi takarsam videodaki gibi oluyor ve sonunda sistem açılıyor ancak bu sefer de donanıma ayrılmış bellek çok yüksek gözüküyor ve hız 3200'e çıkamıyor BIOS'tan da.

Adsız.png

İnternette yazan her şeyi denedim. En başında işlemciyi çıkarırken macun kuruduğundan soğutucuyla beraber çıktı aklıma sadece o geliyor ama sıfır R5 5600 niye hiç açılmadı onu kafam almadı.

İşlemcinin sıfır olduğundan emin misiniz? Neden güzelim işlemciyi yolladınız ki. Bana ne deyip geçmeniz lazımdı. Adamların hatası sonuçta. Mahkeme vs. vermekle uğraşmazlar bile.

İşlemcinin sıfır olduğundan emin misiniz? Neden güzelim işlemciyi yolladınız ki. Bana ne deyip geçmeniz lazımdı. Adamların hatası sonuçta. Mahkeme vs. vermekle uğraşmazlar bile.
5600'a göre soğutucu almıştım, kule tipiyle soğutmakta zorlandım. Uğraşmak istemedim iş-güç olmasa kasayı ve anakartı bile o işlemciye göre değiştirirdim.

DDR 2 slotuna tek takıp 3200 MHZ'de çalışıyor derken? XMP açıp sonrasında diğeri RAM'i takıyorsan zaten çalışmaz. İlk önce tek RAM XMP açmadan takıp görüntü al sonra PC kapat XMP açmadan diğerini tak. Eğer bu şekilde denediysen RAM'de bir sorun var demek.

DDR 2 slotuna tek takıp 3200 MHZ'de çalışıyor derken? XMP açıp sonrasında diğeri RAM'i takıyorsan zaten çalışmaz. İlk önce tek RAM XMP açmadan takıp görüntü al sonra PC kapat XMP açmadan diğerini tak. Eğer bu şekilde denediysen RAM'de bir sorun var demek.
o şekil de denedim yine belleklerin yarısı donanıma ayrılmış gözüküyor. gskill bellekleri daha dün aldım. kingston bellekler 2019'dan kalma. tek denemediğim şey format kaldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı